Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme directie Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristian1698
Salut,
Am si eu o Dacie 1310 la care de curind i-am schimbat bucsa cruce volan,bieletele antiruliu,bucsile tiranti si bucsile de la bara stabilizatoare.Dupa aceasta operatiune masina trage in partea dreapta si volanul merge greu.Am fost cu ea la service ca sa imi regleze unghiul de fuga iar cei de acolo mi-au spus ca totul este in regula si mai bine de atit nu se poate regla pentru ca roata este prinsa numai in trei prezoane.Mecanicii s-au uitat la directie si au spus ca totul este montat bine.Ba mai mult am echilibrat si cele patru roti.Mentionez faptul ca inainte de a schimba bucsile la masina directia era buna si masina nu tragea in dreapta.Va rog sa imi dati niste sfaturi in legatura cu aceasta problema.
argon
QUOTE(cristian1698 @ 7 Oct 2008, 12:17)
Am fost cu ea la service ca sa imi regleze unghiul de fuga iar cei de acolo mi-au spus ca totul este in regula si mai bine de atit nu se poate regla pentru ca roata este prinsa numai in trei prezoane.
*



Ai fost luat de prost.


Ca rezolvare, schimba rotile fata intre ele vezi ce se intampla dry.gif Sau daca zici ca era OK inainte mergi la un atelier de geometrie serios.
Muttley
Adu rotile-n pozitie de deplasare rectilinie si lasa volanul in aceasta pozitie fara sa-l misti.
Desfa cele doua piulite de la articulatia cardanica de pe coloana.
Strange-le la loc.
Asta daca e din crucea aia.

Daca e din tiranti (si e foarte probabil) iti trebuie un reglaj al unghiurilor.
cristian1698
La service au indreptat rotile si au slabit piulitele de la bucsa cruce volan si le-au strins la loc .Am schimbat si rotile de pe spate pe fata dar tot la fel se comporta.
argon
Alt atelier, cu aparatura moderna(nu sfori lanterne si alte minuni), si cu mecanici competenti, nu care zic ca-i de la nr. de prezoane blink.gif nu pot gresi ca nu le da verde pe monitor pana nu e in parametri. daca se si invarte volanul greu e din unghiuri. Eu am platit 78 ron.
Muttley
Sau iti reglezi singur unghiurile si gata.
cristian1698
Asta a fostcelebrul atelier Esedra unde au pus pe fiecare roata o chestie cu laser si dupa aia s-au uitat in calculator si au spus ca e bine reglat ungiul si nu trebuie sa faca nimic.Au mai mentionat ca la dacie nu se poate regla geometria exact.Am observat ca nuca aia in care sunt intoduse bucsile cruce volan e un pic mai mare fata de ce a fost inainte.
Mr_Devil83
Fost ieri la reglaj de geometrie, pusa pe rampa, rotile din fata erau pe niste "farfurii" care se puteau invarti, mecanicul mi-a pus niste "lanterne" pe jentile din fata, pe la 1 - 1,5 metri de ele erau niste panouri cu gradatii, a mai bagat pe sub mijlocul ei o teava cu 2 triunghiuri cu ceva semne pe ea si la rotile din spate a pus niste echere sau cum le-o zice care atingeau roata.

Toata operatiunea a durat cam jumatate de ora, apoi a iesit la o tura cu ea, mi-a centrat volanul si pot sa il las liber la 70km/h ca nu trage in nici o parte.

Ma rog, omul din cate am inteles este expert in dacii.

Total am platit 70 de lei, 60 geometria si 10 lei aerisitul franelor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.