Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot in cutie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
riciu007
Salut! nu de mult a mea dacie care este din 2000 a inceput sa scoata un zgomot ciudat , initial crezand ca este un rulment , fapt care ma impins sa schimb rulmentii de pe fata chiar daca nu aveau joc, dar in zadar zgomotul persista . Am remarcat de fapt ca acel zgomot se aude de fapt in cutie si doar in treptele 4 si 5, mentionez ca am schimbat uleiul din cutie insa rezultatul este acelasi , acelasi zgomot suparator, sad.gif cutia nu pierde ulei . Ma disperat efectiv, nu e un zgomot foarte suparator dar nu as vrea sa se agraveze si sa am nefericita ocazie sa imi crape cutia sau eu stiu ce altceva se poate intampla. De acea apelez la voi si va rog sa imi puteti da un sfat, o sugestie, orice imi este de azutor. Va multumesc!
POWERbyDAciaVsWERo
cand dai inapoi se aude lafel ?
riciu007
in mersul inapoi nu se aude nici un zgomot, merge bine intra bine in marsalier, zgomotul se aude doar in trapta a 4a si a 5a.
argon
e un suierat si dispare uneori la accelerare sau cand apesi ambreiajul?
riciu007
nu e un suierat parca ar fi un zgomot de rulment ca si cand ar freca o tabla, nu dispare nici cand apas ambreiajul nici cand turez , ramane constant, am crezut ca e rulmentul de peresiune dar nu e de la el ,pt ca in stationare nu se aude, am verificat si aparatorile de noroi (acele discuri de talba de la discurile de la frana)sa nu frece cumva pe jante. Ma gandesc sa nu fie vre-un sincron sau eu stiu daca e vre-o bucsa sau un rulment in cutie care face asa. Mentionez ca nu am mai desfacut o cutie de 4 sau 5 ani si nu imi aduc exact aminte daca sunt rulmenti in cutie, pe trenuri !
Ciorapel
Hai ca nu mai deschid topic separat pentru mine, scriu tot aici.

Am si eu aceeasi problema cu treptele 4 si 5. In treapta 4-a se aude mai incet, intr-a 5-a se aude mai tare, si se accentueaza o data cu cresterea vitezei. Zgomotul se diminueaza (aproape disparand) cand sunt in frana de motor si se aude mai incet cand merg constant. Am incercat sa completez ulei in cutie dar este nivel maxim. O alta problema o am cateodata in treapta 2-a, care nu "intra" de tot, ramane pe undeva pe la jumatate si daca dau drumul la ambreiaj caraie; trebuie sa trag mai tare de ea si intra fara probleme. Acum m-am obisnuit cu ea si imi dau seama cand nu intra bine si trag mai tare de maneta, dar as vrea sa rezolv toate problemele daca pot (plus ca am o cursa la maneta de zici ca sunt cu tir-ul, ajung cu maneta pana in bord).

Multumesc de raspuns !

[editat]

Am uitat sa specific : Dacia Break 2004 - 64.000 km
kog
la treapta a doua te uita sub masina sa nu fie carna, partial rupta chestia aia, nu stiu cum se numeste care face legatura intre schimbator si cutie
Ciorapel
Problema mare este acel zgomot, treapta 2-a e un moft. Mersi de raspuns, o sa ma uit !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.