Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: lumini
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
cmn
nu stiu daca aici trebuie incadrat topicul..dar la mine farurile bat f prost...la loganuri sau la solenze lumineaza tot drumu..la mine bat farurile in fata si atat..ca o lanterna...si parca nu au viata aia ca la solenza...se pot gegla..sa bata macar pe tot drumu si mai in fata...faza lunga nici ca cea scurta de la solenza nu e
AR-18-MOS
Se pot regla la orice service care are un luxmetru. Si daca nici asa nu e bine, incearca sa schimbi becurile cu ceva mai calitativ.
cmn
ok ms smile.gif
Maskatu
cmn cum ai rezolvat problema? Si daca ai reglat farurile la service, cat a costat jucaria?
TheSomeone
Vezi ca in spatele farurilor este un surub cu cap patrat, daca invarti de el poti ridica sau cobora lumina farurilor.
La mine faza lunga este mai mica decat ar trebui sa fie faza scurta smile.gif)
Poate o poti regla tu, sa nu mai dai banii in service...
De reglat mai prost nu cred ca ai cum...numai sa nu le ridici prea mult.
M-a prins un handicapat cu un jeep pe la Marriot, cred ca era cu faza lunga. A stat numai in oglinzile mele....10 minute nu am mai vazut nimic...
Jeguri de oameni...
djasu82
de ce nu te-ai jucat cu el sa-i fi pus frana mai tot timpul wink.gif poate si-ar fi dat seama de multi iau carnetul dar habar au de activarea luminilor de intalnirea sau luminilor de drum biggrin.gif adica faza scurta si faza lunga . Si eu dau peste multi tampiti care merg cu faza lunga mai tot timpul dimineata cand ma duc la servici si eu le raspund cu aceasi moneda cu faza lunga gen fles. Daca ai avea xenon i-ai termina.
cmn
pai nu am reglat nimic pt ca m`a mancat undeva sa ma apuc sa reglez eu din suruburile alea, si apoi nu stiu cum am miscat eu de bec cred, acolo unde intra firele alea sa dea curent pt bec si am miscat pana cand s`a desprins becu de acolo, am vazut ca avea niste sigurante din sarme si alea au iesit de acolo si acu nu mai pot sa le bag la loc si tre sa ma duc neaparat la service. Ce mai vreau eu sa intreb, becurile normale sunt de 45 de w? parca asa am auzit, si as vrea sa imi iau altele mai puternice putin si apoi sa mi le reglez undeva la service. Deci care ar fi bune, de cati w? ca am auzit ca daca imi iau de prea multi w se pot arde sigurantele parca, asa ca vreau sa imi iau niste becuri mai puternice putin care sa lumineze mai bine si sa nu imi strice nimic pe la instalatia electrica, sfaturi?
SYL
QUOTE(TheSomeone @ 23 Nov 2008, 10:46)
Vezi ca in spatele farurilor este un surub cu cap patrat, daca invarti de el poti ridica sau cobora lumina farurilor.


De la acel "surub" patrat se face reglajul pentru stanga-dreapta, nu pt sus-jos !

QUOTE(cmn @ 24 Nov 2008, 00:15)
Ce mai vreau eu sa intreb, becurile normale sunt de 45 de w? parca asa am auzit, si as vrea sa imi iau altele mai puternice putin si apoi sa mi le reglez undeva la service. Deci care ar fi bune, de cati w? ca am auzit ca daca imi iau de prea multi w se pot arde sigurantele parca, asa ca vreau sa imi iau niste becuri mai puternice putin care sa lumineze mai bine si sa nu imi strice nimic pe la instalatia electrica, sfaturi?
*



Becurile normale sunt de 55/60W, dar la Nova si DSN s-au pus si 40/45W din fabrica.
Recoamand evident becurile 55/60W, si anume Philips X-treme Power. Sunt cele mai bune halogene(becul anului in 2007) si au luminozitatea cu +80% mai mare fata de unul standard....Cauta si tu pe forum ca s-a dezbatut acest subiect...
Maskatu
QUOTE(cmn @ 24 Nov 2008, 00:15)
pai nu am reglat nimic pt ca m`a mancat undeva sa ma apuc sa reglez eu din suruburile alea, si apoi nu stiu cum am miscat eu de bec cred, acolo unde intra firele alea sa dea curent pt bec si am miscat pana cand s`a desprins becu de acolo, am vazut ca avea niste sigurante din sarme si alea au iesit de acolo si acu nu mai pot sa le bag la loc si tre sa ma duc neaparat la service. Ce mai vreau eu sa intreb, becurile normale sunt de 45 de w? parca asa am auzit, si as vrea sa imi iau altele mai puternice putin si apoi sa mi le reglez undeva la service. Deci care ar fi bune, de cati w? ca am auzit ca daca imi iau de prea multi w se pot arde sigurantele parca, asa ca vreau sa imi iau niste becuri mai puternice putin care sa lumineze mai bine si sa nu imi strice nimic pe la instalatia electrica, sfaturi?
*


Nu e nici o "siguranta", sunt 2 cleme simple, care tin becul pe pozitie in far ! Se pun la loc foarte usor... probabil ca tu le-ai dat la o parte, uita-te la celalt far si vezi cum vin clemele, apoi pune-le la loc la celalalt far. Becurile din fabrica sunt cum a spus si SYL de 55 / 60 w. Nu iti recomand sa pui unele mai mari, asta daca vrei sa mai ramai cu instalatia electrica intacta... Becuri mai mari nu poti sa pui direct pe instalatia actuala, mai trebuiesc facute niste modificari. Cat despre becuri, philips x treme vision rulz wub.gif Daca ai noroc gasesti cu 70 ron setul .. rolleyes.gif
SYL
@Maskatu vezi ca becurile se numesc Philips X-treme Power (+80% luminozitate); nu confunda cu Vision Plus(+50% luminozitate)...

PS. In Carrefour Militari se gasesc X-treme Power e la 32.90 ron bucata...
TheSomeone
QUOTE(SYL @ 24 Nov 2008, 01:15)
De la acel "surub" patrat se face reglajul pentru stanga-dreapta, nu pt sus-jos !
Becurile normale sunt de 55/60W, dar la Nova si DSN s-au pus si 40/45W din fabrica.
Recoamand evident becurile 55/60W, si anume Philips X-treme Power. Sunt cele mai bune halogene(becul anului in 2007) si au luminozitatea cu +80% mai mare fata de unul standard....Cauta si tu pe forum ca s-a dezbatut acest subiect...
*


Am inteles...mie mi-a spus un prieten ca reglajul este pentru sus/jos... huh.gif
In aceasta situatie...cum ridic lumina farurilor? unsure.gif
SYL
La fiecare far in partea superioara spre exterior vine un cablu invelit in plastic negru (prin acest cablu se face reglajul sus-jos de la butonul din bord). Sub acel cablu invelit in plastic, in locul unde intra in far, ar trebui sa ai un fel de "surub" prin care se face reglajul sus-jos...
Maskatu
Scz SYL. Stiu ca sunt xtreme power si viosion plus, dar le-am incurcat tongue.gif . Si da, daca vrei sa reglezi farul sus/jos si nu iti merge cablul, ai incurcat-o biggrin.gif ca altfel nu prea ai cum sa faci corpul din interior care se misca, sa stea sus, decat daca faci vreo improvizatie smile.gif
cmn
am fost si eu azi in carrefour dar nu am vazut xtream power dalea..erau unele da nu mai stiu cum se numeau da scria pe ele +50 % mai multa luimina si erau tot d la phillips (parca alea vision plus) si mi`a zis un nene ca sunt super bune, era 17,90 ron bucata. Ce ziceti ma risc sa iau dastea ? Ar trebui sa bata mai bine fata de ce am eu, sper
SYL
In care Carrefour ai fost ?
Daca nu gasesti incerca la Augsburg sau la Aspad(aici trebuie sa iei pe firma, persoana juridica).

PS. Sunt bune si Vision Plus(cele cu +50%luminozitate), dar mai bune sunt X-treme Power(+80% luminozitate si eu zic ca isi merita banii).
C@talin
e 15 lei reglatu farurilor in service cu dispozitivu special smile.gif
DMP
QUOTE(SYL @ 27 Nov 2008, 16:32)
...
Daca nu gasesti incerca la Augsburg sau la Aspad(aici trebuie sa iei pe firma, persoana juridica).
...
*



La Aspad nu e nevoie sa iei pe firma. Poti cumpara direct pe persoana fizica. Am luat eu acum 1 luna niste becuri Philips de la ei.
Au si un magazin online insa eu am preferat sa ma duc direct la sediul lor.
cmn
in carrefour pitesti "jupiter city" smile.gif...cred ca o sa iau dalea cu +50%
TheSomeone
QUOTE(C@talin @ 27 Nov 2008, 15:42)
e 15 lei reglatu farurilor in service cu dispozitivu special smile.gif
*


avand in vedere ca acele cabluri de reglare sunt rupte la mine, crezi ca pot face reglaju la un service?
ne poti recomanda un service?
cmn
ma pot considera ghinionist, nu mai au decat un singur phillips dintrala cu 50%...deci nu pot sa iau decat unu singur si cred ca daca e sa il iau de la magazine de piese auto sunt si mai scumpe.
SYL
@cmn eu ziceam de Carrefour Militari....Ai putea sa incerci sa iei de la Aspad ca trimit si prin posta.
Maskatu
QUOTE(TheSomeone @ 27 Nov 2008, 19:28)
avand in vedere ca acele cabluri de reglare sunt rupte la mine, crezi ca pot face reglaju la un service?
ne poti recomanda un service?
*


Nici o sansa. Si eu am aceeasi problema. Din cauza unui plastic care nu mai face contact bine, cablul de reglaj de la farul drept nu mai "tine sus" interiorul farului. Acel cablu intra in far si sta pe o bucata de plastic, plasticul acela sta la randul lui pe o tija de fier, tija de fier e legata direct de sticla aceea din interior care face lumina sa "bata" mai sus sau mai jos. Daca nu functioneaza mecanismul asta, adica nu exista cablu sau e rupt din clema aceea, farul cade jos si bate maxim 1 metru.
TheSomeone
Pai si atunci ce facem? cumparam faruri noi?
Ce pret are o pereche de faruri de supernova?
Maskatu
un far la piese auto e 90-120 roni, din cate am vazut se gaseste si de "fabrica" si de import. In targ s-ar putea sa gasesti mai ieftin.
damianforu
Nu cred ca farurile trebuie reglate altfel decat este recomandat ca ii veti supara pe ceilalti prticipanti la trafic. puneti-va in situatia lor. Reglate regulamentar bat foarte bine
Maskatu
Daca nu mai functioneaza cablurile, nu prea ai cum sa le reglezi. De service nu mai zic... nu sta nimeni sa iti faca improvizatii si sa verifice in acelasi timp la luxmetru daca bate corect.
djasu82
e nu stai linistit baga tu in buzunar 50 de lei sa vezi cum iti fac baieti si cablurile si farurile sa lucreze cum trebuie... doar traim in romania si foamea e mare biggrin.gif
Maskatu
Nu e imposibil, dar e un pic mai mare bataia de cap, si ca sa faci sticla sa stea "sus" trebuie sa infigi ceva in tija care intra in ea. atata timp cat bate la nivel cu celalt far, nu e o problema . Fata de nesimtitii cu xenoane carora le bat farurile pana unde am eu antena nu e asa de grava improvizatia.
cmn
am mai vazut niste becuri tot in carrefour de la PILOT parca erau si scria pe ele xenon si arata pe undeva mai jos +30% mai multa luminozitate..cred ca asta insemna pt ca era in germana scris daca nu ma insel. setu e 54 RON, da daca ziceti ca alea d la phillips sunt mai bune nu am decat sa caut tot d`alea.
Maskatu
Nu da banii pe prostii. Daca tot cumperi ceva , sa cumperi ceva de calitate ! Si nu exista becuri la 54 ron cu xenon in ele. E doar o strategie de marketing facuta sa pacaleasca lumea. Becurile xenon sutn becuri xenon care au alta tehnologie in ele si becurile halogene sunt alta mancare de peste. In targ e plin de becuri H4 cu xenon in ele la 20 ron tongue.gif
kat
Salutare!
Ieri mi-am cumparat din Carrefour Ploiesti doua becuri X-Tream Power cu 32,90 lei bucata. Lumineaza mult mai bine decat cele pe care le-am avut (erau Klaxcar daca nu ma insel). Parerea mea este ca isi merita banii.
Maskatu
Eu nu am mai gasit in carrefour din buc sad.gif Astia cand baga pe stoc, baga 4 becuri mad.gif Tre sa ma mut acolo 2-3 zile langa standu de becuri, poate poate prind ceva radmasa.gif Tu ai avut noroc bicycle.gif
PS no hard feelings biggrin.gif
SYL
Am vazut si eu vineri cand am fost in "Carfur Militari" ca nu mai aveau XP pe H4, dar pana acum au avut mereu...

PS. Am trecut ieri prin Cora Lujerului si bagasera si becuri Philips (pana acum nu aveau decat Osram, ma refer la becuri "de marca"), dar din pacate doar Premium (cele cu +30% luminozitate).
SiLencE
am facut si eu rost de 2 becuri H4 cool blue.... ce ziceti merge sa le pun pe masina??
SYL
Osram ?
SiLencE
da OSRAM cool blue se merita?
Maskatu
De ce nu le pui sa vezi cum bat? Ar trebui sa se vada mult mai bine decat cele originale. Cel mai bine le pui seara, asta ca sa vezi diferenta dintre ele. Atentie la clemele becurilor pentru ca sunt destul de firave.
P.S. Ai cumparat adaptoare nu? biggrin.gif
SiLencE
da... sunt becuri osram cool blue.. merita oare sa le schimb??

4 Dec 2008, 14:13:
ops... nu tre sa cumpar adaptoare..smile.gif
NsL
eu am becurile bune..sunt multumit de ele...sunt cele stock(cred) dar daca as vrea sa imi pun ceva mai puternic,eventual si albastru..ce imi recomandati ? ceva ieftin si bun biggrin.gif !!
SYL
QUOTE(SiLencE @ 4 Dec 2008, 14:12)
da... sunt becuri osram cool blue.. merita oare sa le schimb??

<span class='edit'>4 Dec 2008, 14:13:</span>
ops... nu tre sa cumpar adaptoare..smile.gif
*




Da, trebuie adaptoare, sunt ca niste "inele" de plastic si costa aprox. 1 leu bucata, deci nesemnificativ, si se gasesc in targ sau la magazine de piese auto Dacia.
Daca deja ai aceste becuri pune-le pe masina, dar daca inca nu le-ai cumparat iti recomand sa cumperi altceva....


cmn
me again. mi`am luat becuri de tot povesteam eu..dalea philips VisionPlus +50% mai multa lumina, cred ca sunt bune dar intrebarea e: cum le montez? e greu pt ca stiu ca acolo la far sunt niste cleme de sarma dar mai mult nu stiu si daca le pun cum or sa bata si banuiesc ca tre reglate?
Maskatu
Daca cele dinainte bateau corect ,nu trebuie sa le reglezi pe cele noi. La fiecare far ai 2 cleme care tin becul. Becurile se schimba astfel:
1. Scoti mansonul de cauciuc de pe corpul farului
2. Scoti mufa de alimentare din bec
3. Tragi clemele inspre motor. Daca nu reusesti, foloseste o surubelnita de dimensiuni mici pentru a face parghie
4. Scoti becul existent cu grija
5. Pui adaptoarele pe pozitie (sper ca ti-ai luat). Daca nu, gasesti la orice magazin de piese auto si costa 1ron bucata.
6. Pui noul bec in pozitie cu grija, asta pentru a nu afecta capul becului.
7. Pui clemele la loc, pui alimentarea, si mansonul de cauciuc.

Din propia experienta iti spun ca la mine adaptoarele a trebuit sa le prelucrez un pic cu cutter-ul. Mai exact, cand am vrut sa pun clemele la loc peste noul bec, nu puteam sa le pun pe pozitie pentru ca adaptorul scotea prea in afara becul cu totul. Asa ca am facut cate 4 santuri mici, cam de 4-5 mm fiecare cat sa treaca clema peste adaptor si sa tina becul pe pozitie. O sa vezi tu la fata locului.
cmn
habar nu am ce sunt alea adaptoare. desi ca sa inteleg, trebuiesc cumparate adaptoare de fiecare data cand iti iei becuri noi? nu raman cele vechi?
SYL
Becurile de fabrica pt DSN au un soclu rotund(P-45)...Becurile de generatie noua, gen Philips, Osram, etc au soclul cu 3 picioruse (P-43) si pt a fi folosite la DSN trebuie adaptoare, care sunt ca un inel de plastic...
Maskatu
@SYL: Te contrazic un pic. biggrin.gif Nu neaparat cele "de generatie noua" . Modelul asta de h4 care e adoptat acum la philips , osram, etc.. e implementat de mult, sunt masini si din anii 80 care au modelul asta de h4.

@cmn:Dupa cum a zis si SYL, super nova are alta natie de bec, daca o sa il scoti pe cel existent vei vedea imediat diferenta fata de un "h4 modern". Adaptoarele nu trebuiesc cumparate de fiecare data cand iti cumperi becuri noi. Trebuiesc cumparate doar acum, adica prima oara cand schimbi P43-urile cu h4. Dupa ce o sa cumperi adaptoarele si o sa scoti bechile becuri, o sa intelegi cum sta treaba! Adaptoarele au forma de P43 adica forma rotunda la baza. si cu cele 3 gaurele pentru piciorusele de la h4.
SYL
@Maskatu daca asta te satisface, atunci contrazice-ma un pic... radmasa.gif

Din pacate daca becul a fost folosit un timp mai lung, adaptorul nu se mai poate da jos de pe soclul becului fara sa il rupi/spargi (in timp acel plastic e afectat de la caldura), dar avand in vedere ca pretul nesemnificativ al unui adaptor de 10-15mii lei vechi...
cmn
daca imi bag eu mainile sa repar, cu siguranta stric mai rau. da o sa incerc, numa sa nu ard becurile
SYL
Nu ai ce sa strici, trebuie doar sa ai grija sa nu pui mana pe sticla becului(daca totusi o pui, sa le stergi bine cu un servetel cu spirt), si deasemenea sa ai grija sa pui adaptorul cum trebuie pe soculul becului si apoi becul cu adaptor cum trebuie in soculul farului.
Maskatu
Da da si sa ai un cutter la indemana, ca altfel nu poti sa treci clemele alea doua peste soclu smile.gif
SYL
Mai degraba o surubelnita dreapta decat un cutter...Si oricum la mine nu a fost niciodata nevoie sa tai ceva cu cutterul la adaptoare, desi am schimbat mai multe becuri...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.