Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Invarte greu electromotorul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
MihaiGSm
Salut! Acesta este primul meu post pe acest forum, asa ca imi cer scuze daca am postat gresit smile.gif
Am urmatoarea problema la masina: am schimbat ieri la elctromotor rotorul + bucse+ carbuni si arcurile care tin carbunii presati pe elctromotor. Ce am observat insa este ca imi invarte cam greu motorul, ca si cum ar fii ceva infranat. Azi dimineata chiar a ramas blocat electromotorul si a trebuit sa rotesc de paleta ventilatorului ca sa o ia din loc. La o proba facuta in gol a electromotorului invartea bine, acum nu stiu ce sa mai cred. Mentionez ca daca dau mult la cheie se cam si incalzeste corpul electromotorului. O fii oare din cauza ca trebuie sa se mai uzeze putin piesele schimbate? mai mentionez ca bateria este noua si incarcata.
Multumesc anticipat!
Adrian_Boy
Acele bucse cum le-ai pus, pentru ca e posibil ca axul rotorului se mearga greu pe ele. Ai pus ceva ulei, sau vaselina, pe la acele bucsi ?
Da, e posibil sa mearga ceva mai greu pana apare o anumita uzura, dar nu foarte greu.
Acuma mai intervine probelema furcii, cum este montata, distanta este esentiala la functionarea lui.
Vezi ca are un topic Bygy despre electromotor wink.gif
Mr_Devil83
Nu cumva ai uitat sa montezi saiba aia de otel subtire si bucsa aia din teflon sau din ce o fi, un plastic care se pun intre colector si suportul periilor?
MihaiGSm
Am rezolvat problema invartitului greu. Era de la unul di suruburile alea lungi care sunt izolate care atingea de rotor si dadea si la masa cu corpul rotorului si facea scurt. de aceea se si incalzea si iese fum din el si mergea si greu. Acum insa trebuie sa ii mai cumpar si un starter ca asta face figuri. Trebui impins cu surubelnita sau dat la cheie de mai multe ori ca sa o ia. Multumesc tuturor!
bygy007
te-ai gindit ca poate fi si de la contact?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.