Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: va rog sa ma ajutati
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
UNGURU_VIOREL
este posibil sa joace motorul daca planetara este mai mare mellow.gif excl.gif excl.gif
va rog sa ma ajutati
brigada_diverse
explica mai pe larg.

nu se potriveste si gata..sau cum s-o potrivi...dar iti dai seama ca ceva nu o sa intre...o sa ai probleme la montare si nu se va putea monta.....nu se misca motoru...planetara instra in cutie, cutia e prinsa in traversa si motoru in tampoane..si nu se poate misca mult....si nu ar avea motiv sa joace

cosmin_2300
QUOTE(UNGURU_VIOREL @ 9 Oct 2008, 18:45)
este posibil sa joace motorul daca planetara este mai mare  mellow.gif  excl.gif  excl.gif
va rog sa ma ajutati
*


Doar daca-i pui muzica populara rolleyes.gif
ZTV
da cu Guta, ce aveti?
Adrian_Boy
Exista doua tipuri de planetare la dacie, scurte si lungi, iar tu ai scurte !!!

Daca tu zici ca joaca, uita-te pe la tampoane, ai relantiul mic si-ti da senzatia ca joaca biggrin.gif
PH-06-BOA
Cum ai vazut ca joaca motorul, ca asta s-ar intampla numai in mers?
Cum ai vazut motorul?
Daca planetara e lunga , impinge in pinionul planetar, sateliti, si produce vibratii msari, pana la spargerea satelitilor.
Sorin_18
cum pot sa imi dau seama daca o planetara este lunga sau scurta (nu este montata pe masina)
ydaniel
masori lungimea ei:65cm scurta,66 lunga;)
Sorin_18
ok mulrumesc pt raspuns!dar daca ar fi lunga in loc de scurta,ar intra??
ydaniel
nu intra.
Mr_Devil83
Daca mai cracanezi lonjeroanele intra sigur smile.gif
Sorin_18
pei nu vreau asa ceva,treba este ca imi cam bat planetarele si sa cumpar planetare noi,cam scump(si nu prea imi permit momentan),rectificate nici nu ma gandesc,asa ca mi-a gasit varamiu 2 bucati la 140 ron si nu as vrea sa ma trezesc ca ma lasa-n drum
ovidius max
Imi spune si mie cineva cum se verifica planetarele?
Imi face un taca-taca-taca la viraje si banuiesc planetarele dar nu stiu cum sa verific si cum sa stabilesc cat de grava e problema.
Multumesc
Psyche
pai o varianta de verificare e exact cea care ai zis-o....tacaneala in viraje.
poti sa pui linistit rectificate, daca sunt facute cu simt de raspundere.
ultima oara era 65 ron bucata de rectificat, dar le faceau brici.
nu va jucati cu planetarele ca o sa vedeti dintr-o data o gramada de bile sub masina.
Mr_Devil83
Ce bile visezi ma asta Psyche?

Pe zi ce trece vad tot mai multi mecanici pe forum. Printre ei multi idioti ca cel de mai sus.

Daca o planetara troncane in viraje are un inceput de joc. Mai mere ea mult si bine, totul e de nervii pe care ii ai. La mine batea si cand acceleram si in viraje si in functie de co
G I M
Cred ca Psyche vroia sa spuna de acele ace cilindrice ...
ydaniel
eu recomand planetare de calitate:) nu luati turcesti!!
Sorin_18
si nici rectificate nu va recomand,eu aveam de gand sa iau de la tunari(marele centru de rectificari) costa cat una noua si calitatea lasa de dorit,pe un prieten la tinut 3 saptamani.si pt cine intereseaza planetara de dacie la tunari costa de la 160 pana la 250 incepand cu o garantie de 6 luni pana la 2 ani(montajul inclus)

8 Dec 2008, 19:49:
mi-a spus cineva ca pe planetara lunga la capatul dinspre cutie ar avea o tesitura pt a permite lucrul pe semering si cea scurta ar fi dreapta la capat.....este adevarat??
G I M
Garantez ca puteti face si peste 70.000 km fara probleme cu o planetara rectificata daca este rectificata de cineva care se pricepe . Stiu cateva persoane care au rectificat 8-9 planetare (la aceeasi uzina) si erau extrem de multumiti de ele .
Minel
QUOTE(Sorin_18 @ 8 Dec 2008, 08:35)

mi-a spus cineva ca pe planetara lunga la capatul dinspre cutie ar avea o tesitura pt a permite lucrul pe semering si cea scurta ar fi dreapta la capat.....este adevarat??
*



Da are acea tesitura ,dar ambele capete de la planetare scurta/lunga (partea de catre cutie ma refer ) se potrivesc la cutia in 5 trepte !
ydaniel
UNA E O PLANETARA rectificata cu simt de raspundere si una e cea facuta in bataie de joc prin tunari sau in alte parti.
Sorin_18
QUOTE(Minel @ 8 Dec 2008, 22:57)
Da are acea tesitura ,dar ambele capete de la planetare scurta/lunga (partea de catre cutie ma refer ) se potrivesc la cutia in 5 trepte !
*


ok multumesc pt raspuns
Adrian_Boy
si nu luati ricambi, niste facaturi, la mine au cedat dupa 2000km sad.gif
mai bine rectificate, romanesti sa fie si facute bine wink.gif
Mr_Devil83
Eu am facut saptamana trecuta din 2 planetare una. La cea care o aveam pe masina era uzata tripoda aia dinspre fuzeta iar la una de rezerva de acasa partea asta era buna dar partea dinspre cutie era varza. Asa ca am luat partea dinspre cutie de pe cea de pe masina si am pus-o pe cealalta, completat cu vaselina de aia neagra, am pus si un burduf nou si pana acum e ok. In 400 de km no inceput sa bata.
ydaniel
biggrin.gif
QUOTE(Adrian_Boy @ 9 Dec 2008, 08:59)
si nu luati ricambi, niste facaturi, la mine au cedat dupa 2000km sad.gif
mai bine rectificate,  romanesti sa fie si facute bine wink.gif
*


si altii le lauda. blink.gif dry.gif
tot GKN sunt the best,si cele de uzina groase laugh.gif
ct74cdi
alea de uzina cele mai bune!!! eu am 2 bucati pe dacia mea luate de la dezmembrari si am ~30000km si nu bat
Sorin_18
dar ce parere aveti despre planetarele cardanice??? sunt bune de ceva?

16 Dec 2008, 16:12:
chiar nu ati auzit de acest tip de planetara ???ceva pareri??
djasu82
stiu unele planetare care nu se distrug in timp si nu sunt pe bile ci pe rulmenti mi se pare ca la masinile nemtesti se folosesc... Vroia un amic sa-mi puna pe fosta dacie asa ceva dar am reunatat ca am vandut dacia.
Sorin_18
maine ma duc sa iau 2 planetare deastea cardanice de la un prieten,el le are de pe fosta masina a lui o dacie adusa din ungaria din 89....si tot maine ma duc la service sa le montez,daca nu se potrivesc intereseaza pe cineva??eu dau 250 pe ambele
skara0
cum adica planetare cardanice?explicati-mi si mie va rog.Si mie imi bat planetarele in viraje dar mai rulez asa,ca nu ma incanta ideea sa dau 200ron pe bucata plus manopera.
Sorin_18
pei sunt ceva in genul la cele de aro(la cele mai rigide ma ref) in fine eu nu le-am luat pt ca una avea joc si nu am vrut sa ma complic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.