Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cdmp3 maxwell
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
Mihai San
Am un rcdmp3 maxwell de care am fost foarte multumit timp de 2 ani iar acum am observat ca potentiometrul de volum o i a aiurea adica nu mai are precizie, in momentul in care maresc volumul creste scade creste scade si trebuie sa invarti de multe ori pana ajungi la volumul dorit.Am mai patit chestia asta cu u n mouse la care scrollul o lua aiurea cam aceeasi chestie.Garantie nu mai am l a rcd ce sa fac se poate repara?
D.D
Cateva picaturi de alcool izopropilic turnat in buton l-ar putea ajuta daca nu merge asa trebuie desfacut cu mare grija si curatate contactele. Ca solutie sigura ar fi inlocuirea lui cu altul identic dar e posibil sa nu se gaseasca in magazine.
Mihai San
acid izoopropilic ce este asta?unde se gaseste?nu cred ca am cum sa pic acolo poate doar sa desfac carcasa sa pot ajunge la contactele potentiometrului.Si...o curatare cu ce s ar face?
Hack
Incearca cu spray de contact, ar trebui sa gasesti la magazinele de electronice.
deconectat
Ia stati usor: E potentiometru clasic, sau e sistemul ala de la mouse (invarti butonul la infinit)?

Daca e clasic, in scoti si te duci cu el in mana la orice magazin de electronice sa-ti dea altul. Daca e ca la mouse, il desfaci si il cureti cu alcool izopropilic sau ce gasesti prin casa.
Mihai San
deconectat este potentiometru din ala ca la scroll la mouse invarti la infinit si o ia aiurea, ziceti voi ca sa l curat cu alcool iozoopropilic?nu stiu daca ar avea un rezultat bun ma gandeam ca e defect .O sa incerc dar de unde iau acest alcool ?cum arata??
AR-18-MOS
Eu stiu ca alcoolul izopropilic, se gaseste foarte greu, si mai e si scump ...
deconectat
Alcool izopropilic se gaseste la orice magazin de electronice; nu stiu cat mai costa. Pentru problema asta se poate folosi si spirt, cu toate ca are cam multa apa in el. Desfa-l si curata-l; probabil a adunat praf prin el. Daca tot nu merge, da un semn si-ti mai povestim.

Sistemul e destul de simplu si nu prea ai ce sa strici pe acolo daca umbli cu simt de raspundere (adica nu il desfaci cu flex-ul sau cu toporul).

Eu nu as baga wd-40 in el sau chestii asemanatoare pt ca au ulei si nu ii face bine (adica atunci cand ai sa-l cureti pe bune ai sa-l injuri pe ala de ti-a zis sa bagi ulei in potentiometru; nu are efecte grave).
Mihai San
O sa desfac fata rcd ului si o sa incerc sa curat cu spirt acel potentiometru.Sper sa reusesc.Ok ms mult pt sfaturi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.