Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: stop frane
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
yon
salut! imi cer scuze daca sa mai discutat dar nu am gasit nimic in legatura cu aceasta problema. am un prieten care posedat o dacia 1310 din 98, si de cateva luni are o problema cu comuatorul de la stopul de frana adica, acesta se incinde si se strica periodic. problema este destul de grava pt ca a schimabat deja 4 sau 5 dracii din acelea si toate au acelsi sfarsit , se dezmebreaza. daca are cineva idee despre aceasta prob. si cum se poate rezolva il rog sa ne spuna si noua. pls!
mentionez ca la electrician a fost si a zis ca nu are scurt pe instalatie, acum cine stie daca baiatu era sau nu meserias in adevaratul sens al cuvantului

Mr_Devil83
Pai comutatorul ala trebuie in mod normal sa suporte cam 4 amperi, parca aprinde 2 becuri de 21w.

Ia ampermetrul, masoara si daca trece un curent de peste 4amperi ca sa se aprinda becurile e clar ca e o problema la cablajul pe spate sau are cine stie ce super becuri pe spate ca sa fie sigur ca e remarcat cand pune frana in trafic.
Executron
am si eu o problema asemenatoare... Cand apas pe frana... Imi scade semnificativ valoarea indicata de "voltmetrul" din bord (nu e chiar voltmetru dar nah...)...

Adica daca merg frumos imi sta usor in zona alba... Iar daca tin apasat pe frana scade evident ajungand in zona hasurata. E normal?
sorinco
Si eu am avut problema asta. Eu am pus un releu de comanda si am scapat de dureri de cap. De atunci no problem.
bygy007
sau comutatoarele sint foarte proaste si ar trebui gasita o solutie (este un contact normal inchis , cind este lasat liber face contact)
Executron
Hmm sa pun un releu pe traseu? Firele spre stopuri pe unde o iau dupa ce ies din comutatorul din pedata? Pe sub mocheta sau prin compartimentul motor si dupa aceea se duc in spate?

Don' Bygy recomandati ceva? smile.gif
Mr_Devil83
Pai Executron, daca tu zici ca iti scade tensiunea mult cand apesi pe frana e de najpa, ia verifica bine cablajul si stopurile. La curentul ala infirm nu ar trebui sa se intample chestia asta.

Edit: firele spre spate se duc pe langa pragul din stanga, prin interiorul masinii, pe sub mocheta, deci nu ies din masina.
Executron
Poate infim smile.gif

Pai da, pentru ca daca aprind farurile nu se intampla asta si m-a surprins ca la 42W (2x21W) se intampla treaba asta.

Pai la ce (dupa ce) sa ma uit mai exact? unsure.gif
yon
nu tocmai pt. ca nu are niste becuri mari pe spate si nici al treliea stop cum avem multi dintre noi(referitor la ce spunea Mr. Devill83). releu de care sa ceara la magazin?
pt motaj banuiesc ca va merge la un electrician caci la partea de electrica amandoi suntem paraleli biggrin.gif . sau totusi cum se monteaza ca orice are un inceput asa ca cine stie blush.gif
Executron
Mi-am montat relee pe scurta/lunga/claxon deci cred ca m-as descurca, intrebarea e daca n-am alta problema acolo.
POWERbyDAciaVsWERo
schimba frate toate firele .. ce e greu sa tragi un fir de sub bord de la un + contatc ..sa duci la intrerupatorul de la pedala de frana si sa te duci in spate pe langa prag ca si celelalte fire si sa pui la fiecare in parte ? .. la mn cand nu merge ceva .. poc alt fir .. asa am umplut masina de fire.. este cam inestetic dar mai eficient !

10 Oct 2008, 21:23:
daca as avea relee la faruri pe unde le gasesc ?? dar cred ca nu am ca prea se prajesc blocurile de lumini smile.gif)
bygy007
QUOTE(Executron @ 10 Oct 2008, 20:08)
Hmm sa pun un releu pe traseu? Firele spre stopuri pe unde o iau dupa ce ies din comutatorul din pedata? Pe sub mocheta sau prin compartimentul motor si dupa aceea se duc in spate?

Don' Bygy recomandati ceva? smile.gif
*


nu stiu ce sa zic , releu nu prea ar trebui datorita faptului ca exista riscul unor defecte de a nuas se aprinde becurile la frina eu as lua la verificat instalatia in felul urmator as desface lampile (dispersoarele ) spate ,as scoate ambele becuri iar cu un aparat de masura pe A in locul butonului as masura curentul apoi as pune becurile pe rind curentul in jurul a 3,5A , daca e mai mare de 5 atunci este o problema

si mai mi-am adus aminte de o chestie daca ai schimbat acel buton mare atentie la reglajul lui daca nu este reglat cum trebuie daca apesi frina si ii dai brusc drumul la pedala exista posibilitatea de a-l sparge
yon
se poate si sa fie de la reglaj caci primul a fost schimabt de el singur si nu stiu daca a tinut cont de cel vechi.
adrianne
QUOTE(POWERbyDAciaVsWERo @ 10 Oct 2008, 20:22)
<span class='edit'>10 Oct 2008, 21:23:</span>
daca as avea relee la faruri pe unde le gasesc ??  dar cred ca nu am ca prea se prajesc blocurile de lumini smile.gif)
*



Becuri de 55/60w merg ok cu bloc bun. Releele pot fi 2 langa bloc, 2 sau 4 langa sigurante, sau in 4 compartiment motor. Daca intrebi de ce sunt 2 sau 4 inseamna ca nu prea intelegi cum sunt montate (poate fi 1 sau 2 daca sunt duble).
pcostica
@executron-verifica contactul de la cheie! celalalte becuri nu se alimenteaze dupa cheie.
Bafta!
yon
eu am montate becuri de 55/60 si functioneaza ok fara relee de protectie, avand si lumini f bune. nu recomand becuri mai puternice deoarece pe langa faptul ca suprasolicita instalatia pot fi probleme si cu politia. o problema de care m-am lovit eu este acea ca in centrul farului au aparut doua puncte arse eu avnd faruri noi si probabil geamul este de plastic mad.gif
POWERbyDAciaVsWERo
Releele pot fi 2 langa bloc, 2 sau 4 langa sigurante, sau in 4 compartiment motor
2 langa bloc ?? nu au loc acolo .. 2-4 langa sigurante sau in compartimentul motor e tot acelasi lucru .. am sigurantele in compartimentul motor si parca am vazut un cubulet mic pe acolo ..dar ma tem ca este cel de la instalatia de la proiectoare smile.gif
adrianne
... 2 langa bloc ?? nu au loc acolo ...

cine zice?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.