Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: alternator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
krone
Salutare, sunt nou pe aici si am si eu o intrebare daca se poate
Am un alternator de 36A si vreau sa il fac de 50, am inteles de la cineva ca sunt 2 tipuri de statoare "in stea" si "in triunghi" si puntea cu diode este din acea care se prinde cu un surub cu cap imbus si diode pastile.
Pot pastra aceasta punte si ce stator sa pun cel stea sau cel triunghi?
Ma scuzati daca sa mai discutat dar nu sunt inca familiarizat cu acest forum,
multumesc anticipat
nelu_1985
search-ul face minuni...
krone
I-mi cer scuze daca am deranjat sau am incalcat vreo regula, dar nu sunt familiarizat cu calculatorul si internetul, credeam ca poate sunte-ti mai indulgenti cu un incepator, daca nu se poate nu-i nimic, ma scuzati in ca odata si va multumesc
scania
Salut si bine ai venit, lasa ca inveti tu sa folosesti si corect forumul
In legatura cu intrebarea ta cred ca cel triunghi e mai bun ca amperaj si puntea cred ca se poate pastra
brigada_diverse
punte de pe 36 pe 50?
o sa se parleasca si tot o sa o schimbi....
POWERbyDAciaVsWERo
salutari ..daca tot e problema cu alternatoare pe aici .. na poftim ca si al meu sa dus.....
l`am reparat pe cel vechi de 36 de amperi.. acum .. am masurat diode nebunii alte alea... dar am observat ca acul aparatului de masura se misca si intre bornele + si - .. de la puntea de diode .... si am mai pus si de la papucul de la excitatie la masa ... si tot indica aparatul !!!! e bn sau face bOOm ?
POWERbyDAciaVsWERo
bygyy wero_18_yo e ID meu de mess dai add pls sa te intreb mai multe si mai fast pls :X:X :*:*:*

13 Oct 2008, 01:53:
msms pt link .. am gasit e bn biggrin.gif dar tot nu m`am lamurit ..intra pe mess pls dami un buzz ceva ca inghit alternatorul ala !!!!!
krone
Salut, am citit dar tot nu am inteles mare lucru va rog daca se pote sa i-mi raspunde-ti si mie la intrebarea mea stupida care dintre statoare sunt mai bune?
kindeeru56
ai doua variante zic eu destul de ieftin daca esti din bucuresti mergi sambata in targ in militai pe valea cascadelor si gasesti alternator de 50A de daicie in jur de 20-30 roni gata de pus pe masina sau poate ai noroc sa gasesti ceva de straina de 70-90A undeva pe la 40-80roni, din cate tinn minte cele in triunghi sunt de 50 de amperi si diodele sunt aceleasi. daca gresesc imi cer scuze "batranetea"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.