Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme bloc lumini?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
virusssp
Buna seara..
Am facut aseara un drum de vreo 70km si la un moment dat nu mai aveam lumini..adica faza scurta...mergeau pozitiile in loc de faza scurta. Faza lunga merge fara probleme. Ca solutie de moment am lasat farurile mai jos si am continuat drumul cu faza lunga.
Care sa fie defectiunea? Sigurantele/becurile sunt ok. Am verificat...
Blocul de lumini? Daca da..se poate reconditiona? E greu? Cat ar costa altul? Ceva idei ... ca tot seara trebuie sa plec cu ea... ph34r.gif
TheKing
Daca zici ca sigurantele sunt ok atunci e blocul. De reconditionat nu cred ca se poate reconditiona doarece intreg mecanismul e cacacios rau. Am cumparat anul trecut unu nou dar exact nu mai stiu cat am dat pe el, oricum undeva peste 150 ron. Nu mai stiu exact iar daca gresesc va rog corectati-ma biggrin.gif
POWERbyDAciaVsWERo
se poate reconditiona .... dar trebuie sa fii priceput nitel. .. oricum ca sa elimin problema blocului de lumini eu am achizitionat un bloc de comutatoare de la un citroen cx si am pus faza lunga faza scurta si pozitii pe contacte separate .. care la actionarea lor are cate un martor luminos. .. bafta !!!!!!!!

13 Oct 2008, 02:10:
si cred ca ai plecat deja .. am o bucata bloc lumini dezmembrat sub buroi .. acum l`am gasit ..daca vrei sa faci ceva pentru moment.. taie firul Galben ( cacaniu in dungi cacanii ) e firul cel dinspre " maner " in jos ... la mine scrie si un numar 3 .. leaga`l de surubul acela.. este un + continuu acolo si faza scurta o sa mearga mereu ! biggrin.gif

13 Oct 2008, 02:15:
si cum fac rost de o camera digitala sa va arat o poza cu un bloc de lumini .. doamne ce e in el... :-ss
ydaniel
smile.gif bloc nou de lumini de IAME costa intre 70-90lei.smile.gif
ZTV
acelasi problema am avut si eu, tot timpul s-a stricat, am reparat de vreo 4 ori degeaba, pana cand nu am mers si am luat una noua. 81 ron de uzina
bygy007
cam asa arata unul desfacut este usor de reparat (pentru cei care nu au desfacut niciodata este foarte greu) wink.gif
virusssp
revin... am dat jos blocul de lumini dar inainte am facut o constatare:
am luat un bec de 12V si l-am legat intre firul galben de la bloc si masa. Surpriza! becul se aprinde cand comut pe faza scurta! Cand pun lunga sau pozitii e stins.
Se poate sa fie in regula blocul? Adica sa functioneze comutatorul?
Am mai observat ca sub bord am o cutie alba, cam de 2 ori cat una de chibrite... scrie ceva R... si Garantie 12 Luni... e agatata de tabla sus cu un surub si iese din ea o mufa cu 3 fire, ca la intrarea la becurile de masina. Poate fi releu? Si poate fi ars?

Idei? (scuze dar nu am putut face poza, sper ca ati inteles despre ce e vorba)
baranga
exact ca tine am patit eu pe autostrada;fara faza scurta noaptea ph34r.gif toata problema a fost din sigurante(ultimile doua de jos) ;nu erau arse dar nu faceau contact bine;erau slabe niturile din cupru ce tineau siguranta;oricum daca ai mers asa sigur a topit si prin bloc ceva;pe mine dupa 1 saptamana m-a lasat blocul de lumini;dar se repara blocul ;daca ai bani cumpara unul nou daca nu cauta un electrician si ti-l repara;oricum cam cat dai le electrician iti iei unul de la dezmembrari
POWERbyDAciaVsWERo
bygy ... m`am uitat pe acele poze in care ai editat numele pieselor... nu`i corect dar e pe intelesul " tuturor " ! ;;)


17 Oct 2008, 11:31:
QUOTE(virusssp @ 15 Oct 2008, 16:56)
revin... am dat jos blocul de lumini dar inainte am facut o constatare:
am luat un bec de 12V si l-am legat intre firul galben de la bloc si masa. Surpriza! becul se aprinde cand comut pe faza scurta! Cand pun lunga sau pozitii e stins.
Se poate sa fie in regula blocul? Adica sa functioneze comutatorul?
Am mai observat ca sub bord am o cutie alba, cam de 2 ori cat una de chibrite... scrie ceva R... si Garantie 12 Luni... e agatata de tabla sus cu un surub si iese  din ea o mufa cu 3 fire, ca la intrarea la becurile de masina. Poate fi releu? Si poate fi ars?

Idei? (scuze dar nu am putut face poza, sper ca ati inteles despre ce e vorba)
*





surprizaaaaaaaaa becul se aprinde ca firul acela este exact de la faza scurta radmasa.gif si normal ca... cand dai pe pozitii sau faza lunga se stinge.. incearca sa dai pe faza lunga si muta becul tau de pe firul galben pe cel verde.. si iar ... doamnelor si domnilor surprizaaaaaaaaaaaaaaaaa party.gif ... blocul e in regula.. cauta altceva defect .! ..
releul de semnalizare e ala sub bord parca smile.gif)
virusssp
am rezolvat-o!
Blocul e in regula... problema a fost un papuc rupt (oxidat ... slab) in spatele tabloului de sigurante... si culmea tocmai ala de pe faza scurta s-a rupt...si culmea tocmai noaptea si pe drum E
mersi pentru idei
baranga
postul meu l-ai citit??? nu de alta da sa stii ce o sa te astepte cat de curand;fiind un contact imperfect acolo s-a incalzit clemele de cupru ce tin siguranta si s-au slabit niturile;trebuie sa bati niturile sa stea fixe wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.