Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asigurari Delta Addendum
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Executron
Va salut!

A venit momentul sa-mi reinoiesc polita de CASCO la Dacia Nova si la reinoire Asirom (cu care am de cand am masina aproape) mi-a impus o fransiza de 60 de euro care mi se pare aberanta, tinand cont c-am avut 1 incident in toti acesti 10 ani...

Consultand brokerul meu mi-a facut o oferta la Delta Addendum, SA = 1000 Euro, Prima = 78 Euro, Fransiza 0.

Nu am auzit nimic de ei si nici pe forum n-am gasit. Ati avut contact cu ei?

Ms mult.

P.S. E normal sa impuna o fransiza de 60 de euro pt suma asigurata de 1200 Euro cand la Passat daca imi inchiei acum o polita am doar 100 euro la 13000 euro suma asigurata? Nu era o proportie din SA?

Tudor
Orice asigurator are dreptul sa iti propuna ce fransiza doreste, fie ea calculata ca procent din SA sau in suma fixa. La fel de bine poate sa-ti refuze din start asigurarea. Moral, poate nu e acceptabil tianand cont de istoricul colaborarii tale cu Asirom, dar legal sau comercial e corect.
Asigurarile sunt o afacere. Daca asiguratorul considera ca esti prea riscant, atunci iti solicita conditii mai stricte (fransiza) sau te refuza. E dreptul lui, nu-l poate obliga nimeni sa incheie un contract din care el estimeaza ca sunt mari sanse sa piarda bani.

Despre Delta nu am auzit mai mult decat ca exista.
Executron
Sunt f. constient ca legal pot sa ma refuze direct sau sa fixeze orice fransiza etc, eu mai mult ma refeream la un aspect ocolit in Romania si anume respectul pentru client, PR, Marketing, (DAR PESTE TOATE ideea ca pe viitor sa apelez tot la ei si cred ca-st client dorit tinand cont "istoricul daunelor") elemente care sunt cam omise la noi.

De vreme ce 10 ani le-am oferit increderea mea, mi se parea normal din punct de vedere al relatiei client-asigurator sa-mi ofere anumite facilitati cat timp am avut 1 dosar si ala f. anemic (2 usi vopsite). In fine smile.gif

La fel cum mi-ai spus tu mi-au argumentat si mie cand am uitat sa platesc o rata si am intarziat 10 zile cu plata, timp in care am fost descoperit. La fel le-am spus si lor CONTRACTUAL NU SUNTETI OBLIGATI... Dar de vreme ce inaintea primelor doua rate am fost sunat si la a treia nu (plecase angajata de la ei) ERA MORAL sa preia cineva responsabilitatile SI CA UN STIMULENT CA EU CLIENTUL SA REVIN LA EI SI SA II LAUD trebuiau sa dea un telefon din care sa inteleg ca lor le pasa de mine.

Este o afacere, corect. Dar eu am studiat aprofundat elementele teoretice care stau la baza PR-ului, Marketingului si pot sa afirm ca o concluzie personala ca e o afacere condusa prost daca urmeaza aceste principii prin care "clientul a semnat contractul, de acum nu-mi mai pasa cat timp eu urmez strict clauzele contractuale".

Asa... Nu voi recomanda prietenilor aceasta companie (ba chiar voi face reclama negativa) si stim cu toti cum se propaga parerile negative.

DAAAR am facut o mare paranteza OFF-TOPIC.

Astept pareri despre Asigurari Delta ca vine iarna si vreau CASCO laugh.gif
gibonu
@ Executron
Nici eu nu stiu sa-ti spun mai multe despre Delta, decat ca se aude prin targ ca este a lui Sorin Ovidiu Vantu.
In plus, eu iti recomand sa nu te increzi prea tare in ceea ce iti spune brokerul tau, (am citit partea cu fransiza 0) pentru ca, cel putin in Romania, brokerul iti propune sa faci asigurarea (orice asigurare) acolo unde are el comisionul mai mare, nu unde este cel mai bine pentru client.
Despre relatia minunata pe care ai avut-o cu Asirom, eu zic sa mai citesti odata ceea ce ti-a zis Tudor. Aici nu e vorba de moralitate, e vorba de bani.
Bafta.
cristi87
eu am casco la delta addendum.pana akm, nu am avut treaba cu ei:(
Executron
@gibonu.

Nu am incredere tocmai de accea intreb pe forum smile.gif
TheAce
Acuma sincer, la 1000 euro suma asigurata, mai conteaza asa de mult asiguratorul? Din ce am auzit, sunt OK Delta, nu prea aveau decontare directa cu reprezentantele dar dadeau avans 50%, poate s-a schimbat si treaba asta.
Executron
Si ca sa nu las treaba nefinalizata.

Pana la urma am incheiat polita la Nova la Delta. SA=1000 Euro. Suma de plata 80 Euro pe an.

Sa va explic cum e treaba cu fransizele. La orice accident rutier implicand autor cunoscut NU ai fransiza de nici un tip.

La primul "lovit in parcare" NU ai fransiza. La al doilea "lovit in parcare" ai 100 Euro fransiza.

Mi-a convenit fiindca masina sta in fata blocului, langa cunoscuti si sincer e Dacie, e zgariata, bari nevopsite nu prea are ce sa se intample asa grav in parcare. Mi-am facut CASCO IN SPECIAL pt iarna cand merg mai ales cu Dacia si s-au anuntat ninsori multe asa ca sa stau linistit smile.gif

Delta astia nu prea au decontare directa, fapt pt care nici n-am facut la Passat la ei, dar brokerul prin care am incheiat polita (il cunosc de mult) mi-a spus ca merge bine treaba la ei smile.gif.
adi_ar
Modul de aplicare al fransizei difera de la un asigurator la altul.
In general se refera la "orice eveniment", inclusiv cu autor cunoscut, considerandu-se ca se face o cheltuiala suplimentara pentru recuperarea sumelor. Desigur, este si o masura de a se descuraja trecerea de la "lovita in parcare" la "lovita amical si amiabil".
Exista si societati care nu aplica fransiza la primul eveniment sau daca se face regres (autor cunoscut).
Tocmai din acest motiv este bine sa va informati temeinic referitor la acest aspect, la incheierea asigurarii, pentru a nu avea surprize neplacute ulterior.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.