Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: trepideaza motorul in treapta 1-a la plecare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alexutzu_arte
salutare baieti, va mai cer parerea intr-o problema la dacia mea. de ceva timp in treapta 1-a la plecare trepideaza motorul de imi vine sa cred ca pleaca singur de sub capota. am zis ca nu stiu eu sa o tin bine din ambreiaj....am pus pe alti prieteni mai experimentati in condus sa faca cate o tura cu masina....aceeasi problema persista...e grav oare? mai exact...daca o tin sub 2000 de ture la plecare se scutura din toate incheieturile.
di3g0
QUOTE(alexutzu_arte @ 14 Oct 2008, 09:32)
salutare baieti, va mai cer parerea intr-o problema la dacia mea. de ceva timp in treapta 1-a la plecare trepideaza motorul de imi vine sa cred ca pleaca singur de sub capota. am zis ca nu stiu eu sa o tin bine din ambreiaj....am pus pe alti prieteni mai experimentati in condus sa faca cate o tura cu masina....aceeasi problema persista...e grav oare? mai exact...daca o tin sub 2000 de ture la plecare se scutura din toate incheieturile.
*


verifica bujiile, carburatia sa fie reglata bine...o problema asemanatoare am avut si eu...dar asta la relani...s-a dovedit a fi carburatoru "putin" infundat...asta dupa ce am schimabt bujiile, platina...fisele tot...succes wink.gif
nelu_1985
QUOTE(alexutzu_arte @ 14 Oct 2008, 09:32)
salutare baieti, va mai cer parerea intr-o problema la dacia mea. de ceva timp in treapta 1-a la plecare trepideaza motorul de imi vine sa cred ca pleaca singur de sub capota. am zis ca nu stiu eu sa o tin bine din ambreiaj
*



ambreiajul in ce stare e?
Ford_V6
amortizorul de vibratii torsionale dus sad.gif ... adica schimba discul de ambreiaj wink.gif
ZTV
dau si eu cu parerea...este ambreajul care face de cap
Sorin_18
posibil sa ai rotile putin infranate,la mine asta se intapla,am rezolvat problema rotilor si acum totul este ok
Kruger
E de la ambreiaj. Si la mine la Ford face asa, si la orice masina cu ambreiajul uzat vei avea acelasi simptom.
brigada_diverse
la mine se exfoliase ferodou de la ambreiaj......
Sorin_18
QUOTE(cristitranca @ 17 Oct 2008, 13:38)
la mine se exfoliase ferodou de la ambreiaj......
*


asta de la ce apare???de la nefolosirea indelungata??
Paca
probabil de la temperatura ridicata
POWERbyDAciaVsWERo
sau bucsa aceea din volant ?? ... sa nu m ai fie deloc ?
PH-06-BOA
Discul, a devenit rigid. Suportul pe care se prind ferodourile, trebuie sa fie putin serpuit, pentru a le tine departate, ca si cum ar avea un arc intre ele. Datorita decalirii , suportul a devenit drept (plan) intre cele doua discuri de ferodo, ca stau aproape lipite, si discul e foarte rigid, ca la cuplare, placa si volanta, nu mai patineaza fin ( avand si ceva unsoare mai vascoasa, uscata, amestecata cu praf) ci pur si simplu, fura discul la cea mai mica atingere, facand sa trepideze, pentru ca nu cupleaza pe toata circumferinta .
Spala cu benzina ( jet ) cu un bidon gaurit, prin fereastra unde se vede volanta,
Faci plecarea cu turatie mai ridicata, sau la relanti eliberezi mai rapid ambreiajul, concomitent cu apasarea acceleratiei.
Schimba discul.
Se poate rade dantura de la bucsa de cuplare a prizei cu trenul fix, apar jocuri datorita socurilor , la planetare, se poate sparge dantura la pinionul de atac , de la grup.

17 Oct 2008, 20:02:
Poate sa fie si placa sparta ( ar patina discul, sau pedala ar fi mai moale ca atunci cand mergea bine)
Scorpi0
Salutare Aceiasi problema am avut-o si eu la scumpa mea dacie, cand vroiam sa plec de pe loc trepida motorul de ziceai ca vrea sa iasa prin capota, asa ca intr-o buna zi m-am bagat sub ia si m-am uitat la suportii de cauciuc ce sustin cutia, am miscat putin pe acolo si am vazut ca avea un joc f mare asa ca m-am dus frumusel pana la cel mai apropriat magazin de piese auto si am luat doi suporti ( 8 ron bucata) M-am bagat iar sub ea si am trecut la demontat, mare mi-a fost mirarea sa constat ca piulitele de la suruburile ce tineau cutia de viteze erau slabite, mai aveau putin si cadeau, asa ca le-am strans si binenteles daca tot am cumparat alti suporti i-am si inlocuit pe cei vechi (care nu prea aratau a fi uzati ) si uite asa am scapat eu de acel trepitat. Incearca si tu mai intai varianta asta pt ca este ce-a mai usoara si mai ieftina Multa bafta
Lunaticul
Aceleasi simptome le avea si masina mea. Am schimbat ieri kit-ul de ambreiaj. La mine trepidatiile nu erau din cauza discului ci din cauza placii de presiune care pur si simplu era prea tare, prea elastica, in sensul ca atunci cand ridicam pedala de ambreiaj imi ,,arunca'' piciorul exact in punctul in care cupla (Un mecanic nu ma credea si l-am rugat sa plece cu masina de pe loc. A oprit motorul de doua ori. Omul are permis de 20 de ani). Era un chin sa merg 5 minute bare la bara. Cu placa pe care am pus-o nu se mai manifesta asa. In plus pe la 2800-3000 rpm aparea o huruiala. Acum nu mai apare, cred ca discul de ambreiaj era descentrat. Placa pe care am dat-o jos avea urme de arsura, cred ca tot de la plecarile de pe loc la care trebuia sa accelerez tot pe undeva pe la 2000 rpm.
Am schimbat si bucsa volant.
Muratu
Am schimbat kit-ul ambreaj de vre-o 3 luni iar de atunci masina tremura din toate inchieieturile cand dau cu spatele si ambreajul nu este complet cuplat. La inceput tremura si la plecarile de pe loc in primii 500Km, dar acum nu mai face! Care-i faza?
sladarumarian
Aceeasi problema o am si eu si sincer este destul de rau, mai ales in orasele mari si aglomerate unde se circula in general bara la bara. Am schimbat ambreiajul acum vreo 4-5 luni insa masina a facut km putitni M-am bagat cu fratele meu si impreuna i-am strans toti suportii motor, cutie, esapament . Am incercat cam toate felurile de plecare dupa loc ... foarte lent .. mai putin lent am turato mai tare si concomitent am slabit si ambreiajul la fel. Ceea ce vreau sa va spun este ca masina incepe sa faca acele trepidatii abia dupa ce se incalzeste. Ceva sfaturi sau sa caut un mecanic?
Kenji CN4
Si eu am patit si tot asa m-am speriat ca e de la ambreiaj dar verifica intai jugul de la cutia de viteze (are obiceiul sa se rupa ) la mine de la aia era si mi s-a mai rupt si suportul de la motor care vine pe tampon din stanga verificale si pe astea sa nu cumva sa cumperi kituri de ambreiaj aiurea la mine a stat masina 3 ani si merge perfect ambreiajul nu se strica el asa usor ...bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.