Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema motrul dupa ce este oprit mai face 2 ture
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
paladebn
salut.poate ma ajuta si pe mine cineva dupa ce opresc motrul motorul mai face cateva ture (adica mai merge) ce poate sa fie?Eu alimentez de la Rompetrol si pun benzina de la pompa verde 95.Multumesc
argon
bujiile cum sunt?
paladebn
nu le-am verificat
Ford_V6
Poate ai contactu nasol si defapt nu taie chiar imediat curentul la bobina .... incearca sa scoti fisa centrala cu motoru mergand sa vezi daca tot asa se opreste...
paladebn
fisa centrala??adica fisa care duce de la bobina la delcou??
Minel
QUOTE(Ford_V6 @ 14 Oct 2008, 12:57)
Poate ai contactu nasol si defapt nu taie chiar imediat curentul la bobina .... incearca sa scoti fisa centrala cu motoru mergand sa vezi daca tot asa se opreste...
*




Pai daca ar avea contacul nasol , ar trebui sa ii si mearga motorul la fel , nasol si cu intreruperi , sau ... huh.gif

Si ca sa nu mai vorbim ca atunci cand scoti fisa centrala sa o ti cu o carpa ceva ca exista riscul sa "dansezi" involuntar laugh.gif
argon
cred ca e de la bujii, de care sunt, de cand nu-s schimbate? suspectez autoaprindere, apare atunci cand in camera de ardere apar zone in care temperatura ajunge peste limita de aprindere a amestecului.
paladebn
bujiile sunt din asta iarna dar nu stiu de care sunt stiu atat ca sunt negre ca, culoare exterioara dar astazi cand ies de la servici ma uit sa vad ce model sunt
PH-06-BOA
Autoaprindere, datorita benzinei proaste, calamina depusa in capul pistonului care devine incandescenta si autoaprinde amestecul, scade puterea.Uzura segmentilor (ulei prost) favorizeaza patrunderea uleiului in camera de ardere si formeaza calamina care se depune pe unde poate si ea si in timpul mersului devine incandescenta. Redu putin dinavans, sau opreste in viteza, cu frana si ambreiajul apasate, eliberand usor ambreiajul pana la cuplare, concomitent cu rotirea cheii eliberezi totaldar nu brusc ambreiajul.
paladebn
Pistoanele sunt schimbate asta primavara si am pus ulei Elastic (Aral) 15W40 . Nu stiu cat este de prost ulei nu am experienta necesara. Intrebarea mea ce pot face in cazul asta sa schimb uleiul concomitent cu reducerea avansului?
Sau sa incerc sa schimb benzina?
Multumesc PH-06-BOA
Astept sfatul.
Sorin_18
QUOTE(argon @ 14 Oct 2008, 11:14)
bujiile cum sunt?
*


ce treaba are bujiile cu chestia asta??
diaconuliviu
"are" (ca "ie" doar 4, sub 50) mare treaba; daca-s prea calde pt motor, autoaprinderi, daca-s calaminate rau, la fel...
Mai vrei?
Cipiotul
cam aceeasi problema are si batrana lui taica-miu ... cand o opresc face ca motoarele alea de la compresor ... inca se rotesc ceva timp pana se opresc de tot ... bine ca nu face chiar asa dar ideea aia e ... se mai roteste cateva ture pana sa se opreasca ... si ce-am sesizat si nu-mi place deloc ... accelerez (nu in sarcina), dau drumu la acceleratie, ramane accelerata si scade treptat acceleratia pana la ralanti ... de la ce e problema oare ?
motor segmentat in primavara, bujii noi (sinterom cred ca cumparat saptamana trecuta taica-miu), platina noua ...
djasu82
sa nu fi pus benzina de la petrom biggrin.gif de 95 premium de pulte ori se comparta de parca ai avea gazolina. Oricum cauta bujii cu un indice mai mare de temperatura fiindca e posibil si din bujii .
the fast and furious


Cipiotul --- vezi ca s-ar putea sa ai cablul de acceleratie putin blocat s-au se gripeaza uneori.
Faza asta am patit-o si eu asta vara cand plecam la mare numai ca la mine clapeta de acceleratie a carburatorului fiind deformata se lipea de capatul de prindere al cablului de acceleratie si dupa o depasire cand am urcat in ture a ramas blocat. Neavand unde sa opresc mi-am continuat drumul si dupa vreo 10 km cand am tras pe dreapta lasandul in treapta de viteza si luand contactul a facut pret de 2 secunde autoaprindere si a continuat sa se invarta.
paladebn
Salut. Cipiutule daca rezolvi problema spunemi si mie caci fix la fel se comporta si masina mea.Mersi
marcian
salut,si eu am patit la fel cu autoaprinderea,dar am redus putin din avans si am micsorat din reglajul relantiului un sfert de tura si acum nu mai face.
marcian
eu chiar am bagat gazolina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.