Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ung lagarele de la motor stergatoare?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Ov
Ung sau nu lagarele de la motorul stergatoarelor? Din ce am vazut eu acolo, lagarele sunt din bronz grafitat si din cate stiu eu NU SE UNG. In schimb, in cartea lui Mondiru (care si asa e scrisa din 2 in 4) scrie ca se ung.

Ce fac, le ung sau nu ?
AC
QUOTE(Ov @ 25 Jan 2005, 10:57)
Ung sau nu lagarele de la motorul stergatoarelor? Din ce am vazut eu acolo, lagarele sunt din bronz grafitat si din cate stiu eu NU SE UNG. In schimb, in cartea lui Mondiru (care si asa e scrisa din 2 in 4) scrie ca se ung.

Ce fac, le ung sau nu ?
*


Chiar daca sunt din bronz grafitat, e bine sa le ungi, face bine, nimic rau!
paulp
Eu le-am uns, dar cu vaselina cu lithiu (am un spray cu asa ceva).
Ov
din cate stiu eu (de prin facultate de la SM), vazut la microscop, suprafata lagarului este poroasa (grafit-ul asigura ungerea). Daca ungi lagarul respectiv, porii se astupa si dupa aia, toate particulele dislocate prin frecare vor zgaria si lagarul si pinionul si se distruge toata smecheria. La a mea e treaba naibii sa dai jos motorul de la stergatoare (d'abia l-am dat jos cu masina cheala, fara bord/aeroterma/instalatie electrica/coloana directie/etc) asa ca d'asta intreb, ca n-am chef sa montez tot si sa ma trezesc ca se gripeaza jegu'
harbulet
eu am unns lagarele cu vaselina din obijnuita de aprope o luna si merg perfect
nu cred ca sunt probleme
Ov
le-am uns cu vaselina siliconica.


merg .... ca unse smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.