Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: oglinzi electrice
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Banu1974
am vb. azi pt. oglinzi electrice cu incalzire.as vrea sa stiu parearea voastra.se pot adapta?dezavantaje? wub.gif
klaus
cred ca de cauti pe aici si gasesti topicul in care unii descriu cum si-au pus.
Dezavantaje: buzunarul mai gol dupa operatie
Banu1974
multumesc....nu de buzunar e problema....mai lamurit bustean.oricum.....multumesc pt nimic..... mad.gif
puiu82
Daca le vrei doar incalzite poti lua doar geamul cu instalatia si le legi la butonul de dezaburire,cu releu sau fara.( eu am pus fara)
Daca vrei si reglajul electric,cumperi oglinzile,le desfaci si schimbi prinderea pe usa( e putin mai greu,trebuie sa ai grija la arcul din interior).Sincer,eu n-am reusit singur,m-a ajutat un prieten si pt legaturile electrice am fost la un electrician.
Vezi ca sunt cateva topicuri in care se descrie mai amanuntit operatiunea,si daca ai putin simt tehnic poate scutesti banii dati electricianului.
Bafta!
Banu1974
mulatam fain.raman dator.se mai intalnesc daciotii vinerea la Carol?
BoomPunk
In fiecare vineri.De la 22.00. smile.gif
bolidu
Se poate face ! Explicatia in cateva cuvinte: cumperi oglinzi le logan electrice si incalzite (iti poti pune si de MCV dar nu cred ca va arata prea bine) si joystick pentru comanda lor, cablajul aferent si daca ai o mana indemanatica si timp liber le poti monta tu, daca nu ai cele de mai sus sau nu vrei sa iti bati capul te duci le un service/electrician si ti le face ala stas.

Toata aventura asta te duce la aproape 1000 ron ... dar daca nu e vorba de buzunar e bine dar parerea mea e ca de 1000 lei poti face muuuuult mai mult la masina decat oglinzi electrice care le reglezi odata si le mai reglezi dupa 2 saptamani. Numai bine all !
Banu1974
ESTI TARE BOLIDU.MULTAM.... wink.gif
cristio_79
Nu mai speriati omul cu preturi astronomice.
Se cumpara urmatoarele:geamuri oglinzi cu degivrare (2buc),motorase reglaj (2buc),cablaj+joystick.Toate acestea sunt de Logan,cablajul are mufe,trebuie doar conectat.
Se demonteaza oglinzile de pe masina,se fac bucati,se elimina sistemul actual de reglaj cu cabluri,se scot suportii de plastic pe care sunt fixate geamurile si se monteaza motorasele.Se introduc mufele in oglinzi si in motorase,se trec prin usa.Nu trebuie modificat nimic referitor la prinderea pe usa.Se fixeaza cochilia pe usa,dupa care se fixeaza geamurile oglinzilor pe motorase.
Ar trebui demontata partea superioara a bordului si fetele interioare ale usilor pentru montarea cablajului asa cum trebuie.
Ar mai trebui cumparate acele masti triunghiulare de plastic pentru Solenza Europa fara reglajul oglinzilor din interior pentru a arata cat mai bine (eu nu am gasit pe nicaieri).La cele actuale raman gaurile prin care trec manetele de reglaj.
Banu1974
biggrin.gif
klaus
QUOTE(B-33 -SAC @ 16 Oct 2008, 00:43)
mai lamurit bustean.oricum.....multumesc pt nimic..... mad.gif
*


Daca-ti spun ca de faceai o cautare gaseai ce cautai...
De ex:
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=65122
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=25518
Te asigur ca nu e chiar nimic, asa cum crezi.
puiu82
QUOTE(bolidu @ 16 Oct 2008, 22:47)
Se poate face ! Explicatia in cateva cuvinte: cumperi oglinzi le logan electrice si incalzite (iti poti pune si de MCV dar nu cred ca va arata prea bine) si joystick pentru comanda lor, cablajul aferent si daca ai o mana indemanatica si timp liber le poti monta tu, daca nu ai cele de mai sus sau nu vrei sa iti bati capul te duci le un service/electrician si ti le face ala stas. 

Toata aventura asta te duce la aproape 1000 ron ... dar daca nu e vorba de buzunar e bine dar parerea mea e ca de 1000 lei poti face muuuuult mai mult la masina decat oglinzi electrice care le reglezi odata si le mai reglezi dupa 2 saptamani. Numai bine all !
*




Cu tot respectul,mai scade cel putin jumatate din pretul ala biggrin.gif
bolidu
Gata sefu` ! Nu stiu preturile dar estimand asa si tinand cont de pretul pieselor Renault cam aia mi-a iesit. Posibil sa fie mai ieftin ... iertare ...
Banu1974
mi-a trecut de oglinzi incalzite si electrice...oricum va multumesc wink.gif
puiu82
De ce ti-a trecut? Sunt prea scumpe?
Banu1974
nu de bani e problema mosule....am primit sfaturi de genul:;;la cat de rar le reglezi nu se merita"...sau,,dai de un meserias prost si nu ti le monteaza bine..."'.prefer sa bag banii in altceva.oricum eu ce iam facut pana acum nu m-am inspirat de la nici-unul din ,,voi cei cu state vechi pe aici".iar din ce am vazut pana acum ....putini oameni de ,,calitate".,,,
foarte multi atotstiutori,dar care in loc sa te ajute mai rau te incurca...nu as vrea sa cred ca si tu faci parte din aceasta categorie... wink.gif
puiu82
Nu fac parte din aceasta categorie tongue.gif si nici nu am solenza biggrin.gif
Am vrut oglinzi electrice si incalzite,mi-am pus si chiar merita.
Singurul motiv pt.care nu sunt multumit 100%,este ca nu sunt heliomate wink.gif
Oricum,tu stii cat merita sa investesti in masina ta.
Spor la imbunatatiri.
Bafta!
klaus
QUOTE(B-33 -SAC @ 18 Oct 2008, 22:59)
oricum eu ce iam facut pana acum nu m-am inspirat de la nici-unul din ,,voi cei cu state vechi pe aici".
*
Serios? Si anume la ce te referi ca ai facut si nu te-ai inspirat? Tu sau cei care ti-au facut de fapt.

QUOTE(B-33 -SAC @ 18 Oct 2008, 22:59)
iar din ce am vazut pana acum ....putini oameni de ,,calitate".,,,
foarte multi atotstiutori,dar care in loc sa te ajute mai rau te incurca...
Nu intotdeauna "calitatea" se traduce prin a fi de acord cu tine. Ba cateodata tocmia, "calitatea" poate insemna dezacordul de ideile tale si sublinierea conceptiilor gresite.

Si sa tii, pe aici cei care si-au montat oglinzi electrice pe solenza, inclusiv cu degrivare, si-au facut singuri aceasta treaba. Nu e asa de greu ca sa mergi la "meserias".
Si ca parere personala, eu incerc intotdeauna sa fac ceva realizabil cu mijloacele si cunostintele disponibile.
Banu1974
scuze Klaus....nu am vrut sa jignesc pe nimeni.
am vrut,doar,sa punctez faptul ca de ,,voi" stiu de foarte putin timp.am vazut ca sunteti o familie ,si mias dori sa pot face parte si eu,dar ca in fiecare fam. mai exista si ,,oi negre".as vrea sa ma pot inspira de la unii din ,,voi";a nu se intelege ,,copia".
oglinzi?da vreau dar nu am aflat costul real si cine mi le poate monta..... sad.gif
mikemaniack
am mai facut si eu un post .
am gasit oglinzi asemanatoare cu cele de solenza cred ca se si potrivesc si cereau 70 ron bucata.
precizez ca erau si electrice si incalzite.
stie cineva vreun electrician bun, mai am de pus si niste contacte la usi pt alarma ca cei de la alarma au fost binevoitori sa nu imi puna.
Banu1974
de unde ai luat oglinzile?o poza cu ele?
Banu1974

se gaseste cineva sa-mi monteze oglinzile?care ar fi costul?
Banu1974
am fost astazi in targ si am gasit doar geamuri de oglinda,incalzite.
le-am luat dar nu stiu sa le fac legatura.ma ajuta cineva cu un sfat? 1zhelp00.gif 1zhelp00.gif
alexandrusiri
sac,cat ai dat pe geam.si eu am fost azi in targ si am vazut geam de oglinda incalzit la 20 roni la patura.am intrebat si de motorasele pt oglinzi electrice si au zis ca nu vin separat,doar oglinda cu totul.iar o oglinda completa (incalzita si electrica)era 50-70 roni tot la patura,dra erau de logan,adica aveau acea parte rotunda in care intra in portiera atasata.se poate scoate acea parte pt a se monta pe solenza?ca ei au zis ca nu se potrivesc.
Banu1974
am dat 30 ron pe pereche....dupa multe negocieri.
BoomPunk
Se poate scoate,am si modificat cu un user de pe aici asa ceva.Tot oglinzi de logan avea si el,isi facuse rost si de cele de solenza(el montandu-le pe o Supernova),am demontat sistemele de prindere de la oglinzi,am inlocuit sistemul de prindere pe masina cu cel de Solenza si merg brici.Trebuie doar ceva cunostinte tehnice(adica sa nu ai 2 maini stangi) si putina atentie,merge repede si nu-ti trebuiesc prea multe scule,o surubelnita ingusta,una cu cap in cruce si un patent.

B-33 -SAC
,daca vrei sa le legi doar geamurile,poti sa le legi cu dezaburirea de la luneta.Nu trebuie facute mari modificari,doar ca te sfatuiesc sa mergi la un electrician.
Banu1974
ma gandeam sa scot eu firele si dupa aia sa ma duc la electrician....
BoomPunk
B-33 -SAC,daca reusesti sa legi singur firele,sa le lasi atarand si sa te duci cu ele gata montate la electrician,macar scapi cu mai putin timp si bani,el nu va avea de facut decat sa lege firele unde trebuie,dar sa ai grija sa puna totul pe siguranta...
Banu1974
adica, cum pe siguranta?
BoomPunk
Adica daca sunt in legatura cu dezaburirea lunetei sa fie firele trase din tabloul de sigurante si sa te asiguri ca functioneaza si oglinzile,dar si dezaburirea lunetei in acelasi timp.
cristio_79
Mai degraba cumpara un releu de temporizare,iar firele se trag din butonul de dezaburire.
Banu1974
releu de temporizare???
cristio_79
Da,am impresia ca Supernova si Loganul au asa ceva.Mergi la un electrician si iti face legaturile.
Banu1974
pot scoate firele fara sa mai dau jos fetele de usi?stie cineva?ce fel de fire sa folosesc? sad.gif
bogdanmardare
Nu merge fara dat jos fetele de usi. Trebuie trecute firele prin burdufurile de cauciuc prin care trec firele de la actuator si boxa, si scoase spre bord. Poti sa scoti firele doar din suportii oglinzilor, dar tot va de jos fetele de usi electricianul, asa ca mai bine le demontezi tu (sa ai grija la lipitul foliei cu masticul ala inainte de re-montare, ca iti intra apa daca nu sunt bine lipite). Exact aceeasi modificare vreau sa o fac si eu, am cumparat tot ce imi trebuie, dar lenea asta...
mikemaniack
o sa fie belea de belea sa mai dai fetele usilor jos (in cazul meu) eu am izolat si panourile de usi si schelete metalic al usilor si nu cred ca mai pot sa mai trag cabluri prin cauciucul ala.
anpop
Daca exista cineva care poate face treaba cap-coada pe un logan preference, vreau doar degivrare (bagat oglinzi caldute), cu piese manopera etc. facut cu releu, siguranta separata, astept un mesaj pe PM. (zona dr taberei). smile.gif
Banu1974
am reusit sa am oglinzi incalzite.cum?usor.....
Rafi
cum ? dezvaluie secretu biggrin.gif
Banu1974
am demontat fetele de usi,a fost un pic mai greu ca am aluband,am tras firele,si am fost la un electrician wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.