Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Motorul se tureaza singur
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alecsz99

Masina: Dacia Berlina Li 2003, 68.500 km

Problema: ieri seara in drum spre casa la o intersectie motorul a inceput sa se tureze singur, fara ca eu sa apas pedala de acceleratie. Initial m-am gandit ca ar putea fi cablul de acceleratie blocat insa dupa ce l-am verificat mi-am dat seama ca este ok, mai ales ca motorul se tureaza si apoi revine la o turatie joasa, iar se tureaza iar isi revine si tot asa, ca si cum cineva ar apasa regulat pedala de acceleratie dupa care ar ridica piciorul de pe ea si ar repeta procesul asta la nesfarsit. Daca era cablul blocat normal ar fi fost sa ramana turata si atat, nu?

Ciudat este ca motorul NU se opreste si martorul de injectie de pe bord se aprinde 3 secunde cand pun contactul dupa care se stinge (deci lucreaza normal).

Cel mai rau este ca nu pot utiliza masina, cand incerc sa plec de pe loc, la cea mai mica ciupire a pedalei de acceleratie turatia urca foarte mult. Nu am turometru deci nu pot stii cat de mult se tureaza.

Care sa fie cauza si care sa fie solutia?

Multumiri anticipate!
Sorin_18
poate trage aer fals,sau mai rau motorasul de relanti sa defectat(cauta ca sa mai discutat problema asta)
rokos
e de la motorasul de relanti. incearca sa-l decuplezi, cureti contactele. Daca nu il schimbi, te costa maxim 300ron. bafta!
alecsz99
Unde se afla motorasul de relanti (pas cu pas) la Dacia Berlina? Am gasit pe forum localizarea la SuperNova...
HIV
Parerea mea e ca masina ta este bantuita ! Incearca un preot ! smile.gif
Sorin_18
nu stiu sigur dar mi se pare ca este langa clapeta de acceleratie(parghia care actioneaza clapeta)
Cipiotul
QUOTE(HIV @ 16 Oct 2008, 19:28)
Parerea mea e ca masina ta este bantuita ! Incearca un preot !  smile.gif
*


radmasa.gif radmasa.gif asta am vrut sa-i spun si eu mai devreme ... dar fiind primul care i-as fi raspuns n-am vrut sa par aiurea .. deci m-am abtinut ... radmasa.gif radmasa.gif

ontopic: voiam sa intreb si eu unde e motorasul ala ... dar nu se mai aplica intrebarea ca mi-am dat seama ca se vorbeste despre injectata ...
mar10may
cu siguranta este motorasul de relanti.este destul de scump fiindca este bosch.se vede cand tragi capota pe undeva sub capacul acela pe unde vine aer la motor care scrie dacia prins in cele trei suruburi groase
alecsz99
Solutie: contactul de la motorasul pas cu pas se pare ca era problema acesta prezentand urme de oxidare. Dupa curatarea contactului problema a disparut.

Motorasul pas cu pas este prins pe corpul clapeta.


QUOTE(HIV @ 16 Oct 2008, 20:28)
Parerea mea e ca masina ta este bantuita ! Incearca un preot !  smile.gif
*




QUOTE(Cipiotul @ 16 Oct 2008, 20:35)
radmasa.gif  radmasa.gif  asta am vrut sa-i spun si eu mai devreme ... dar fiind primul care i-as fi raspuns n-am vrut sa par aiurea .. deci m-am abtinut ... radmasa.gif  radmasa.gif

*




Voua tin sa va multumesc in mod special pentru raspunsurile precise, la obiect si foarte folositore dar sa stiti ca masina este monitorizata de GhostBuster INC deci excludem cauza asta! cool.gif

Mai jos abtipildul pe care il am pe geamurile laterale. Unii isi pun sigla firmei producatoare a alarmei auto, eu....

[attachmentid=1627477330]
Sorin_18
ne bucuram ca te-am putut ajuta.bafta multa
Cipiotul
QUOTE(alecsz99 @ 16 Oct 2008, 20:33)
  Voua tin sa va multumesc in mod special pentru raspunsurile precise, la obiect si foarte folositore dar sa stiti ca masina este monitorizata de GhostBuster INC deci excludem cauza asta!  cool.gif
*


n-ai pt ce ... am precizat ca m-am abtinut sa-ti raspund cum a facut-o HIV ... icon_mrgreen.gif
HIV
Pe mine m-a invatat mama sa spun pe fatza cand am ceva pe inima biggrin.gif
Binox
Am si eu aceiasi problema cu un break injectie din 2004.
Se tureaza singura, revine, iar se tureaza si tot asa, si pe liber si in sarcina.
Dar din cate mi-am dat seama problema nu e de la motorasul de relanti, cand se tureaza nu se misca clapeta, nu se observa ca motorasul ar comanda clapeta aiurea.
Am scos mufa de la motoras si tot la fel face, in schimb daca scot mufa de la senzorul de pozitie al acceleratiei nu mai face asa, chiar se poate merge cu masina chiar daca merge aiurea......Am desfacut si senzorul ala ( care defapt e un potentiometru al carui cursor e actionat de axul clapetei) si pare ok.
Vreo idee la problema mea?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.