Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stergatoare - tremura
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
eXtenSion
Cand fol shtergatoarele parca merg tremurand pe parbriz.. nu au o mishcare lina..:\

si apropo..stiu cand am luat mashina ca shtergatoarele zdrancaneau..se pare ca din cauza ca nu erau chiar perpendiculare pe geam smile.gif made in romania..oricum aia am rezolvat.. dar cu trepidatziile alea..sad.gif
adumitrachy
E stramb bratul.Ia si il indreapta usor usor, pana vezi ca nu mai scartie deloc stergatoarele.Eu era sa schimb bratele din cauza asta.
driverx
Si eu ma confrunt cu aceasta problema. Si cred ca am descoperit de ce....motorul imi joaca putin in suport. Sper sa se mai indrepte vremea sa remediez asta, ca nu pun mana pe fier inghetat
whitesorcerer12
puneti niste spirt in spalator, ajuta..si spritati inainte de a da din stergatoare!
adumitrachy
Drivex, nu prea cred ca e din motorusa, pt ca daca ar fi fost el beleua, atunci ti s-ar fi gripat motorasul, nu ar mai fi mers el de-a moaca.
eXtenSion
Inca tot tremura. Am observat ca la multe 1310, daca nu la toate, fac asa.

Oare este subdimensionat motorul sau dimensionat chiar inspre limita, iar in loc sa se mentina in punctul de moment/efort optim, nu poate furniza destul moment pentru efortul necesar, incepe sa scada turatia, punctul se misca pe grafic spre moment mai mare, stergatorul o ia din loc, creste turatia si iar scade mmentul si tot asa? Aceste trepidatii sunt foarte fine, dar eu asa cred ca apar.
argon
la mine a fost de la lamele, de cand am pus Champion nu mai tremura deloc.
eXtenSion
Si eu am Champion.. smile.gif

Am pus de mai multe feluri, chiar si dimensiuni diferite- mai mari si mai mici...

Ar mai putea sa fie un joc undeva. La tine cand tragi cu mana de ele (fara sa mearga, desigur) sunt fixe sau nu? La mine se misca putin.


Apropo, prin trepidatie inteleg o evolutie de genul:
----------------------------------------- , deci nu e o distanta mare intre doua miscari consecutive, gen -_______-
argon
sunt fixe la miscarea cu mana.
kenzo103
Cum stai cu sistemul de incarcare a bateriei?daca ai probleme pe partea de incarcare si tensiunea e mai mica decat este normal e posibil sa tremure datorita lipsei de putere necesara motorasului.
ovidius max
QUOTE(kenzo103 @ 15 Jan 2009, 18:12)
Cum stai cu sistemul de incarcare a bateriei?daca ai probleme pe partea de incarcare si tensiunea e mai mica decat este normal e posibil sa tremure datorita lipsei de putere necesara motorasului.
*



Nu cred ca asta-i cauza. La mine unul tremura si unul nu. Bineinteles ca ala care tremura e in dreptul pasagerului. tongue.gif
Adrian_Boy
sa nu aibe joc pe acele caneluri unde sta prins bratul, piulita stransa bine eventual cu o saiba cu zimti, lamele bune.

Tremura si cand sunt suspendate, adica nu freaca pe parbriz ?
eXtenSion
Nu tremura cand sunt suspendate.

Bateria nu sunt capabil sa stiu cum e incarcata. Ma confrunt cu problema asta de dintotdeauna, imi incarca cu 13.9 fara consumatori, dar toti electricienii au zis ca e bine asa.. nu stiu...

La logan am 14 si ceva..
Executron
Si la mine la Passat se zgaltaie cel din stanga, mai ales daca nu este chiar ploaie intensa si are petice uscate. Este in mod sigur de la lamele, daca nu de la brate (am brate standard tip vechi (adica Dacia style)). Si la Dacie imi face (doar ca mai rau). Stergatoarele ambelor masini au ceva vechime (3 ani).

Ma dar pretentiosi mai sunteti voi... pe mine nici nu ma deranjeaza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.