Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intrebare vopsea
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fullhouse
Buna seara tuturor

Lucrez de cateva zile la izolarea masinii. Am cautat si eu un grund mai de doamne ajuta, preferabil ceva care sa dizolve sau sa stopeze coroziunea. Tot cautand am dat peste un produs de la policolor PROTECTA 3 in 1
http://www.policolor.ro/detalii.php?354&constructori2
As dori o sugestie despre acest produs, e bun, se poate aplica antifon peste el?
Poate e cineva care a lucrat cu el si ma poate indruma
Va salut
adrianne
Salut, Policolorul are un grund (gri) ce stopeaza rugina. Mergi la un magazin de-al lor si afli detalii.
Cipiotul
Protecta nu e pt masini ... dar un "mester" de dupa bloc "cu vechime" o sa ti-l recomande ...
cel putin a fost recomandat tatalui meu cand a facut restaurarea draciei lui ... a dat cu protecta apoi antifon ...
Adrian_Boy
Eu unul am folosit asa ceva .... acuma sa vedem cum se comporta, ce pot sa zic despre el, ca are o culoare si vascozitate excelenta, se intinde bine pe crapaturi wink.gif

[attachmentid=1627477950]
Minel
QUOTE(Adrian_Boy @ 20 Oct 2008, 13:27)
Eu unul am folosit asa ceva  .... acuma sa vedem cum se comporta, ce pot sa zic despre el, ca are o culoare si vascozitate excelenta, se intinde bine pe crapaturi wink.gif

[attachmentid=1627477950]
*




Ai luat la 2,5 kile ??cat te-a costat ?
fullhouse
Deci pana la urma e bun sau nu? Am luat deja o cutie, am dat prin portbagaj, sper sa nu ma pacalesc cu el
Adrian_Boy
Am facut si eu portbagajul cu el, un strat mai gros (nediulat), urmat de antifon, praguri si ceva petice.
Am luat o cutie mica, si mi-a ramas jumate wink.gif
Cipiotul
QUOTE(fullhouse @ 20 Oct 2008, 17:51)
Deci pana la urma e bun sau nu? Am luat deja o cutie, am dat prin portbagaj, sper sa nu ma pacalesc cu el
*


parerea mea e ca ar trebui sa cumperi ceva facut special pt masini ... nu zic ca n-ar fi bun, dar el e gandit pt altceva (citeste eticheta). la dracia tatalui meu a dat cu protectie de-asta "doar prin locurile mai putin sensibile" (astea au fost cuvintele lui - nu stiu care-s acele zone)
m_and_trix
Cumparati lovitura de ciocan este cea mai buna se gaseste la practiker ,bricostore .
dobre
da, lovitura de ciocan sau daca aveti cunostinte pe la vreun santier naval va ajunge ieftin ...
nelu_1985
hai sa va cer si eu o parere daca tot discutati de vopsele, in primavara vreau sa-mi schimb aripile fata si capota portbagajului si implicit sa o vopsesc, momentan culoarea e binecunoscuta white pearl effect alias alb 10; este culoarea masinii din talon. In urma cu 2 ani cand am facut reparatia capitala, din lipsa de fonduri am ramas la aceeasi culoare, mai mult trebuia sa umblu pe la RAR si alte povesti. Acum as vrea sa schimb culoarea si vreau sa fie visiniu; eu acuma nu vreau visiniul ala metalizat stralucitor si deschis la culoare, pentru ca nu se pupa cu modelul, masina fiind o 1310 TLX model '87, si m-am gandit daca nu ar rezista un "rosu mediu", e acel visiniu nemetalizat, dar cu lac si intaritor si ce mai trebuie...a avut tata una la fel, dar ca dupa 3 -4 ani se matuia vopseaua foarte tare devenind maronie si stearsa, dar eu ma gandesc ca nu ar rezista mai bine oare cu lac si cu un diluant de calitate superioara (pentru luciu, etc.), ce ziceti?
Asta e masina [attachmentid=1627478138], nu se vor schimba accesoriile cum sunt bare parasoc, nu se vor adauga capace sau alte minuni, masina va ramane la starea initiala, doar vopseaua schimbata.
Adrian_Boy
Grundul ala mi se pare bun, dar sa nu credeti ca am lasat doar grundul, peste el am dat cu autovopant de la policolor, care este super wink.gif

nelu-masina arata bine asa cum este, poti incerca un alb boreal, o sa-ti placa cum o sa arate biggrin.gif
nelu_1985
QUOTE(Adrian_Boy @ 21 Oct 2008, 18:39)

nelu-masina arata bine asa cum este, poti incerca un alb boreal, o sa-ti placa cum o sa arate biggrin.gif
*



Nu e vorba ca o sa imi placa mai mult, culoare asta imi mananca zilele, se vede pe ea totul, masina mea sta curata fix 2 ore dupa spalare, zici ca e tinta de ciori, ca dealtfel toate masiniile albe, nici nu o spal decat odata pe luna - n-are rost oricum, iar culoarea visinie o am in suflet, e alta treaba...
HIV
1: Daca nu ai plimba femei cu masina in fiecare zi nu ai fi nevoit sa observi orice pe ea biggrin.gif
2:Esti rapidist ? smile.gif
ionut.tanase
QUOTE(HIV @ 22 Oct 2008, 15:23)
2:Esti rapidist ? smile.gif
*



... sau poate este CFR-ist tongue.gif
HIV
echipa aia n-are fani in Cluj , daramite in Alba blink.gif
nelu_1985
radmasa.gif ..... nu m-am gandit ca s-ar putea face legatura repede cu fotbalul, nu e vb despre nici o echipa, nu ma intereseaza fotbalul deloc. In legatura cu visiniul, tata a avut cea mai faina dacie din oras cand o cumparase, a fost adusa din germania prin 90, era un 1410 TLX din '87 impecabil, rezervor lateral, avea lampi plafoniere cu stingere treptata ca la masinile straine, sistem audio montat din fabrica, si bineinteles restul dotarilor de top la vremea aia, motor 1.4, cv 5 trepte, vitezometru gradat cu rosu si ceasuri de apa, ulei, gradate deasemenea, insonorizare totala, centuri automate si cel mai important culoarea visiniu... wub.gif, tata a vanduto prin '98 ca si-a luat un ford sierra atunci, era masina la starea originala cand a vandut-o cu km putini vreo 50000, si a ajuns intr-o stare deplorabila, a fost lovita de mai multe ori si si-a batut joc de ea cel care a luat-o mad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.