Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Distantiere planetare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Mr_Devil83
Deci problema de care ma lovesc se pune cam asa:

se da una bucata dacia, model 1300 cu o gramada de elemente de 1310 si doar dupa aerisitoarele alea din spate se mai recunoaste ca e 1300.

In urma unor incidente minore (gen rupt tablele alea indoite din lonjeron unde vine bratul superior strans, e o bucsa silex, sau cum io zice, no eu am ramas cu bucata de lonjeron stransa pe brat si cu roata inclinata, sau lovit cu surubelnita in lonjeron, partea de sub podul pedalier si constatat faptul ca tabla se poate aduna de pe jos cu o matura pentru ca a curs) am decis sa schimb complet lonjeroanele si traversa radiatorului la coptura asta de masina.

No si acuma, terminand partea de intro, sa trec la cuprins:

Capitolul 1;

planetara dreapta parca are joc prea mare intre cutia de viteze si fuzeta, adica daca de exemplu in stanga montez fuzeta in pivotul superior, apoi imping putin de fuzeta ca sa pot strange suruburile alea de 6 ce strang pivotul de bascula, pe partea din dreapta pivotul pica prea usor la locul lui si parca mai pot sa il si imping mai mult spre centrul basculei.

Adica eu am sentimentul ca desi lonjeroanele sunt puse drept, totusi distanta din lateralele masinii pana in centrul lonjeroanelor nu este identica in ambele parti. Si pentru ca mi-e lene sa o mai ridic la mama naibii si a mai venit si frigul intreb si eu daca exista vreun soi de distantier pentru planetare, ma bate gandul sa ii bag vreo 5 bucse de alea de cupru de se pun in cap ca sa stea mai fortata si sa mai reduc din jocuri pentru ca deja ma nenoroceste, e destul sa iau o curba ca o aud cum troncane si ma traumatizeaza.

nelu_1985
exista o sigura "saiba" foarte subtire ce se pune intre planetara si fuzeta, in rest nu exista nici un alt tip de distantier, intai mergi si vezi unghiurile de cadere, ecartament..cine stie ce so fi intamplat cand au schimbat lonjeroanele, sau poate ai planetara scurta in loc de planetara lunga... radmasa.gif
POWERbyDAciaVsWERo
nelu are dreptate si vezi ca si la cutie este un cauciuc mic mic de tot care e pe post de distantier .. cred.. dar daca ai bagat splintul .. nu mai este de folos biggrin.gif
mitu2002
sint distantiere care intra intre fuzeta si planetara au o forma cam ciudata dar sint facute sa calce perfect pe suprafata dintre cele doua piese eu am gasit pe mai multe grosimi de la 0,2 pina la 1mm ;;nu tin minte sa fii vazut ceva de genul distantier de cauciuc inspre cutie desi e posibil sa gresesc ambele dacii aveau planetare scurte
diaconuliviu
E un inel "O-ring" pe partea canelata a planetarei care la cele scurte nu ajuta la mai nimic. POATE a fost montat acolo pentru o oarecare amortizare a zgomotului produs de contactul dintre arbore si capul de planetara la o oarecare uzura, in rest...
Minel
QUOTE(mitu2002 @ 21 Oct 2008, 08:37)
sint distantiere care intra intre fuzeta si planetara au o forma cam ciudata dar sint facute sa calce perfect pe suprafata dintre cele doua piese eu am gasit pe mai multe grosimi de la 0,2 pina la 1mm
*




Se gasesc cumva de cumparat in magazinele de profil , piese auto ?? si daca da , ai idee ca la ce preturi ?? huh.gif
Mr_Devil83
Asa ceva caut si eu, poate si 2 lipite unul de altul.

La partea dintre fuzeta si planetara ma intereseaza.
dacia_gpg
2 Ron
mitu2002
parca asa erau 2 ron nu mai stiu exact pretu dar era f mic eu gasisem de 0,2 de 0,5 de 0,8 si de 1mm parca din ce imi aduc aminte au un fel de guler care calca pe planetara
la mine din cauza ca aveam un tampon rupt la motor si statea inclinat o planetara o bagam cu ranga in fuzeta cealalta raminea cu joc parca a intrat un distantier de 1mm si alte doua unu de 0,5 si altu de 0,2
dupa inlocuirea tampoanelor rupte am eliminat si distantierele pt ca fortau in sateliti se auzea cel mai bine la plecare de pe loc in tr 1-a facea un sunet gen mers inapoi
argon
Primul lucru, geometria, Iti zic si unde sa te duci la oameni seriosi, nu la tepari, daca te intereseaza.
Mr_Devil83
Pai geometria din cate am vazut e ok, dar ca sa ma simt impacat ii cumpar maine si tiranti noi si bucsele alea, apoi fug la geometrie din nou. Imi recomanzi ceva mai special pe pm?
argon
QUOTE(nelu_1985 @ 20 Oct 2008, 23:41)
exista o sigura "saiba" foarte subtire ce se pune intre planetara si fuzeta, in rest nu exista nici un alt tip de distantier,
*




ba exista, o saiba de aprox 2 mm ce intra pe axul planetarei inainte sa o bagi in fuzeta, una e in mod standard, dar cred ca poti pune si 2-3, cealalta mare nu are rol de distantier, doar sa nu intre mizeria in fuzeta pe langa ax, sau in rulmenti. Aia freaca in gulerul de cauciuc al rulmentului.
nelu_1985
cred ca am demontat - montat vreo 10 planetare dealungul timpului la mai multe dacii, lungi, scurte, dar inafara de saiba aia lata n-am vazut nici un distantier si nici n-am sesizat joc la vreo planetara, care aveti o poza cu saiba dati pe post....
argon
fac eu maine, ca iar trebuie sa desfact pe dreapta sa schimb butucul, care se pare e usor indoit(flansa cu prezoane fata de ax) si tine indoit dupa sine si discul de frana.

Apropos, mai este un fel de saiba distantier, conica pe o parte si dreapta pe cealalta, care vine pe capul planetarei, intre aceasta si rola interioara a rulmentului din fuzeta, ii fac poza si la asta.
nelu_1985
fa poza sa vad si eu ce-i pe acolo, ca si asa tre sa scot capul de planetara ca trebuie sa-i fac un schimb de bucsi, poate pivoti etc...
PH-06-BOA
Ridica masina pe cric, da roata jos, desfa piulita la planetara, pune un chituc de lemn sub pivotul inferior(de jos) lasa masina jos pana se slabeste cricul ( pozitia de mers), si ramane pe chituc, impinge in partea filetata a planetarei catre interior, si vezi ce distanta ai intre fuzeta si partea de opritor la planetara (acolo unde ar trebui sa pui saiba). Ce depaseste peste maxim 10 mm , reprezinta grosimea ce trebuie sa o aiba distantierul. Daca ai 13 mm ex. pui un distantier de 3-4 mm, facut pe strung. Sau impingi la maxim capatul filetat, dai semn pe filet, il tragi la loc, si masori cat ai intre semn si fuzeta. Daca ai mai multe di cele de alama subtiri, poti sa pui un brat, pana ajungi la cota. Daca mergi cu ea asa, risti sa iasa din tripoda.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.