Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: am nevoie de ajutor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Paca
am schimbat acum ceva timp sabotii pe spate...mecanicul mi i-a reglat,frana tine bine.problema e ca se aude un huruit ca un ecou la rotile de pe spate.acest sunet e aproape insuportabil.ce se intampla ? ating sabotii in taler sau care e explicatia.am dat rotile jos si nu am observat nimic....de unde se poate auzi ? se aude mai predominant in curbe iar daca trag frana de mana sau o calc pe cea de serviciu sunetul dispare.
dobre
poate ca nu-ti revine un sabot la locul lui dupa actionare...
Minel
In ce stare se afla clindrii receptori ? sa un iti ramana vreun pistonas din clindru blocat si astfel antreneaza la randul sau si sabotii si de aici acel sunet
Poti lua in calcul si strangerea piulitei de fixare a oalei insuficient , acea piulita de 24 , cred ... dry.gif
Adrian_Boy
Cred ca oala nu sta la locul ei sleep.gif
brigada_diverse
rulmentii, proasta punere sau altele
dacia_gpg
Agata sabotul in tambur, mai da drumul un dinte.
ydaniel
reazemele sabotilor sunt unse?
Paca
multumesc tuturor de ajutor.problema sta in felul urmator.am fost ieri la mecanic...mi-a dat roata din stanga spate jos...a umblat el acolo...am schimbat rulmentul(am pus nou).nu se mai aude pe partea stanga ci doar pe dreapta dar foarte putin.si mecanicul a zis la fel...din cauza rulmentului uzat oala se misca...nu statea fixa.acum sa zicem ca problema respectiva s-a rezolvat insa el nu a impins la maxim sabotii spre oala si de aceea de ieri nu mai am frana ca inainte...pedala e foarte jos si nici nu tine foarte bine.la fel si frana de mana...daca o trag din mers prinde doar roata dreapta.in seara asta am observat ca vasul cu lichid de frana era gol...l-am umplut.frana tot la fel de prost lucreaza.oare curge lichid pe undeva? sau pentru faptul ca s-a marit cursa sabotilor a fost nevoie de mai mult lichid in cilindri si de asta vasul era gol ? nu vreau sa cred ca mi se prelinge pe undeva...ar fi dezamagitor pt faptul ca momentan nu dispun de sume cu doua zerouri si chiar am nevoie de masina.cand am schimbat sabotii pe spate acum cateva luni....cilindrii erau in stare buna deci cred ca nu e de acolo buba.astept maine cand cobor sa vad daca a curs lichid...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.