Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Regres? Pro - contra
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
50IMU
salutare!

saptamana trecuta am avut un incident in urma caruia am suferit avarii minore, in acelasi timp fiind gasit nevinovat. faza de toata jena abia urmeaza biggrin.gif

duduia care m-a tamponat a refuzat sa-mi inmaneze copia dupa rca , ba mai mult l-a amenintat pe politistul constatator ca-l va da in judecata ..fiindu-mi partinitor. in fine, politistul nu a inercat sa-mi obtina copia si nici eu nu as fi putut s-o obtin decat prin forta fizica, dar probabil dadeam in belele mai mari.

acum, am fost la societatea unde am incheiat polita casco si ei imi asigura reparatiile, in acelasi timp solicitandu-mi sa achit fransiza obligatorie, ca si cum as fi fost eu cel vinovat. stiam ca in astfel de situatii se face regres intre companiile de asigurari.

cum sa procedez? chiar nu-mi convine sa platesc in situatia de fata/

am numarul politei si cunosc asiguratorul doamnei, as avea succes inaintandu-le o cerere?

multumesc!
msn2
daca vinovatul de accident nu isi da acceptul pt a putea fi despagubit tu, singura cale pe care o ai ca sa iti recuperezi prejudiciul este datul in judecata. din pacate.
mugurt
Eu am patit-o rau de tot reparandu-mi masina pe RCA. Vinovatul a depus intre timp contestatie la procesul verbal iar Asirom nu-mi plateste pana la definitivarea procesului. Nici pe casco nu o mai pot muta acum pentru ca masina e reparata. Sfatul meu e sa mergi pe casco daca duduia face figuri si accidentul e cu probleme.
adi_ar
1. Plata fransizei nu are de-a face cu regresul.
2. "Acceptul" vinovatului este formal. Acesta nu poate sa se opuna la plata despagubirii atata vreme cat a fost gasit vinovat de producerea accidentului. Este adevarat ca poate depune contestatie la PV iar acest lucru va intarzia plata pana la sentinta definitiva.

Pe PV s-a facut mentiunea "Vinovatul refuza prezentarea RCA" sau a fost completata seria?

Daca daunele sunt cu-adevarat minore (adica nu merita fransiza si un eventual dosar care sa-ti incarce anul viitor asigurarea), du-te cu PV si datele pe care le ai la asiguratorul vinovatului si deschide dosar.
Apoi ... depinde de ce va face vinovatul. Poate ca dupa ce se calmeaza va reveni asupra deciziei.
50IMU
multam pentru sfaturi!

pe proces scrie seria politei rca, dar mentioneaza ca "nu sunt vinovata" sau ceva de genul asta.

da, avariile sunt minore si nu vad rostul achitarii fransizei.

voi merge la allianz atunci wink.gif
slaiciprian
QUOTE(adi_ar @ 21 Oct 2008, 17:51)

2. "Acceptul" vinovatului este formal. Acesta nu poate sa se opuna la plata despagubirii atata vreme cat a fost gasit vinovat de producerea accidentului. Este adevarat ca poate depune contestatie la PV iar acest lucru va intarzia plata pana la sentinta definitiva.

*




intrebare: ce se intampla in mod normal cand nu semnezi ca esti de acord cu reparatia pe rca? din cate imi amintesc exista asa ceva in formularele de la asigurari, cand esti vinovat.
adi_ar
QUOTE(Lege 136/1995 modificata si actualizata prin Legea 304/2007)
...
ART. 43
    Despagubirea se stabilește și se efectueaza în baza asigurarii valabile la data producerii accidentului, conform dispozițiilor art. 49, fara a mai fi necesar acordul asiguratului din cauza caruia s-a produs paguba, ori prin hotarâre judecatoreasca.
...
ART. 49
    Asiguratorul acorda despagubiri, în baza contractului de asigurare, pentru prejudiciile de care asigurații raspund fata de terțe persoane pagubite prin accidente de vehicule, precum și tramvaie și pentru cheltuielile facute de asigurați în procesul civil, în conformitate cu:
    a) legislația în vigoare din statul pe teritoriul caruia s-a produs accidentul de vehicul și cu cel mai mare nivel de despagubire dintre cel prevazut în legislația respectiva și cel prevazut în contractul de asigurare;
    cool.gif legislația româneasca în vigoare, în cazul în care persoanele pagubite sunt cetațeni ai statelor membre ale Uniunii Europene, în timpul unei calatorii ce leaga direct doua teritorii în care este valabil tratatul de instituire a Comunitații Economice Europene, daca nu exista birou național pe teritoriul traversat în care s-a produs accidentul.
-------------
    Art. 49 a fost modificat de art. II din LEGEA nr. 304 din 13 noiembrie 2007 , publicata în MONITORUL OFICIAL nr. 784 din 19 noiembrie 2007, prin înlocuirea termenului "autovehicul" cu termenul "vehicul".
...
prody
Cere originalul procesului verbal din dosarul CASCO si mergi si deschide dosar la societatea la care avea tipa RCA. Vezi cum decurge treaba si hotarasti apoi pe cheltuiala cui faci masina. Fransiza o platesti de fiecare data cand folosesti polita CASCO, nu are nicio treaba cu vinovatia, asta e.
50IMU
salutare baieti, multam pentru raspunsuri!

intocmai dupa cum preconizam, cei de la allianz tiriac nici nu au vrut sa discute cu mine spunandu-mi fugitiv: veniti cu o declaratie din partea vinovatei prin care anunta ca nu va intenta proces (in urma caruia ar putea iesi nevinovata).

in consecinta o sa mi-o fac pe casco, n-am timp de tiganii d'astea smile.gif
TheAce
Cred ca nu e usor deloc pentru cei cu CASCO sa faca regres.
Am avut de curand ocazia unui proces pe comercial, fara legatura cu asigurarile. Si la judecatorie, si la tribunal la recurs erau multe, parca prea multe procese intre asiguratori pe regres . La unele procese era parte si ADP-ul. Aia cu RCA-ul incercau de fiecare data sa sustina nevinovatia clientului lor. Din ce am mai tras si eu cu ochiul, erau unele dosare zdravene, cu poze, cu expertize, cu de toate. Costa sa instrumentezi un astfel de dosar, si daca pierd, suporta toate costurile de judecata.
prody
Era doar de forma,in general, pierzi tot ce vine cu regres, constatarile sunt egale in fata legii, indiferent de compania care le-a facut, nu ai ce sa contesti.
Executron
@prody. Poti explica, te rog, mai in detaliu la ce te referi?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.