Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: frana de mana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gimsys
Am probleme cu frana de mana nu prinde decat slabut , am incercat sa-i mai intind cablul dar acum prinde putin si cand nu e trasa

ce as mai putea sa fac ?
Mjeefo
monteaza o frana de mana hidraulica:D
ionut.tanase
Schimba cablul de la frana de mana. O sa vezi ca se schimba radical lucrurile dupa ...
Daca ii schimbi si sabotii o sa ai o surpriza si mai mare ...

"Succesuri" !
Alexu7
sa nu fie "blocat" cablul pe undeva pe traseu, mai exact prin locul in care trece prin tambur.


eu am fost respins la itp pe treaba asta blush.gif
slaiciprian
pai atunci nu ramanea permanent trasa?
POWERbyDAciaVsWERo
cablul ramane blocat .. pe traseu ca este vechi ..dar ineficienta franei de mana .. poate fii si de la uzura ferodourilor.. sau poate fii rupte spire din cablu si nu mai sta tras.. se slabeste singurel wink.gif schimba`l .. regleaza`l si o sa fie bn .. dar nu recomand ca eu am rupt masina in 2 cu frana mea de mana smile.gif) acu o am slaba de tot.. nu mai vreau frana de mana !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
v_razvan_c
Daca vrei sa intorci cu frana de mana, la D1300 n-o sa reusesti. Am inlocuit eu absolut totul, saboti, distantierii aia, cablu nou... Degeaba! sleep.gif
gimsys
QUOTE(v_razvan_c @ 24 Oct 2008, 08:58)
Daca vrei sa intorci cu frana de mana, la D1300 n-o sa reusesti. Am inlocuit eu absolut totul, saboti, distantierii aia, cablu nou... Degeaba! sleep.gif
*


ah , ok atunci biggrin.gif
am vazut un 1310 facand asta si de-aia dry.gif

PH-06-BOA
Daca vrei, poti .Si Dacaia a fost facuta sa-i tina frana de mana, dar, ca orice piesa, si asta a fost denaturata( cablul). Arcurilor de revenire de la capetele cablului, li s-au adaugat un numar prea mare de spire, si face in asa fel, ca odata trasa, sa se comprime spira langa spira, si nu se mai poate continua actionarea parghiei. Deci sabotii sunt doar pe jumatate actionati. Solutia, taiati 1cm din arc, de la ambele capete, cu doi clesti intindeti mult arcul, ca la prima comprimare sa ramana intins asa fel incat sa retraga corect (dar la asta ajuta si arcul de la saboti, mai ales). In pozitia slabit, cu sabotii reglati aproape de tambur, parghia care e actionata de cablu, sa aiba o pozitie cat mai apropiata de sabot, ca la prima miscare, sa si intre in actiune. Daca nu-i asa, bagati adaosuri la furca (pe slitul furcii). Cine nu a inteles, sa se aseze in fata piesei, si discutam in particular.

10 May 2009, 12:53:
Domnul "moartea" , iti garantez ca merge, si inca foarte bine.
SSilent
schimba sabotii, nici la a mea nu tinea frana de mana, dupa ce am schimbat sabotii, am ramas uimit, parca nu mai vazusem frana de mana in viata mea laugh.gif ma jucat toata ziua cu ea naughty1.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.