Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: IE si daciaclub
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum
sod
avand in vedere ca avem o gasca de alarme false cauzate de tot felul de strategii imbecile de caching din IE, va rog insistent sa folositi orice alt browser in afara de acesta cand accesati daciaclub.ro. Am sa-l rog si pe alex sa nu luam in considerare decat problemele raportate de oameni care folosesc browsere conforme standardelor (Mozilla, Mozilla Firefox fiind recomandarile mele). IE mai are si prostul obicei sa faca mai multe hituri pe server decat este necesar, acest lucru irosind resurse ca latime de banda, memorie, timp de procesor server ( http://www.bazon.net/mishoo/articles.epl?art_id=958 ofera detalii tehnice daca va intereseaza ). Asa ca, va rog, macar pe daciaclub nu intrati cu IE.

P.S IE inseamna Internet Explorer
vv
Sorry sod. Cu Firefox am problema cu 'mark this forum as read', cu IE nu sad.gif Chestii de-astea de functionalitate sunt o motivatie puternica sa folosesti IE in loc de Firefox.
sod
in cazul tau poate, dar la multi altii nu. In plus, cei care isi pun firefox de obicei sunt mai bagareti si se descurca sa isi seteze NORMAL browserul si sa le mearga toate.

In plus, postul tau se vede a veni de la IP: 69.93.96.72 , adica redirectat de pe vechiul server. Pana nu ai sa dispui de un dns functional la provider, te rog sa nu iti dai cu parerea despre browsere.
madalina
Nu ma pricep la cehestii tehnice, dar eu nu folosesc nici-un alt browser cu exceptia IE. Nu mi-a facut figuri. Daca fac probleme, spuneti-mi de unde sa iau alt browser si dati-mi si instructiunile de utilizare. biggrin.gif
klaus
Mie imi merg f. bine aici si mozilla, si netscape, si firefox, si opera.
Cu ie nu am mai intrat de nu stiu cand...
RIon
cred ca ar fi usor sa trimiteti un mail catre toti user-ii in care sa ii anunti; nu uita ca multa lume nu stie decat IE. Ca ala e inclus in Windoz.
In plus trebuie mentionate si celelalte browsere care se folosesc de ce stie IE, cum ar fi Avant.
sod
nu, ca nu ii obliga nimeni. Doar ca ar fi mai bine daca cei mai multi ar folosi firefox.

madalina, cred ca iti poate explica georgica ce e cu firefox. Cat despre instructiuni pt un browser, damn, e easy, scrii adresa si dai enter smile.gif
asarban
Madalina..nu baga in seama toti obsedati..toti..bleah..ne desolidarizam!
Da-mi o adresa de gmail si iti trimit kitul de Mozilla si/sau Netscape 7.2
sod
mda, fix obsedat, e vorba de simtul umorului si capacitatea de a accepta ce facem.
Oricum, nu asta e subiectul acestui topic. Era o rugaminte personala pentru binele forumului. Firefox si mozilla (si netscape care e bazat pe mozilla) au multe facilitati care sa va faca navigarea mai placuta pe orice site, facilitati de genul tabbed browsing, pop-up blocker, securitate sporita, etc. Nu imi faceti mie nici un favor folosind firefox, nici vreun rau daca nu il folositi.
paulp
Mai railor, eu folosesc IE6 acasa, ca am pus vulpea si am ceva baiuri cu ea.
Netscape 7.2 e la liber (www.netscape.com), si n-are decit 24 MB.
La job tot cu vulpea ca merge mai repede, dar ii dau eu de cap si-o invat sa mearga si acasa, desi am 98 aici, si XP dincolo.
Liviu
Netscape only ... nu mi-a cauzat niciodata probleme cu nici un site vizitat ...

dragOn
Eu "mă cunosc" cu IE de la versiunea 3.01 și i-am rămas fidel de atunci (am și alte browsere instalate, inclusiv firefox). Pot spune că ajuns la versiunea 6.0.2900, IE și-a atins maturitatea și nu mai face probleme, așa că pe mine nu mă convingeți...
Valentine
Mai exista un topic despre browsere deschis de mine in cafenea. Personal folosesc Firefox ca am nevoie de ustensilele de developer din el, dar pentru un user obisnuit, cu tot respectul sod, IE este mai bun decat Firefox. Numai si daca ne uitam la capitolul memorie ocupata, lucrurile sunt net in favoarea IE (pana la 15 de ferestre deschise cel putin). In plus nu are probleme cu cookie-urile, asa cum are Firefox (sunt o groaza de bug-uri inca). Sa nu uitam ca Firefox este un produs foarte nou pe piata browserelor, iar IE, orisicat de insuportabil ar fi pentru unii, este de mult timp si a avut destul timp si cobai sa se perfectioneze smile.gif

Eu intodeauna am zis ca unul care isi ia spyware / virusi cu IE, o sa isi ia sigur cu Firefox, si cu orice alt browser biggrin.gif

Pentru un utilizator obisnuit o idee foarte buna este si browserul Opera (si kitul de downloadat este cred cel mai mic dintre toate cele mari) care foloseste foarte putin memorie, este rapid, are multe optiuni, dar nu e free (e adware) si nici nu e foarte compatibil cu multe sit-uri.
vv
QUOTE(sod @ 26 Jan 2005, 19:22)
in cazul tau poate, dar la multi altii nu. In plus, cei care isi pun firefox de obicei sunt mai bagareti si se descurca sa isi seteze NORMAL browserul si sa le mearga toate.

In plus, postul tau se vede a veni de la IP: 69.93.96.72 , adica redirectat de pe vechiul server. Pana nu ai sa dispui de un dns functional la provider, te rog sa nu iti dai cu parerea despre browsere.
*



Sod- n-am dat cu parul. Eu n-am de unde sa stiu ce face DNS-ul meu. Mi-am downloadat firefox si l-am instalat (in ciuda faptului ca politica (virgula) companiei zice clar ca IE e singurul browser acceptat), si am constatat ca nu-mi merge. Eu personal pana nu pot rezolva problema asta prefer IE. Daca exista ceva ce pot face eu - spune si voi trece pe firefox.
daciaclub-Mihai
Sunt multe siteuri care merg doar cu IE, spre exemplu ca sa iti accesezi gmail-ul. Peste 80% din persoane folosesc IE si majoritatea hackerilor se indreapta catre IE pt a gasi buguri. Un studiu recent arata ca Firefox nu este atat de sigur pe cat pare, doar ca nu a fost destul de "exploatat".
thea
Sorry,eu as folosi cu placere alt browser,dar nu ma lasa sefu'.
sod
gmail sa mearga numai in IE?? de unde si pana unde, merge absolut perfect in mozilla.
Puiu Tabara
Scuze da si IE-ul de mac iti creeaza probleme?? C-am intrat cu netscape shi mi se cam bloca. Asa c-am trecut inapoi pe IE
Valentine
QUOTE(Puiu Tabara @ 29 Jan 2005, 01:03)
Scuze da si IE-ul de mac iti creeaza probleme?? C-am intrat cu netscape shi mi se cam bloca. Asa c-am trecut inapoi pe IE
*


IE de mac? laugh.gif laugh.gif What's the point of having a Mac if you're still using MS programs? biggrin.gif ... lasand gluma la o parte, Safari ce-are? smile.gif
Puiu Tabara
Are, ca nu-l am smile.gif. Inca
Puiu Tabara
Iar pe OS9 nu-l gasesc.
RIon
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_web_browsers
Daca vreti sa aflati cam cate sunt si ce fac ele...
bj
QUOTE(Mihai @ 28 Jan 2005, 15:36)
Sunt multe siteuri care merg doar cu IE, spre exemplu ca sa iti accesezi gmail-ul. Peste 80% din persoane folosesc IE si majoritatea hackerilor se indreapta  catre IE pt a gasi buguri. Un studiu recent arata ca Firefox nu este atat de sigur pe cat pare, doar ca nu a fost destul de "exploatat".
*




Din pacate asa apar "urban legends". Recunosc ca nici pentru mine trecerea nu a fost usoara de la IE la FF.

Pentru cei care vor sa treaca de la IE la FF uite aici o pagina ajutatoare.

Intradevar Firefox nu a fost exploatat la maxim de "cercetatorii de brese", dar pana la proba contrarie nu poti sa spui ca <<nu e atat de sigur pe cat pare>>. Am citit de curand un studiu mai relevant care arata ca utilizatorii de IE au fost descoperiti 96% din 2004 pe cand cei de FF in jur de 17%. Statistica era referitoare la rapiditatea de rezolvare a bug-urilor raportate.

Nu are rost sa argumentez in plus. Pana la urma alegerea browserului e o chestiune si de "flavor", dar as aprecia daca nu s-ar mai vorbi in necunostiinta de cauza.
clr
Am mai spus - o si cu alta ocazie, eu nu cred in browser - ul "ideal". Uzual merg cu Opera sau Firefox, dar n - am avut niciodata probleme nici cu IE.

Cate despre Netscape, cine doreste poate testa varianta 8 Beta
simon
Am Firefox in Win2k si daciaclub nu se deschide nici cu bomba atomica. Dupa ce luni de zile nu v-am mai citit intr-o zi am avut inspiratia sa incerc conectarea de pe partitia cu Win98 unde am IE si de atunci pot intra pe forum. Stupizenia este ca de pe Win2k nu pot intra nici cu IE 6. Pe ambele partitii am ZoneAlarm si Spyware Blaster iar pe Win2k am in plus Spybot si BitDefender. Am problema asta doar cu daciaclub.Am dat jos toate protectiile si tot nu am reusit conectarea la site. blink.gif huh.gif wacko.gif
danibuciu
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...view=getnewpost

Sorry, an error occurred. If you are unsure on how to use a feature, or don't know why you got this error message, try looking through the help files for more information.

The error returned was:
Sorry, the link that brought you to this page seems to be out of date or broken.

Liviu
Asta de obicei inseamna ca topicul respectiv a fost STERS ..
St
Daca folosesc MyIE 2 nu e OK nu??
Ca presupun ca toto pe IE e bazat...
bogdan_o
Am migrat si eu la Firefox (inainte foloseam fie netscape fie ie) insa asta numai pentru ca am renuntat la prostia de windows si am trecut cu arme si bagaje la linux (fedora core 4). Daca aveti putin timp liber (si chiar daca nu, ca nici eu nu am, tot merita). Am trecut prin toate tipurile de win, de la anticul 3.11 la XP Pro SP2 si degeaba. orice le-ai face si oricat le-ai configura tot prostii raman. Se blocheaza di te miri ce, vrei sa opresti un servicu si nu te lasa (nu toate ce-i drpet, dar sunt unele care nu le opresti decat daca inchizi calculatorul cu totul), o gramada de virusi si spy-ware, etc.
DragosP
QUOTE(bogdan_o @ 18 Jul 2005, 00:17)
Am migrat si eu la Firefox (inainte foloseam fie netscape fie ie) insa asta numai pentru ca am renuntat la prostia de windows si am trecut cu arme si bagaje la linux (fedora core 4)....Am trecut prin toate tipurile de win, de la anticul 3.11 la XP Pro SP2 si degeaba....
*


Iată un om care a descoperit în sfârșit CALEA smile.gif Dacă ai probleme, îți recomand www.lug.ro
vis-a-vis
Browserul preferat de fiecare dintre noi tine de gustul si obisnuinta fiecaruia.
Mie-mi place sa testez cat mai multe, fiecare are parti bune care te atrag dar si parti rele.
Evit sa folosesc IE si asta, din cauza ca-l folosesc majoritatea biggrin.gif
Intradevar, se pot da sugestii dar sunt sigur ca majoritatea vor ramana tot la IE, e chestie de obisnuita, lumii ii place lucrurile simple tongue.gif
Sony
QUOTE(vis-a-vis @ 24 Jul 2005, 09:24)
Evit sa folosesc IE si asta, din cauza ca-l folosesc majoritatea biggrin.gif
*


Asta e cel mai intemeiat motiv pe care l-am auzit. Conform acestui rationament de ce ai Dacie? Dacie au majoritatea. laugh.gif
bogdan_o
Merci mult DragosP.

Sorry de off-topic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.