Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: insonorizare motor?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
brasil
recomandati lipirea in compartimentul motor a izoprenului cu folie de
aluminiu pe el, chiar in spatele galeriei in vederea atenuarii zgomotului produs de motor?
masina este o nova gt
paulp
Ia vezi aici...
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=5768
unii au facut asta mai demult wink.gif
brasil
am citit deja asta dar intrebarea mea era daca pot lipi pe exterior, intre motor si tabla aceasta chestie numita izopren ?
mai exact daca a facut cineva asta si o recomanda celorlalti
intreb pentru ca se afla suficient de aproape de galerie si saxofon
cu capota am rezolvat cu o chestie din aceea care se pune la camioane in fata radiatorului iarna, asta in loc de blanita
paulp
Din pacate partea cu lipitul nu prea a tinut, asa ca am prins-o cu PowerTape de chederul de la tabla.
brasil
daca la tine tine si nu a luat foc inseamna ca o recomanzi
am citit topicul despre insonorizare si daca tot am dat motorul jos vreau sa fac si chestia asta la motor
paulp
Eu o am de asta vara, deci are ceva vechime, si nu s-a topic, n-a luat foc, n-a nimic.
diaconuliviu
QUOTE(paulp @ 27 Jan 2005, 14:48)
Din pacate partea cu lipitul nu prea a tinut, asa ca am prins-o cu PowerTape de chederul de la tabla.
*



Paul, vezi ca ti-ai uitat banda izolatoare pe polii aia magnetici laugh.gif laugh.gif
asa arata in poza cel putin
paulp
Aia e o poza din timpul producerii aparatului FuelPAUL, cu eficacitate 100% in colectarea de suruburi, piulite, etc, mai putin (adica deloc) in reducerea consumului.
Acea rola e la locul ei wink.gif, in buzunarul din usa smile.gif
brasil
QUOTE(diaconuliviu @ 28 Jan 2005, 13:12)
Paul, vezi ca ti-ai uitat banda izolatoare pe polii aia magnetici laugh.gif  laugh.gif
asa arata in poza cel putin
*



da chiar la ce folosesc polii aia magnetici?
brasil
am inteles
marius-gabriel
paul aia-s de la hardisk?smile.gif
candva la icpe bucuresti se fabricau niste magneti din pamanturi rare foarte mici si foarte puternici.din cate stiu veneau la nu stiu ce motorase la bmw.
cred ca si acum se mai fabrica inca
paulp
De la hard sint...

Stai linistit ca n-au nici un efect wink.gif
diaconuliviu
QUOTE(paulp @ 28 Jan 2005, 13:58)
Acea rola e la locul ei wink.gif, in buzunarul din usa smile.gif
*



Aha, de fapt asta voiam sa aflu-unde tii rola laugh.gif

Glumesc, gluma a fost si prima oara.
padual
ai
si cam cat de eficienta chestia aia,...si de unde se poate cumpara???


Ar trebui sa mearga fara probleme si la 1300 din 83,NU?
padual
nu cred ca are cum sa ia foc sau mai stiu eu ce atata timp cat nu intra in contact direct cu metal incins,...deci cerd ca se poate si pe 1300 (am mai studiat poza!!! sad.gif ) deci mai ramane sa aflu daca e eficienta si de unde se cumpara???
SOR
ar fi o idee... se poate pune acelasi material si pe interiorul capotei ? ca s`ar mai reduce zgomotul si plus ca ar tine si de cald iarna si vara s`ar da jos?
SOR
inca o intrebare smile.gif din parasolar d`ala mai scump cu ambele fete din folie AL si ceva la mijloc nu am putea croi ceva sa punem acolo? smile.gif ma gandesc ca si ala e destul de bun si daca nu a luat foc in geam la x grade nu o lua nici acolo...
paulp
pentru capota luati D-acia
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...post&p=16826112
SOR, ideea e nu doar de folia de aluminiu, ci si faptul ca izoprenul e destul de izolant la zgomot wink.gif

Materialul il gasiti in raioanele de camping (Cora, Carefour, Metro) ca saltea pentru dormit.
Cost (anul trecut) 160K una bucata saltea.
La mine au intrat 2 bucati!
Dr_Oopy
S-a mai scris la un alt topic... cineva a pus pasla si a zis ca izoleaza mai bine fonic decat izoprenul.
Eu acum sunt la Bucuresti dar cand ajung acasa la Galati si se face si mai cald afara ma apuc de pus pasla si folie de aluminiu de aia de parchet (k e mai ieftina decat izoprenul).
Din alte posturi am inteles ca e mai bine.
SOR
folie de aluminiu pt parchet?? cum arata aia? la dacia mea daca croiesc un material-izopren pasla etc etc si o pun doar in spatiile dintre armatura are vreun efect? sau trebuie sa pun pe toata capota mai bine?
paulp
Chiar as fi curios sa vad si eu cum arata folia de aluminiu pentru parchet wink.gif

Cred ca domnu confuzeaza folia pentru parchet (care arata ca un burete alb) cu pisla cu folie de aluminiu, care se gaseste la magazin wink.gif
SOR
si eu stiu ca exista o singura folie pt parchet si asta e un fel de burete cu dungi in relief si se foloseste la cel laminat... atat smile.gif
oricum insonorizarea e o idee buna dar sa imi raspunda si mie cineva la intrebare biggrin.gif
Dr_Oopy
Buretele ala pentru parchetul laminat vine in doua variante! asta vara au pus ai mei parchet si cei de la magazin i-au intrebat daca vor buretele ala cu folie de aluminiu pe el. Nu fac nici o confuzie cu pasla cu aluminiu pe ea (apropos...se gaseste si de asta???).

paulp uite si un link la folia de parket cu aluminiu:
http://www.proges.ro/accesorii.php
Dr_Oopy
Am gasit in Brico langa Carrefour Orhideea PEE aluminizat:
5x0.55 m la pretul de 150.000
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.