Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: incalzire motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sorin1983
as vrea sa stiu daca se poate unde trebuie sa stea acul indicator de temperatura a apei in functionare normala. am o dacie berlina 1.4 radiator mic(dupa cotul de la pompa de apa) si mi se pare ca nu se incalzeste suficient... cam asa sta acul acum, dar uneori si sub linia aceea.
[attachmentid=1627479280] [attachmentid=1627479281]
ArtVandelay
termostat ai?
Alexu7
la mine sta FIX la mijloc, in regim normal wink.gif
sorin1983
am termostat... e al n'spelea pe care il schimb... sa dea dracu daca nu merg toata autostrada soarelui blana si nu creste apa mai mult de jumate... termostatele le-am schimbat de nu mai stiu de care am tot luat... nu am gasit d-ala mult laudat "vernet" in rest am incercat tot:)
@alexu : cam in cat timp ti se incalzeste pe vremea asta la jumatate?
Alexu7
dupa 3-5 km si 3 semafoare e la mijloc wink.gif
sorin1983
uff se pare ca am o problema... mersi de raspuns!
POWERbyDAciaVsWERo
mey.. .lasa ceasu .. ia de la altcineva alt ceas si verifica oricum e bine ca nu fierbe ca la mine.. daca merg peste 100 kmph apa este la acelasi regim cu viteza ... 100 la ora 100 si apa smile.gif))
sorin1983
pai la mine nu a fiert niciodata... eu vreau sa se incalzeasca sa mearga in parametri mai ales acum ca a venit frigul:) baga caldura nu e asta problema dar cred ca ar trebui sa se incalzeasca mai mult!
slaiciprian
pai daca ai caldura suficienta, mai degraba e vinovat indicatorul. la 60 de grade, o temperatura normala a motorului fara termostat, nu prea stii ce e aia caldura.
ydaniel
daca nu gasesti vernet si vrei,da-mi un MP>atentie vernetu e de 89 de grade.
argon
QUOTE(sorin1983 @ 28 Oct 2008, 00:13)
uff se pare ca am o problema... mersi de raspuns!
*




n-ai nici o problema, fiecare ceas arata altfel, la mine cand aveam bord de ala statea la prima liniuta, la mijloc ajungea pe canicula vara la forje...la alde Dacii am vazut ca sta la mijloc, sau mai sus, dar motorul nu era mai cald. Termostatul il verifici in oala pe aragaz.
jews
daca zici ca masina merge bine atunci n-ai nici o problema. stai linistit!
roland
Nope, masina merge bine si daca temperatura blocului e mai mica decat regimul normal. La alea injectate merge chiar mai bine ca baga benzina mai multa. Dar uzura motorului e mult mai mare. De aceea nu se recomanda sa scoti termostatul nici macar vara.
Nu erau ceva scule care se conectau in loc de sonda de apa? Ca sa masori realitatea din teren nu cea de pe ceas?
sorin1983
am gasit de vanzare un aparat de masura care cica masoara si temperatura... am vazut ca are 2 fire pentru asa ceva.. o fi bun ala ?
@ydaniel: termostatul ala e bun asa la 89 grade?merge si vara? ca habar n-am la cat e asta acum.
posibil sa fie din indicator... mai am indicatoare d-alea de se puneau in bord(ulei si apa) . sa le conectez pe alea de proba?
slaiciprian
ieri si-a luat un prieten asa ceva. aparat de masura, are si temperatura interioara in aparat, are si o sonda la capatul unui fir pentru temp. exterioara. 30 de ron. a masurat chiar termostatul cu el prima oara. a aratat 86.
pare foarte bun.
sorin1983
sonda n-am vazut-o! doar niste fire... o sonda de temperatura am idee cum arata... alea erau doar fire! s-o putea si cu fire sa masori?

totusi... care ar fi temperatura ok de functionare la dacie?
argon
80-90 de grade. Indicatorul din bord e doar informativ, nu arata 2 la fel, mai intervine si sonda care il poate 'pacali'.
tzepesch
la mine sta la prima liniuta de sus, pana sa dea in zona rosie hasurata. ala e indicatorul de 80gr. am vazut si pe astfel de indicatoare marcate cu gr. si eu l-am probat comutand cand pe ala rotund gradat cand pe asta de bord.
Tiberiu-Andrei
Sorinele asa aveam si eu.Am fost la Focsani acu o luna si ceva si tot drumul,indiferent de forja data nu crestea mai mult de 75 de grade.(am si termostat si tot ce trebuie).Dupa ce m-am intors am infipt sfantul carton in fata.De atunci urca frumos la 85-90,nu mai are treaba.
PS:ieri dimineata geamurile furiei mele aveau flori de gheata,nu bruma(aia era peste tot)flori din alea cum e iarna. blink.gif
sorin1983
mama ei de treaba... ca deja ma enerveaza... am stat azi o ora si ceva prin trafic(plevnei, eroilor,academie,razoare pentru cine stie)si de abia a urcat 1 mm peste linia la care sta de obicei! cred ca imi iau un aparat de masura sa vad exact.
@tiberiu : sa ii pun carton parca nu e cazul :)la tine nu face nici caldura? ca la mine nu am de ce sa ma plang cel putin deocamdata! ma gandesc sa trec pe ELV ca am montat cand am schimbat radiatorul o sonda straineza sa fie pregatit:) plus ca mai am una in portbagaj de rezerva:)...
@tzepesch : cu care ceasuri? alea de atunci? parca sunt tot fara grade nu?
@argon: buna ideea cu sonda... o fi si aia ciumata:)
Tiberiu-Andrei
Ehe caldura am,nu ma plang de ea.Doar ca dupa ce spalasem radiatoru interior/exterior(ai ramane uimit sa vezi cat jeg iese din/de pe el) urmat de o aerisire ca la carte facea treaba asta.Am zis in gandu meu ca am facut o treaba prea buna.Iti zic mergeam spre Focsani de mancam norii iar asta mai mult de 70 nu vroia,eventual hai 75.Zilele trecute am vrut sa montez elvu si surpriza, nu s-a potrivit..........urmeaza sa procur unu.Totusi elicea e data jos,termostatu e de 89 grade acuma si e numai bine.
PS:mai e si vorba lu' argon,nu gasesti 2 la fel.
Bafta!
sorin1983
si acum intrebarea de 25 de puncte din 20 smile.gif care din sondele de pe bloc este pentru ac si care pt bec? exista separare? sunt 2 sonde! cum ma uit spre faruri stanga si dreapta:) ambele au fire! dati-mi un sfat!
Mr_Devil83
Pai daca iei un aparat de masura aflii urgent care e pentru bec si care e pentru indicatoru ala cu ac. Parca cea mai de jos e pentru bec.
ydaniel
QUOTE(sorin1983 @ 28 Oct 2008, 11:59)
am gasit de vanzare un aparat de masura care cica masoara si temperatura... am vazut ca are 2 fire pentru asa ceva.. o fi bun ala ?
@ydaniel: termostatul ala e bun asa la 89 grade?merge si vara? ca habar n-am la cat e asta acum.
posibil sa fie din indicator... mai am indicatoare d-alea de se puneau in bord(ulei si apa) . sa le conectez pe alea de proba?
*


eu am termostat vernet de 89 de grade(caci numai valoarea asta se gaseste) de cand e masina(14 ani) si niciodata nu am avut pb. rolleyes.gif
sorin1983
vreau si eu unul! cum facem?
tzepesch
cu sondele: cu contactu pus scoti firu de la una din ele. vezi ce pica. daca se stinge becu....... stii tu. cel mai simplu.
payty
la mine statea acul foarte jos cand aveam termostat de 75 de grade. daca al tau e de 89, imi e greu sa cred ca ai o racire atat de buna inca nici macar cu asta sa nu urce temperatura.
MIRKEA
salutare tuturor
vin si eu sa va deranjez cu o problema:
am o dacie berlina injectie din 2002, de curand am schimbat garnitura de chiuloasa si am pus si un alt radiator de cupru vechi, deoarece cel care era din aluminiu cu capete de plastic, s-a dus.
acum insa, indicatorul de la temperatura apei sta undeva la jumatatea distantantei dintre primele doua linii ale indicatorului( undeva la 35-40grade zic eu) si nici caldura in masina nu am cine stie ce( ceva de sa nu mor de frig)
ce este de facut oameni buni?
sa cumpar un radiator nou, sa fie oare de la termostat(dar pe acesta l-am probat)?
Hacker
Termostat + o aerisire ca la carte.. Si nu o sa mai ai probleme. Apropo, sa nu uiti sa te duci cu masina la strans chiuloasa..
MIRKEA
multumesc Hacker pentru grija purtata, esti un dragut, o sa ma duc sa o strang
ai idee la cat trebuie stransa?500-1000km?
eeeeeee..revin
ieri am schimbat radiator(nou), termostat(nou),aerisit (iar)
am acul la indicatorul de temperatura a apei in aceasi pozitie: la 30-40 grade
caldura in masina intra ceva, dar tot ca pana acum, adica sa nu inghet
ma dispera
nu mai stiu ce sa mai fac
sorin1983
QUOTE(payty @ 16 Nov 2008, 08:20)
la mine statea acul foarte jos cand aveam termostat de 75 de grade. daca al tau e de 89, imi e greu sa cred ca ai o racire atat de buna inca nici macar cu asta sa nu urce temperatura.
*


i-am pus carton biggrin.gif acum creste peste linia a 2a cam 2 mm prin trafic... dar e foarte bine:) merge masina bine, nu scade presiunea la ulei, nu se incalzeste excesiv...

apropo poate sa fie oare de la GPL? ca si ala trebuie incalzit nu? mai ales pe frigul asta:)

@MIRKEA : eu stiu ca la 500 km se strange; despre caldura... e o chestie paranormala si la mine smile.gif
MIRKEA
sorin, i-ai dat patru gauri la radiator in dteptul elicei?
daca nu, sa ii faci 4 gauri patrate de marimea 6/6cm

i-am bagat si eu carton in nas si s-a ridicat temperatura, sta cu grosimea unui indicator de bord sub linia de mijloc a acestuia, acum sunt multumit

am descoperit si de unde nu vine caldura: am caloriferul infundat biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.