Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Interamerican - CASCO Full
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Ryk
Salutare!

Cum nu am gasit nimic legat de ei decat vreo doua posturi am decis sa deschid topic.
Masina care o am la semnatura vreau sa o asigur.
Eu fiind angajat al unei companii internationale foarte mari, acestia au un contract cu o firma de asigurari InterAmerican pt. toate: de la pensii private pana la casco si asigurari de viata.
Am luat legatura cu persoana care se ocupa in Ploiesti de InterAmerican, i-am dat copie dupa talon si mi-a spus preturile si valoarea masinii asigurata si acestea sunt (info sunt aproximative pt. ca nu le stiu ca le am pe e-mailul de la munca, acum sunt acasa):
- Valoarea masinii asigurata tin eu bine minte peste 12000euro.
- Valoarea politei anuale in jur de 45x sau 46x euro.
- Pot plati aceasta valoare trimestrial sau semestrial si binenteles ca este mai mare cu cat sunt mai multe rate.
- Franciza 75 de euro in caz de avarii
- In caz de furt se opresc undeva la maxim 15% din valoarea asigurata a masinii.

Acum, in comparatie cu BCR Asigurari unde m-am mai interesat este mai avantajos pt. ca la BCR am suma asigurata a masinii undeva la 11.000 euro, franciza 100 de euro iar in caz de furt la fel se opreste un procent care nu este diferit de cel de la InterAmerican.
M-am gandit ca InterAmerican nu ar risca sa faca "figuri" sa nu plateasca service-ul unde am reparat masina pt. ca ar putea risca sa piarda contractul cu intreaga companie la care lucrez eu. Dar mai intervine urmatorul lucru, si anume ca service-ul Renault (IPSO Ploiesti) nu lucreaza cu InterAmerican ca le-am telefonat si i-am intrebat si nici altele la care as fi eu dispus sa duc masina sa o repar (unde am "incredere" biggrin.gif, stiti la ce ma refer). Dar in schimb au cu cateva service-uri din oras printre care si PEX, dealer autorizat Seat si lucreaza la fel ca si Cardinal Motors din cate am observat, si acesta ar fi un service de "incredere" dar nu stiu daca in caz ca este nevoie de inlocuit piese si eu am masina la un service neautorizat Renault ce se va intampla? Sau cum se procedeaza? Merge service-ul si cumpara piesele ce necesita inlocuire sau cum?

Va multumesc anticipat si astept parerile voastre despre aceasta firma de asigurari si ce pot face daca aleg interamerica sau daca este ok sa aleg aceasta firma, avand in vedere ca au preturi avantajoase din punctul meu de vedere.
TheAce
Daca masina este persoanala, nu te astepta la un tratament prea preferential ca lucrezi la o firma cu care au ei contract. Eu as alege un asigurator care are decontare directa cu service-uri Renault, altfel, in caz de un accident mai nasol, nu prea ai alta varianta decat sa platesti reparatiile din buzunar si sa astepti mai apoi recuperarea banilor.
Ryk
Am inteles TheAce. In momentul de fata sunt decis 75% sa fac la BCR fiind cea mai avantajoasa la bani dar si la service-urile cu care lucreaza.
Totusi daca cineva mai ma poate sfatuii asupra acestei asigurari de la interamerican astept raspuns.
Multumesc!
Ryk
chiar nu mai stie nimeni sa-mi dea un sfat?
msn2
eu as alege tot bcr-ul.
Ryk
am inteles, dar totusi mai astept pareri legate de oferta de la interamerican.
b34uen
anul asta inainte sa imi fac casco am intrebat un prieten care este director la caroseri la un service mare dacia cu cine lucreaza cel mai bine. raspuns: tiriac, generali, interamerican
eu am ales generali pt ca mai avusesem si la masina anterioara la ei
Ryk
tocmai asta e... cam ciudat.. .ca majoritatea service-urilor din Ploiesti care le-am intrebat nu stiu nimic de interamerican
b34uen
cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi la serviceul preferat cu ce firma lucreaza ei mai bine (cine trimite acceptul de plata la timp, ce firma accepta reparatile cum trebuie, nu carpeala)
sunt firme de asigurare dupa care nu trebuie sa astepti acceptul de plata
Ryk
tocmai asta e ... ca la service-urile preferate nu se stie nimic de interamerican
Tudor
Pai daca nu se stie nimic inseamna ca nu lucreaza cu Interamerican. Asta inseamna ca in acele service-uri, daca ai polita Interamerican, poti uita ca exista decontare directa. Daca nu te deranjeaza sa platesti din buzunar reparatiile si apoi sa iti recuperezi tu banii de la Asigurator, atunci e ok.
Cred ca au si cei de la Interamerican service-uri agreate, unde exista decontare directa. Intreaba care sunt acelea si vezi daca iti place vreunul. Daca iti place mergi acolo si intreaba cum colaboreaza cu Interamerican.
Ryk
Unul singur ar fi care face si treaba buna si acela este PEX dealer seat. Tocmai asta e ca daca puteam sa dau din buzunar la orice reparatie nu mai faceam de loc casco. Cred ca o sa merg pe bcr.
Va multumesc pt. raspunsuri.
Ryk
chiar mai devreme am semnat cu BCR pt. un full casco cu franciza de 100 de euro pt. avarie si 20% din valoarea asigurata (11400euro) pt. dauna totala sau furt total intern si pe an platesc 479euro in 3 rate. Puteam sa-mi iau si fara nici un fel de franciza dar plateam undeva la 679euro pe an.
Din punctul meu de vedere acest topic poate fi incheiat.
Va multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.