Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pompa de frana ramane in presiune?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
baranga
salutare.sa ma scuzati daca acest topic a mai fost deschis,am dat cautare si nu am gasit nimic,de fapt nu merge functia search.

problema mea suna asa=am schimbat pompa de frana la un prieten,pompa noua,am aerisit,am mers 3 km si la bloc a ramas complet blocata masina,pedala de frana era aproape tare de tot.
am dat drumul la conducte usor,a tasnit lichid dupa care am strans conductele la loc.
s/au mai deblocat rotile dar tot infranate sunt toate.sa fie de vina pompa sau nu am procedat bine undeva???
C a t a l i n
Ai umblat la tija de la servo?
baranga
nu.deloc;am schimbat doar pompa de frana
sad.gif
Tiberiu-Andrei
Hmmm nu demult si eu cu asta m-am confruntat.Desi nu umblasem la reglajul servo/pedalei dupa schimbarea garniturilor din pompa imi ramaneau rotile infranate de nu puteam misca masina.In cele din urma s-a rezolvat cu o pompa noua!Daca zici ca ai aerisit corect tot pompa ramane.Totusi verifica ca cilindrii din etrier sa nu fie ruginiti/intepeniti,eu pariez pe pompa defecta.
Spor la verificat.
soulraven
eu citisem pe undeva ca raman supapele atacata si nu isi revine presiunea in instalatie......ai putea sa cumperi un kit de reparatie de pompa si sa incerci asa. Eu am cumparat pompa noua, si imi baga inapoi lichid. Apoi am cumparat kit de reparatie pentru pompa veche si merge si in ziua de azi perfect
Tiberiu-Andrei
Asta incercasem si eu,cu kit de reparatie si n-a mers de nici o culoare.Tot cu pompa noua s-a rezolvat.
soulraven
eu am luat pompa noua si imi baga lichid inapoi. Aveam pedala la a 2-a. Cred ca o incerc si cu asta sa i bag un kit de reparatie
baranga
tot pompa banuiam si eu ca este.multumesc mult wink.gif
baranga
am rezolvat-oooo yupy.gif de ce sa nu recunosc ca m-a ajutat cineva,dar e perfect acum.am pus doua saibi intre pompa si servofrana pe post de distantier si acu nu mai ramane in presiune biggrin.gif pompa nu avea nimic ,e buna
soulraven
eu cand am avut probleme cu pompa de imi ramane blocata, era de la tija dintre pedala si pompa, era prea lunga.am mai scurtat-o si apoi a mers.
bine, adevarul este ca habar nu am cat de lunga ar trebui sa fie.....daca stie cineva? tongue.gif
ydaniel
asa de curiozitate:ce marca e pompa?
baranga
cred ca banuiesti bine: asam iasi de unde am schimbat cuplul volan facut de aceasta firma dupa 1 saptamana blush.gif
nu fac reclama sau contrareclama; excl.gif
badboy_marius
eu am avut un pistonas asam, cu tot cu garnituri, dupa 2 luni, la o frana violenta, mi sa spart. mai mult ca sigur era fisurat sau ceva...il am si acum, amintire, ma uit la el si imi spun : Nu asam!
spre norocul meu, eram [pe un drum necirculat atunci.
ydaniel
pai...astea de asam nu ca sunt proaste dar astea ingroapa dacia:(
dacia_gpg
Da saibele jos si regleaza cursa tijei.
gti98
Patit la fel acu 20 de ani, la incercarea de a inlocui pompa simplu cu dublu circuit (adica frana blocata rezolvata din reglajul tijei: trebuie sa existe acel joc de 0,5mm - un "tac" la actionarea pedalei)
Spor la frane!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.