Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Calorifer Dacia 1310....
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Lawrence38
In primul rand, scuze daca deschid topic aiurea, n-am gasit raspuns exact la ce vroiam sa intreb.
Acum,

Taica-miu are o "batranica" Dacia 1310 de prin '95 si mi-a zis zilele trecute ca ii intra abur inauntru si se pare ca e pe undeva caloriferul fisurat/spart.

Intrebari:

1) daca a oprit robinetul de la calorifer, se va mai scurge apa din instalatie ? Deocamdata nu a mai vazut abur, dar a mers cu ea doar prin oras.

2) cam cat de greu e de schimbat un calorifer de-asta ? trebuie desfacute bord, alte chestii cum e pe la Dacia Nova sau e mai usor de desfacut ?

3) Cat o fi costand un calorifer de-asta, poate stie cineva cat e si manopera....Credeti ca se poate repara prin lipire , cositorire, Poxipol biggrin.gif , cumva ??

Multumesc mult !
za_kristake
trebuie sa dai jos grila de sub stergatoare,
stycky
Il scoti pe la grila din fata, de sub stergatoare, nu ai legatura cu bordul si e simplu de scos, e prins in 3 ''cleme''. Iti recomand sa iei unul de la dezmenbrari, e destul de ieftin. cool.gif
Paca
aproximativ 25-30 de lei . asigura-te mai intai ca furtunele sunt in stare buna,colierele stranse bine etc.
Lawrence38
Mersi pt. raspunsuri
Lawrence38
Calorifer nou de cupru, de Brasov, 80 RON....o fi scump, ieftin, nu stiu...chestia e ca deocamdata nu curge pe nicaieri, furtunele erau ok.
E destul de usor de schimbat, dupa cum se mentiona, nu a fost nevoie de service biggrin.gif

Acum sa speram ca nu o sa fie canicula in habitaclu la iarna, ca si cu ala de Alum. se facea super-cald, asta probabil o sa faca si mai cald 243.gif

<span class='edit'>3 Nov 2008, 20:14:</span>
QUOTE(stycky @ 31 Oct 2008, 21:02)
Il scoti pe la grila din fata, de sub stergatoare, nu ai legatura cu bordul si e simplu de scos, e prins in 3 ''cleme''. Iti recomand sa iei unul de la dezmenbrari, e destul de ieftin. cool.gif
*



Din pacate la dezmembrari imi cerea 40 RON si arata mult mai jalnic decat cel pe care il dadeam jos. Era si un nene care s-a oferit sa mi-l repare cu 30 RON la un atelier de reparat radiatoare, dar nu prea aveam incredere...problema era undeva la garniturile de etansare din capetele radiatorului care sunt dintr-un fel de plastic/cauciuc tare...Ma gandesc ca dupa ceva timp probabil se strica din nou.
Astea din cupru sunt dintr-o bucata, lipite de colo pana colo, nu exista garnituri sau alte minunatii...

Mersi pt. sfaturi oricum, ma bucur cel putin ca s-a putut schimba fara service, ca magazinul-service de unde l-am luat imi cerea 30 RON pt montaj, blink.gif ceea ce mi s-a parut cam teapa, mai ales ca eu il desfacusem deja, mi-a luat maxim 15-20 min sa-l pun pe cel nou... A incercat el sa ma vrajeasca ca nu o sa am garantie daca nu il montez la ei sau un service autorizat , dar..... nono.gif bicycle.gif
ydaniel
f bine ca ai luat nou.eu nu sutn de acord cu piese luate de pe la dezmembrari daca se gasesc noi si de calitate.
Tiberiu-Andrei
Salut baieti,azi am reusit sa o fac de oaie......m-am apucat sa spal caloriferul de incalzire habitaclu si cand il scoteam am reusit sa-i rup un mot din ala unde vine prins furtunul.Ma refer in partea "admisiei" pe unde intra cele 2 furtune.Aveti idee daca se gaseste separat de cumparat partea aia de plastic din lateralul caloriferului(partea cu cele 2 tevi).???
Caloriferul e de cupru,cu lamelele rare,fara scurgeri fara nimic asa ca n-am de gand sa-l arunc.Mai bine il carpesc cumva........ dry.gif
Mersi anticipat si un sincer la multi ani! cheers.gif drunksinging.gif
badboy_marius
eu mi-am bagat praf dinala in radiator care astupa porii. acum vad ca nu-mi mai scade nivelul din borcan, desi aburi tot mai ies umpic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.