Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inca o reclama cu pop-up
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum
adip
V. imaginea atasata, ne pot scapa de ea adminii? smile.gif
argon
Daca cotizezi tu cu cat dadeau aia eventual tongue.gif In schimb te poti scapa tu singur de orice reclama, daca nu esti atasat sentimental de Opera.
driverx
Lasati prastiile. Firefox + AdBlock Plus.
adip
driverx, daca foloseam Ff + AdBlock nu raportam jegul asta de reclama. Din ce stiu alex a cerut sa semnalam cand mai apar mizerii din astea.
Cat despre Ff & AdBlock, stai linistit ca da si asta rateuri, la un moment dat, cand nu aveam Opera la dispozitie si am fost nevoit sa folosesc Firefox, imi bloca aiurea niste imagini de pe un site de real estate cat se poate de legitim.
Sa revenim la reclama asta, totusi.
argon
inseamna ca nu stii sa folosesti Ff + AdBlock, nu blocheaza de capul lui nimic, doar ce-i zici tu sa blocheze dry.gif
driverx
QUOTE(adip @ 3 Nov 2008, 11:15)
...imi bloca aiurea niste imagini de pe un site de real estate cat se poate de legitim.
...
*



Ai definit prost criteriul. Pentru ceva reliable nu ajunge sa apesi pe botonu adblock si apoi sa dai ok. Mai analizezi linku, mai tai ceva generalist si pui un * in loc. Asa se fac filtrarile destepte.
argon
La Daciaclub & Reno e suficient sa blochezi 2 adrese, de fapt blochezi scriptul cu totul, si de astea tin toate reclamele, anunturile google si pop-urile de pe forum, blochezi astea si nu mai apare nimic : http://content.ad20.net/ si http://pagead2.googlesyndication.com/
adip
Se poate si asta, nu configurasem nimic la el, doar ii adaugasem un blacklist pe care el mi l-a sugerat dupa instalare, cand am restartat Ff.
Lostboy
QUOTE(argon @ 3 Nov 2008, 11:21)
La Daciaclub & Reno e suficient sa blochezi 2 adrese, de fapt blochezi scriptul cu totul, si de astea tin toate reclamele si pop-urile de pe forum, blochezi astea si nu mai apare nimic : http://content.ad20.net/ si http://pagead2.googlesyndication.com/
*



up.gif
driverx
Eu nu bag blacklist-uri facute de nush care. Iau de la 0. Daca ceva ma zgarie pe ochi...bag repede un adblock.

La mine si imagini ale forumului sunt blocate, sa vina totul cat mai repede si sa snu se vada la job pe ce stau biggrin.gif.
Lostboy
Nu ști ce pierzi:
http://www.daciaclub.ro/galerie/displayimage.php?pos=-9686
tongue.gif radmasa.gif
adip
Jesus, da' chiar nu va ajunge atata Firefox? laugh.gif
Opera, click dreapta pe pagina -> Block Content -> selectez cele doua banner-e (superior si inferior) si gata! Nu-i mare filosofie, stie si Opera sa blocheze, dar repet, NU e vorba despre asta! smile.gif
driverx
QUOTE(Lostboy @ 3 Nov 2008, 11:25)


Ba, nu ma lua de prost. Io vorbesc de imaginea de sus din stanga si alea cu linkuri la reno, si alte sigle ce mai erau pe acolo. Random picture il las, e prea fain....cateodata biggrin.gif
paul_damian
post-336-1110552475.gif
QUOTE(adip @ 3 Nov 2008, 11:31)
Jesus, da' chiar nu va ajunge atata Firefox?  laugh.gif
*


Clar, topicul degenereaza in Firefox vs. IE vs. Opera, iar de aici pana la Logan vs. SH din import nu mai e decat un mic pas...
Andy_ACS
QUOTE(argon @ 3 Nov 2008, 11:21)
La Daciaclub & Reno e suficient sa blochezi 2 adrese, de fapt blochezi scriptul cu totul, si de astea tin toate reclamele, anunturile google si pop-urile de pe forum, blochezi astea si nu mai apare nimic : http://content.ad20.net/ si http://pagead2.googlesyndication.com/
*



GG! up.gif
AlexV
si totusi muieti's posmagi?

e o reclama popup cu user action. daca nu treci cu mouse-ul peste ea nu se expandeaza. si are si buton de close. e facuta ok si nu incurca folosirea butoanelor forumului.

cu adblock-ul am inteles tot timpul, e reclama imbecil facuta, deranjeaza, se incarca greu ... dar totusi si acum???. discutia de aici suna a bagat batul in ochi.
adip
AlexV, la mine se expandeaza cum se incarca, fara sa dau peste ea cu mouse-ul, iar butonul close nu functioneaza, adica dupa clic nu dispare mizeria de acolo. Pentru mine e pur si simplu deranjanta si agresiva, poate si fiindca nu functioneaza asa cum au gandit-o inteligentii lu' peste.
Sa dea naiba, dar parca pe site-urile straine nu prea am vazut o rata asa de mare de reclame din astea gen placinta ca la noi. De fapt, trebuie sa imi screm bine mintea sa gasesc un site non-romanesc vizitat in mod obisnuit de mine care sa afiseze asemenea mizerii. In schimb la noi au invadat tot ce misca.
Eu nu folosesc blocarea implicita a reclamelor fiindca nu mi se pare fair play fata de proprietarii site-urilor, dar in ultima vreme am inceput s-o iau serios in considerare tocmai din cauza agresivitatii unor asemenea reclame
adrian mgn
adip ... sa-ti dea D-zeu sanatate ... chiar nu stiam chestia cu block content.... worship.gif
JORJ
Revenind la reclama cu pricina, nu ea in sine ar trebui sa deranjeze userul, pentru ca toti intelegem ca si gura lu forumu trebe sa manance.

Totusi, nu vreau sa ratez ocazia de a spune clar si raspicat ca o sa evit intotdeauna sa cumpar vreun produs promovat cu idiotenii de reclame care iti mananca o bucata mare de ecran si nu iti mai permit sa dai clickuri pe pagina in zona cu pricina.

Probabil ca statistic acest tip de reclame ies bine pentru ca vrand nevrand userii (in special mai putin indemanatici) dau click si se inregistreaza o accesare a paginii destinatie. Ca eficienta in promovarea produselor insa, cel putin in ce ma priveste efectul este exact pe dos.

Pe scurt: sunt atat de enervante astfel de reclame ca eu unul sunt ferm hotarat sa apelez la concurenta pentru orice produs promovat astfel.

Cu consideratie,

Jorj
ady77
Pai reclama aia e platita de concurent, deoarece stie ce efect are asupra ta si drept urmare o sa cumperi de la el tongue.gif
vis-a-vis
Toate ca toate, dar reclamele politice sunt penale rau. Adica, nu le vad rostul aici, sincer...

user posted image
vijelie
Baaaaanuuu'
Lostboy
În loc să ziceți merci că aveți un loc moca unde să vă bălăcăriți.....nemulțumiților!



















tongue.gif radmasa.gif
vis-a-vis
Pai astfel spoit, forumul nu e decat ca multele garduri pline de jeg si afise electorale.
Banu', ban... dar totusi.
Lostboy
Domnu, ai plătit cotizația la partid anul ăsta?
Dacă nu....”ata ete”!
vis-a-vis
Auzi, da' pe tine cine te-a platit? Si daca da, pesin sau in natura? nedumerire.gif
Lostboy
Nu m-a plătit nimeni bre, dar dacă ne gândim la câte posibilități avem de a elimina aceste reclame din browser-ul propriu, mi se pare destul de inutil topicul.
Dacă luăm în calcul modalitatea adminilor de a face bani/susține financiar forumul ....mă abțin de la orice comentariu. Până la urmă scopul scuză mijloacele.
Eu mă ”bucur” de facilitățile pe care mi le oferă acest forum, nu mă deranjează aceste reclame (sunt blocate la mine în browser) și am scăpat de niște ”stres”.
vis-a-vis
Daca nu te deranjeaza, de ce le-ai blocat?

Eu la munca nu pot intra decat cu i-explorerul.
Nu ma deranjeaza din ce se face bani pe forumul asta, dar e jenant sa-i vezi pe mincinosii astia toata ziua si intr-un loc drag.
dantes
QUOTE(vis-a-vis @ 17 Nov 2008, 15:49)
... dar e jenant sa-i vezi pe mincinosii astia toata ziua si intr-un loc drag.
*



Exact aceeasi parere o am si eu. Nu ma deranjeaza absolut nici o reclama, mai ales ca majoritatea sunt din domeniul auto si chiar mai ma ajuta sa dau un click sa ma benoclez si pe acolo...poate chiar e ceva care imi place. Din pacate cand vad mizeriile de partide si politicieni cum au invadat tot spatiul real si virtual imi provoaca o stare generala de scarba....Pacat ca e manjit si formumul nostru cu astfel de mizerii electorale care de fapt nici nu cred ca e in puterea adminilor sa le elimine....vin la pachet....

Solutia? Rabdare pana dupa alegeri, sau block....
Shush
[attachmentid=1627483483]
AlexV
sincer si pe mine ma deranjeaza reclamele politice aici. din nefericire cea cu pdl e inevitabila. nu putem sa le cerem sa o scoata, nu ne intreaba nimeni ce reclame vrem si ce nu vrem. cea cu pnl posibil sa poata sa o scoata alex ca e prin google. pnl care a impanzit tot ce inseama google adsense.


* partidele sunt scrise intentionat de mine cu litere mici.

@Shush, reclama e cu user action, daca nu treci peste ea cu mouse-ul nu expandeaza. respecta standardul iab os something. opera vad ca are si adip si ii expandeaza fara user action. cred ca e de la browser ceva. e in cardasie cu reclamele biggrin.gif.
driverx
QUOTE(vis-a-vis @ 17 Nov 2008, 14:51)
Pai astfel spoit, forumul nu e decat ca multele garduri pline de jeg si afise electorale.
Banu', ban... dar totusi.
*



Tashhhiii ma. Baga AdBlock si baga caterinca mai departe. E drept ca fix moaca lu Tarisheanu nu e deloc potrivita pe aici, da' taci si baga caterinca mai departe.
Lostboy
QUOTE(vis-a-vis @ 17 Nov 2008, 15:49)
Daca nu te deranjeaza, de ce le-ai blocat?
*



Le-am blocat pentru a se încărca site-ul mai repede și nu-mi amintesc să fi zis că nu mă deranjează reclamele, ci doar că se pot elimina ușor.

QUOTE(vis-a-vis @ 17 Nov 2008, 15:49)
Nu ma deranjeaza din ce se face bani pe forumul asta, dar e jenant sa-i vezi pe mincinosii astia toata ziua si intr-un loc drag.
*



Ai dreptate, nu suport politicienii și nici politica dar de multe ori trebuie să faci unele compromisuri.

QUOTE(driverx @ 17 Nov 2008, 17:42)
Tashhhiii ma. Baga AdBlock si baga caterinca mai departe. E drept ca fix moaca lu Tarisheanu nu e deloc potrivita pe aici, da' taci si baga caterinca mai departe.
*



up.gif

vis-a-vis
Una tare! Reclama la Chevrolet pe forumu reno! biggrin.gif
Sunt curios daca se intampla si viceversa...

user posted image
DrK
la mine este blocat tot si se incarca excelent... si pe mozilla au fost cateva reclame care se expandau automat fara sa dai cu mouse-ul peste ele..
CriSTI68
singura si cred ca cea mai stresanta reclama pop-up aia cu Mune AER CURAT..... imi blocheaza de tot click-urile pe forum, trebuie sa dau refresh
vis-a-vis
Foarte tare sit-ul celor de la Mio!!!

Se misca volanul cand misti din maus, se intorc semnele de circulatie... 04.gif

user posted image
caktuss
cat de cenzurat e reclama cu valley view... nici nu-ti dai seama cand se extinde si dai click pe ea in loc de topicul pe care vrei sa intri
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.