Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: am nevie de un tinichigiu
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dedea_13
Buna. Am avut un accident cu o dacie 1310 din 2000 si partea din fata e distrusa. Unde gasesc si eu un tinichigiu bun si la un pret rezonabil?
bomba_11980
Daca ai preciza din ce localitate esti - sigur o sa te ajutam.... smile.gif
brigada_diverse
apropo de accidente....rca-u cam cat deconteaza la un accident cu o dacie mai veche, din 89?
si intrebrarea 2....se mai gasesc piese?
dedea_13
Scuze..sunt noua pe aici..de fapt e prima data cand intru pe un astfel de forum... blush.gif Sunt din Bucuresti
driverx
Buna din nou tongue.gif

Vrei sa mai tii masina asta? Ca s-ar putea ca reparatia sa coste bani buni (eu nu as putea spune cat) si sa nu merite. Motorul este afectat?
dedea_13
pai da...oricum trebuie sa o fac pana in decembrie ca sa nu afle parintii mei..tongue.gif nu motorul nu e afectat.. trebuie schimbata masca din fata cu faruri cu tot si radiatorul... pt partea de mecanica am pe cineva...doar pt tinichigerie am nevoie
driverx
Un tinichigiu trebuie sa vada mai intai cum sunt lonjeroanele.

Si poate mai ai aripi, capota......
dedea_13
capota si aripa stanga


4 Nov 2008, 18:34:
chiar trebuie sa o fac...si inca mai repede...crezi ca ma poti ajuta?
driverx
Maxim cu sfaturi sad.gif Pentru ca eu is din CJ.

Eventual poti pune aici niste poze pana apare unu cu un tinichigiu?
Cipiotul
draivar ... numai la poze cu masini si femei ti-e gandu radmasa.gif daca era din cluj sareai repede s-o ajuti ...
bomba_11980
Daca erai din Iasi - ti-as fi recomandat eu unu bun...

Colegii din Bucuresti - cateva numere de telefon nu ar strica.... smile.gif
driverx
QUOTE(Cipiotul @ 4 Nov 2008, 18:09)
draivar ... numai la poze cu masini si femei ti-e gandu  radmasa.gif daca era din cluj sareai repede s-o ajuti ...
*



Ba, io vroiam poze cu masina desfigurata. Da' daca imi trimite pe PM poze si cu ea, io ce sa fac? In afara sa ma bucur. biggrin.gif
dedea_13
hmmm.... mi-ati fost de mare ajutor...daca eram baiat era mai simplu?
omegabear
... era mai simplu daca nu era vorba de dacie. In Bucuresti n-am gasit nici un tinichigiu care sa vrea sa rezolve problemele daciei mele. Doar ca te vad cu dacie si se stramba, n-au timp, vino maine dimineata, apoi te amana iar... si... as fi platit oricat. Tinichigiu fara fite eu n-am gasit in Bucuresti.
Astia de care am dat eu lucreaza numai de la "bemveu" in sus. Acum sa nu fiu magar, sint sigur ca sint tinichigii ok si aici, doar ca eu nu i-am gasit. Am rezolvat pana la urma problema mea in Fagaras (intr-o vizita la rude). Si ca fapt divers pentru 5-6 afturi de sudura electrica in mediu gaz mi-a cerut 5 lei - in Bucuresti eram pregatit cu 100 lei pentru autogen, si tot degeaba...

Cred c-ar fi util un topic lipicios cu agenda telefoane utile dacioti. Tinichigii, Vopsitori, Magazine piese, tractari, service roti... chiar aici, la probleme tehnice.
Cipiotul
QUOTE(dedea_13 @ 4 Nov 2008, 18:46)
hmmm.... mi-ati fost de mare ajutor...daca eram baiat era mai simplu?
*


problema e ca nu prea vor sa te ajute concetatenii tai ... din cate vad majoritatea din cei care-au postat pe topicul tau sunt din alte orase ...
si cum a zis si bomba ... daca erai din/in Iasi te ajutam cu cea mai mare placere ... cunosc un tip care face treaba cum trebuie (nu gratis - dar se merita banii)
ydaniel
de unde esti?si zona -poate trec sa vad masina.
Sorin_18
care stie un tinichigiu bun si de cuvant care sa ma ajute si pe mn cu schimbarea pragurilor si a contrapragurilor???
tzepesch
la service-ul AutoMecanica de pe str. Cutitul de argint. langa Arenele romane, parcul carol. f aproape de autogara Filaret.
Intrebati de Marius, parca asa-l chema pe tinichigiu. face treaba buna
PH-06-BOA
Si eu iti pot indrepta masina, dar nu stiu daca-ti va fi usor de ajuns la mine.
Sorin_18
da la schimbat praguri nu te pricepi?tongue.gif:P
Kruger
Pot recomanda si eu pe cineva din Bucuresti, spune daca ai rezolvat intre timp.
PH-06-BOA
Daca pe mine m-ai intrebat, cumpara o foaie de tabla de 1,25 (din care poate iesi 4 praguri, mai ramane si de petice) si le fac cum vrei sau cum trebuie. Sigur vor fi mai bune de cat ce se vinde.
Sorin_18
pei deja am cumparat,sunt cele originale,numai ca nu dau de un tinichigiu care sa ceara un pret decent si sa fie de cuvant
PH-06-BOA
La vanzare , un prag e in jur de 100 RON, iar o foaie de tabla e 80-90 RON.

14 Nov 2008, 19:43:
Pacat ca astia-s cei mai multi

14 Nov 2008, 19:45:
Intr-o zi , se pot monta amandoua, si pleci si cu masina acasa.
Sorin_18
da,eu am lasato la cine 2 zile si nici nu sa atins de eaX( timp in care trebuia sa fie gata,deci ce zici poti sa ma ajuti?
Sorin_18
QUOTE(Kruger @ 14 Nov 2008, 15:43)
Pot recomanda si eu pe cineva din Bucuresti, spune daca ai rezolvat intre timp.
*


daca te refereai la mine, nu,nu am gasit chiar te rog daca sti vrun tinichigiu sa imi lasi si mei nr lui
HIV
Ati alungat-o pe saraca fata mai biggrin.gif Eu am cel mai mare respect pt fetele ce conduc dacii , chiar am o colega la facultate vine cu o dacie albastra ca a mea dar infinit mai coapta . Si arata bine fata smile.gif

Noh si ontopic : ia zi Driver tinichigiu bun la Cj si preturi , ca eu de un an imi tot fac usa(mai nou tre sa fac si aripa)
kog
am si io o problema. Nu mai tin minte sigur cum era inainte ca nu ma prea interesa, dar acum vreo 3-4 ani am dus Daciana la tinichigiu ca o pocnise bine rugina. A schimbat aripile, bineinteles ca am luat conex (ca doar sunt cele mai bune, nu? mad.gif ) si a trebuit schimbata toata partea din fata ca ii cadeau ochii pe drum. Acuma vedeti in poze situatia si distantele dintre masca si faruri. Vreau ceva sfaturi cum sa rezolv problema...
[attachmentid=1627487831][attachmentid=1627487832][attachmentid=1627487833]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.