Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schema bricheta electronica 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
leduri
Am scos bordul si am uitat culorile si firele de la bricheta. DACIA 1310 sad.gif

Cum se conecteaza firele pentru bricheta ?
Exista mai multe tipuri de brichete ?

Ce culori au firele ?

(din bricheta ies si intra mai multe fire)
Am observat ca bricheta este conectata la masa prin bord si are unul din pini la masa.
vi_escu
In principiu ar trebui sa ai 4 fire: unul albastru, doua albe si unul negru.
La contactul din "fundul" brichetei legi firul albastru si la contactul lateral, acolo unde ai tu in poza un fir rosu, legi cele doua fire albe. Firul negru il legi la "pinul" de masa.
Bogdan90
Am si eu o problema cu bricheta mea. Nu merge. Am cumparat alta, merge ledul, nu merge bricheta. Primeste curent, am atins masa cu + si face scantei. nu am ars siguranta, pur si simplu nu incalzeste. Vreo idee?
DJ_AndutzuBT
Apropie nitel cele doua cleme care tine bricheta pana se incalzeste... Cand vei baga bricheta ca sa o aprinzi, va trebui sa putin mai grelut. Curata contactele. (bricheta si locasul unde intra).
Bogdan90
Am curatat tot...Lamelele nu le-am apropiat, dar ating bricheta cand o apas. Trebuie sa atinga ambele lamele bricheta? La asta nu m-am uitat. Da nu cred ca ambele pentru ca vin de la acelasi + amandoua, si ori ca atinge una, ori ca ating amandoua e tot una.
bv-08-fgm
doar una dintre ele,posibil sa fie bricheta si nu corpul din bord cu contacte,si pentru deschizatorul topicului ai 3 fire la bricheta,ai 1 alb care vine la + de la luminitza becului, ai unu negru care e masa si unu rosu care este + brichetei care vine din rigleta de sub bord.
Bogdan90
M-am gandit si eu sa fie bricheta, dar am incercat si cu alte 2 brichete si cu un modulator fm si nimic.

15 Aug 2010, 10:45:
Tocmai am fost in masina, am zis sa mai indoi putin lamelele. Ma asteptam cand ating cu surubelnitza interiorul brichetei (masa) de lamele sa faca scantei. Nu face. Asa ar trebui, nu? Cred ca nu face interiorul masa. Exteriorul face, partea de care vine legata direct papucul, dar de la partea exterioara la cea interioara o transmite filetul. Cred ca trebuie sa curat acolo filetul...
mecanick_maverick
Bogdan90 "Trebuie sa atinga ambele lamele bricheta?"

QUOTE(bv-08-fgm @ 14 Aug 2010, 23:31)
doar una dintre ele,posibil sa fie bricheta si nu corpul din bord cu contacte...
*



NU trebuie sä atinga doar una ci ambele ( exista chiar modele cu 3 , in stea ) si nu doar cä trebuie sä atingä ci chiar trebuie sä mentina capätul brichetei , fiind bimetal o elibereazä la atingerea unei anumite temperaturi si bricheta sare anuntindu-te prin aceasta cä este incälzitä .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.