Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trepideaza masina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
NICK82
Salutare tuturor,

De vreo 2 luni daciutza mea are un trepidat stanga -dreapta pe la 2500-2700 ture.
Ieri m-am hotarat sama duc sa fac geometria la roti.
Dar ca sa fac geometria mai intai a trebuit sa fac o constatare la directie in urma careia ar trebui sa schimb urmatoarele piese:
-4 bucse tirant;
-2 bucse basula inferioara (stanga);
-1 cap de bara (stanga);
-2 burdufuri caseta;
-rulmenti fata (dr);

Eu tota bucsaria am schimbato acum 9 luni.
Daca vi s-a intamplat sau a-ti mai intalnit,care ar putea fi cauza pentru acest trepidat?
pot fi rulmentii cauza?
multumesc.
driverx
Cauciucurile le-ai verificat?
ionut.tanase
- Jantele: pot fi ovalizate ... chiar si o janta spate iti poate face surprize si anume sa trepideze masina.
- Cauciucurile : vezi sa nu aiba galme sau alte defecte.
NICK82
nu cred ca au galme
au 1 an....sunt relativ noi.
am fost la vulcanizare..au presiunea prescrisa.
ionut.tanase
Ai incercat sa echilibrezi cauciucurile? Jantele sunt lovite/ovalizate etc?
NICK82
sincer....la echilibrat roti nu am fost.
ultima data le-am echilibrat cand am pus cauciucurile acum un an.
poate fi asta cauza....roata neechilibrata?
driverx
Da. Sau cauciuc deformat (defecte, galme aparute intre timp). Sau cum a zis un coleg mai sus, janta deformata.
NICK82
daca ar fi janta deformata....cum se poate depista asta?
cumva pe aparatul de echilibrat?
ionut.tanase
Exact. Cand vei merge cu ele la echilibrat (vezi ca au si vulcanizarile astfel de aparate) te vei elucida. Vei vedea ca au abateri mari de la normal.
NICK82
sper sa fie asta cauza...ca nu as vrea acum sa schim piesele prescrise de aia de la constatare...am auzit de la altii ca astia cam la toata lumea care face constatarea le prescrie schimbarea bucsariei
ionut.tanase
Dupa ce mergi la vulcanizare si echilibrezi rotile sa ne spui cum se comporta masina. Asteptam cu interes un feed-back din partea ta.
NICK82
o sa revin cu informatii.
chiar azi o sa ma duc


5 Nov 2008, 13:16:
pentru moment am renuntat la ideea cu echilibratul rotilor.
unmecanic care lucreaza la un atelier mi-a spus ca daca nu-mi tremura volanulatunci nu este de la roata ci de la directie.
nu stiu cat de adevarat este...dar ptr moment nu am facut echilibrarea.
driverx
Pai parca ai facut deja directia. Sau asa prost ti-au facut-o?

ionut.tanase
Mai omule, eu acum 2 ani chiar inainte sa plec la mare cu Dacia pe care o aveam atunci, am constatat ca masina trepideaza si ma "cerne" in timpul mersului. Am mers la prima vulcanizare si mi-au verificat rotile. Au constatat ca pe partea de rulare a rotilor de pe spate aparusera niste mici denivelari (galme) care puteau fi observate daca priveai foarte atent.
Concluzia a fost ca a trebuit sa cumpar cauciucuri chiar cu 1 ora inainte sa plec la mare.
De ce nu vrei tu sa dai o fuga pana la vulcanizare sa faci o verificare ca nu strica ... si daca asta e cauza (roti neechilibrate, jante strambe, cauciucuri cu galme etc) ai scapat de cheltuieli mai mari.
micri
salut!

ieri am schimbat suportii de motor si am constatat ca cel dupa partea dreapta era rupt. toate bun si frumoase dar am constatat ca acum masina este mai rigida si ca la relantii tremura rau cu toate ca este la 900 rpm. cum accelerez dispar trepidatiile dar masina o simt mult mai rigida.

cine a mai patit asa? de unde poate sa apara acele trepidatii?
sad.gif
djasu82
redu avansul.
micri
merci djasu82

am rezolvat pb si acum merge fain de tot
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.