Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme treapta II
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Dr_Oopy
Daca schimb viteza dintr-o treapta superioara in 2, caraie ca si cum nu as fi apasat ambreiajul. In rest merge OK in orice sens as schimba. Problema este de cand masina era noua ('90).
Ce poa sa aiba?
Al Cap0nE
Unul din sincroanele de la a II-a. Dai jos cutia si il schimbi. Sincronul de a doua e in jur de 150mii dar e nasol cu datul jos al cutiei.
disaster
mai poate fi altceva.de ex. ce viteaza ai cand treci din 3 in 2 pt ca are un sistem de protectie la cutie sa nu intre in viteza ca la treapta 1,decat sub o anumita viteza.si verifica si cablul de ambreiaj si nivelul la ulei in cutie.
seb
ULEIUL DIN CUTIA DE VITEZE,RECENT AM AVUT ACEEASI PROBLEMA.
axel
QUOTE(Dr_Oopy @ 30 Jan 2005, 04:16)
Daca schimb viteza dintr-o treapta superioara in 2, caraie ca si cum nu as fi apasat ambreiajul. In rest merge OK in orice sens as schimba. Problema este de cand masina era noua ('90).
Ce poa sa aiba?
*


specifica si tu la ce viteza caraie.daca vrei sa dai a doua la 60-70 e normal
Dr_Oopy
Nu are importanta la ce viteza schimb. Pot sa am si 10 km/h....daca schimb din treapta 3 in treapta 2 caraie. Problema s-ar putea totusi sa fie de la sincron.
SEB daca ai avut probleme cu uleiul in cutie iti caraia in toate treptele sau numai 3 -> 2?
free_fiber
Pentru dat cutia jos e demunca si se cere destul de mult. Io vroiam sa schimb disc ambreiaj + placa presiune la berlina si costa 1,1mil manopera. oricum cred ca mai mult de 80% din pretul asta reprezenta datul cutiei jos...
+ ca dureaza ca o zi intreaba.
daca tot o dai jos fa bine si schimba mai multe.... bafta
axel
QUOTE(free_fiber @ 2 Feb 2005, 22:24)
Pentru dat cutia jos e demunca si se cere destul de mult. Io vroiam sa schimb disc ambreiaj + placa presiune la berlina si costa 1,1mil manopera. oricum cred ca mai mult de 80% din pretul asta reprezenta datul cutiei jos...
+ ca dureaza ca o zi intreaba.
daca tot o dai jos fa bine si schimba mai multe.... bafta
*


in berceni e un service numit la viorel.manopera pentru ambreiaj costa 450000 si dureaza maxim o ora.recomand serviceul exclusiv pentru ambreiaj si articulatii.atat.in rest habar nau de meserie
OCEBE
si la mine face la fel si mai stiu pe cativa la care cutiile au acelasi simptom (e ca o molima); la mine daca vreau sa nu mai caraie, mai iau din jocul (cursa libera) de la ambreiaj; lucru asta insa are neajunsul ca daca nu este facut corect, poate duce la patinarea ambreiajului, uzura rulmentului etc.
solutia practica, care nu implica nici un cost, este dublu debreiajul.
ydaniel
Si eu am aceeasi pb ,concluzie(dupa ce le-am verificat pe toate)sincronul
DACIA-Wrc
heheh aveti aceeasi problema ca mine smile.gif)
si eu aceasta problema dar ii din cauza lui tata venea de la oradea si pe piatra craiului avea vreo 70-80 si i-a dat din 4 direct 2
asta o fost prin 82 prin vara la vreo 3-4 luni dupa ce si-a luat masina...nici pana in ziau de azi nu a remediat problema smile.gif)
dar la mine mai este o chestie ciudata...pana la 40-50 la ora caraie...dar daca ii dau din 3 a 2-a la 70 nu caraie de ce?
adica de peste 50 in colo nu caraie
dar daca ii dau cu 2 70km/h cand dau 3 caraie
ce-o putea fii?
acuma o intrebare fara legatura: imi bat planetarele sunt tot din 82, au fost o data prin 88-89 umplute dar de atuncea nimica, daca le inversez se vor potrivi? daca se potrivesc o sa am ceva probleme? cum as putea sa le repar? un mp ar fi bine venit ca sa nu deschid un alt topic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.