Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ardaf nu imi accepta asigurarea celui care m-a lovi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
BeciAcustic
Pentru cei ce deja cunosc problema am deschis alt forum deoarce celalalt s-a inchis pentru ca se rezolvase problema. E bine problemele nu se termina aici.

Link cu subiectul pe larg: http://www.daciaclub.ro/A-intrat-unu-in-mi...129327-s60.html

Si acum problema cu ardaf. Am fost cu actele de la politie la ardaf pentru constatari ...... aici mi s-a spus ca este imposibil ca un autoturism cu numere de Spania sa aiba asigurare ARDAF ROMANIA si ca nu imi ia in considerare acea polita. Bineinteles ca nu am fost deacord si am fost trimis la jurist sa constate el daca imi deschide dosar sau nu .... si astept telefon. Voi ce credeti ... si ce stiti de acest amanunt... se pot face polite RCA pe teritoriul romaniei daca masina este de spania?
Decefalus
Eu fac RCA-uri... si una dintre conditii e ca masina sa fie inmatriculata in Romania... deci daca are nr de spania nu cred ca poate avea RCA romanesc.
driverx
Poate o fi asigurarea de la ALTA masina.

Deci de la doua masini implicate intr-o tamponare, personajele din aceasta telenovela se inmultesc si inmultesc. Dupa ce a mai aparut ALTA dacie pe post de victima pentru reparatia pe RCA a masinii fara CASCO, acuma mai apare o ALTA masina care doneaza RCA-ul pentru rabla ta

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
murfi
Pana acum cateva luni se faceau asigurari RCA si pentru masini inmatriculate in afara RO. De curand a aparut o ordonanta prin care companiile de asigurare nu mai au voie sa emita astfel de RCA-uri si in plus sunt obligate sa retraga politele RCA emise anterior. Din punct de vedere legal nu cred ca pot anula RCA-urile emise anterior dar traim in RO.

Incerc sa dau acum de legislatie si va tin la curnt cu link-urile.
IRONICK
laser ...
miki
Foarte bine!
BeciAcustic
driverx sa sti ca asa pare ca o telenovela dar iata ca este adevarul.... azi de dimineata am aflat de aceasta problema.... acum astept un raspuns .... astept sa ma sune.... dar omul de la asigurari mi-a spus ca o incurca rau proprietaru daca este falsificata... deoarece el asa crede pentru ca asigurarea a fost cautata in baza de date si NU A FOST GASITA!!!!! Acum fac mai multe cercetari .... chair sunt curios cum evolueaza lucrurile mai departe.... sper sa nu se inchida si acest topic ... ca sa vedem pana unde se poate ajunge cu povestea asigurari .... O sa vin cu detalii imediat ce voi afla si eu amanunte!
Danezu
Daca polita este de 30 zile (pentru inmatriculare) este activa,ce peroada are trecuta pe ea?
Daca este facuta anul trecut si are valabilitate 1 an este OK.
Acea ordonanta a intrat anul asta in vigoare. Poate broker-ul care a facut-o nu stia noile reglementari,dar cel mai sigur este facuta pe naspa si nu o sa fie recunoscuta de Ardaf.

Bafta!
marksman
QUOTE(driverx @ 7 Nov 2008, 13:13)
Poate o fi asigurarea de la ALTA masina.


Mai rau, cica nu se gaseste in baza de date a firmei de asigurari. Dar parca mai ramasese omu' cu o bara si un stop.
Acu' nu vreau sa fiu rau, da' si cu p**a-n c*r si cu sufletu-n rai nu se poate.

QUOTE(driverx @ 7 Nov 2008, 13:13)
Deci de la doua masini implicate intr-o tamponare, personajele din aceasta telenovela se inmultesc si inmultesc. Dupa ce a mai aparut ALTA dacie pe post de victima pentru reparatia pe RCA a masinii fara CASCO, acuma mai apare o ALTA masina care doneaza RCA-ul pentru rabla ta

*



Gluma-i gluma drivere, da' gandeste-te ca o putem pati oricare dintre noi cu bizoni din astia fara RCA. De cateva luni, cand vad unul cu numere non-romanesti care face pe nebunu' iau distanta mare, sa nu cumva sa... Doamne fereste!
driverx
QUOTE(Illusi0n @ 7 Nov 2008, 15:17)
....cand vad unul cu numere non-romanesti care face pe nebunu' iau distanta mare, sa nu cumva sa... Doamne fereste!
*



Exact. Me too. Si oricat ar deranja pe unii, majoritatea is cu beamveuri.
BeciAcustic
Intr-adevar...eu am rams cu bara si stopul Stopul deja l-am pus sa nu merg prin oras de nebun .... si in caz ca ma suna de la ardaf il dau imedat jos ianinte sa ajung la ei .... acum astept telefon..... voi verifica polita sa vad ce valabilitate are si postez imediat ce ajung acasa!
driverx
Ba.....o sa ti se largeasca gaurile din tabla la cat schimbi pe stopuri.
j.d
Vai mai BeciAcustic....chiar ca e telenovela...parca nici nu-mi vine sa cred ce ti se intampla. Desi stau si ma intreb...Politia nu a avut nimic de comentat la asigurarea bizonului?
R19/16v
Intrebare: ce naiba mai cauti tu la Ardaf? Nu mai fii lacom! Pune-ti stopul si bara si treci dracu peste...
BeciAcustic
Am pus 2 poze sa vedeti despre ce este vorba. O poza cu talonul si o poza cu asigurarea lui ....


Nu pot sa mai dau inapoi acum .... odata de m-am dus la ardaf astia fac o ancheta sa vada ce s-a intamplat .. de ce are ala asigurare .. cine a incalcat legea... nu am cum sa zic acum ca nu mai vreau sa imi repar masina o las balta....
xcss
I-ai cerut permisiunea sa ii postezi datele personale pe un forum public?
Steel Tormentor
mai colegu`, revino-ti, ce naiba ai?
nu ne mai arata talonul lui sau alte de-astea. acum ce, te-ai suparat si nu mai vrei sa-ti repari masina? chiar nu inteleg de ce te-ai mai dus la asigurari daca omul iti daduse bara si stop. te complici din ce in ce mai tare
A l e x
Doamne fereste... Ce uameni... Ce tara...
BeciAcustic
Bun... am sters pozele.... Voi crede-ti ca imi bateam capul degeaba? M0am dus la politie pentru ca el vroia sa se duca sa decalre accidentul deoarece ii trebuia dovada.... deci obligatoriu a trebuit sa merg la politie... daca el a vrut .... ca altfel eu imi puneam bara si stopul si ma durea undeva .... dar el avea nevoie de dovada de la politie....
Stefan
Pai bine, si... Ai bara, ai stopul, omul ti le-a lasat stiind probabil ca asigurarea aia e dubioasa. Deci esti OK, la fel ca inainte de accident. De restul nu te intereseaza, uita incidentul si bucura-te de viata.
koldun
Acum e tarziu...
Executron
Am vazut filme cu intriga mai putin interesanta ca cea din acest "caz".

Iti urez succes in toate demersurile tale.
BeciAcustic
QUOTE(Stefan @ 7 Nov 2008, 22:15)
Pai bine, si... Ai bara, ai stopul, omul ti le-a lasat stiind probabil ca asigurarea aia e dubioasa. Deci esti OK, la fel ca inainte de accident. De restul nu te intereseaza, uita incidentul si bucura-te de viata.
*



Nu mai pot da inapoi acum. Cei de la ardaf deja au deschis un dosar sa vada despre ce e vorba .... nu pot sa le zic acum multumesc am o bara si un stop nu mai am nevoie de voi .... Oricum mai bine as face-o la un service ca i-as da si o vopsea in spate daca reusesc sa rezolv ceva cu ardafu daca nu o las asa cum este ...

Voi zice-ti sa o las balta dar ia ganditi-va daca era mai rau ... daca era in fundat portbagajul sau vreo aripa ceva ... tot asa ii lasam si plecam? e aceeasi situatie.....
Sp!ke
BeciAcustic, pentru situatii de genul asta exista CASCO! Nu stii peste ce nebuni sau nelegiuiti dai in trafic! Daca masina ta e cea din semnatura, inseamna ca mai mult de 300 de lei pe an nu dai pe CASCO, nu mi se pare o enormitate, ca daca punem la socoteala stop, becuri si manopera... te-ai scos (teoretic vorbind).
Thanatos
In principiu orice masina inmatriculata in UE cu asigurare obligatorie facuta in tara de origine este ok in ceea ce priveste despagubiri acordate celor accidentati de acea masina.

Ca si in Romania, amenzile si sanctiunile sunt drastice in UE daca nu ai asigurarea obligatorie. Dar nu excludem ca exista berbeci care desi vin cu masini cu acte in regula in Romania, "uita" sa reinoiasca asigurarea in tara de origine (in Romania nu merge asigurata o masina cu numere straine punct) si atunci apar belelele.
adi_ar
QUOTE(BeciAcustic @ 8 Nov 2008, 00:06)
Nu mai pot da inapoi acum. Cei de la ardaf deja au deschis un dosar sa vada despre ce e vorba .... nu pot sa le zic acum multumesc am o bara si un stop nu mai am nevoie de voi .... Oricum mai bine as face-o la un service ca i-as da si o vopsea in spate daca reusesc sa rezolv ceva cu ardafu daca nu o las asa cum este ...
*


Ma abtin deocamdata de la pareri personale insa, conform legii, nu poti fi despagubit si de catre vinovat si de catre asiguratorul acestuia.
Odata ce ai primit bara / stopul si le-ai acceptat, apoi te-ai dus la asigurator si ai cerut deschiderea unui dosar pentru aceeasi dauna, totul suna a gainarie/excrocherie.
Daca cei de la ARDAF se vor multumi sa te trimita la plimbare cred ca poti fi multumit.
rtBK
poate totusi i-a indoit / zgariat ceva pe acolo
adi_ar
QUOTE(BeciAcustic @ 7 Nov 2008, 21:50)
... M0am dus la politie pentru ca el vroia sa se duca sa decalre accidentul deoarece ii trebuia dovada.... deci obligatoriu a trebuit sa merg la politie... daca el a vrut .... ca altfel eu imi puneam bara si stopul si ma durea undeva .... dar el avea nevoie de dovada de la politie....
*




QUOTE(BeciAcustic @ 8 Nov 2008, 00:06)
Nu mai pot da inapoi acum. Cei de la ardaf deja au deschis un dosar sa vada despre ce e vorba .... nu pot sa le zic acum multumesc am o bara si un stop nu mai am nevoie de voi .... Oricum mai bine as face-o la un service ca i-as da si o vopsea in spate daca reusesc sa rezolv ceva cu ardafu daca nu o las asa cum este ...

    Voi zice-ti sa o las balta dar ia ganditi-va daca era mai rau ... daca era in fundat portbagajul sau vreo aripa ceva ... tot asa ii lasam si plecam? e aceeasi situatie.....
*



Cele declarate aici, pe langa contextul general (2 evenimente in 2 saptamani), ma determina sa spun ca toata povestea este o gainarie ieftina, o atitudine tipic romaneasca, de profitor!
De pe cel cu Opelul a luat probabil cota, de aici se alege cu bara!

Se inchide!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.