Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pozitie termostat
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cagulaa
salutare
am o problema, poate reuseste cineva sa ma lumineze.
Am o dacie din 97 si toata vara am mers fara termostat. Acum ca a venit frigu am zis ca este bine sa pun termostatul si sa ii fac aerisirea.
Partea nasoala este ca nu sunt sigur daca termostatul este pus bine pt ca de cand am umblat acolo imi curge apa pe la furtun,am strans colierul la maxim dar tot degeaba, cand accelerez incepe sa se prelinga apa si o gasesc ba pe releu ba pe bobina de inductie.
As intreba pe cineva dar nu prea mai au oamenii asa ceva unsure.gif , poate sa ma ajute cineva!!!!
multumesc
motanpaul
Eu toata vara am mers cu termostat la masina, daca e aerisita calumea nu are cum fiarba apa. Poate nu strange colieru bine, vezi ca sunt ieftine. Nu am umblat la termostat niciodata.
vallyyy
Sper sa te ajute poza atasata de mine .............daca zici ca .......curge poti sa verifici corpul pompei de apa sa nu aiba vreo spartura mica (eu am avut o gaura exact in orificiul unde intra termostatul ).......bafta
Muttley
blink.gif

Sa MOR de stiam ca termostatul se monteaza in pompa blink.gif blink.gif blink.gif
Eu il bagam pana la pragul din furtun, iar abia apoi furtunul impreuna cu termostat in pompa.
vi_escu
QUOTE(cagulaa @ 7 Nov 2008, 16:13)
..............
toata vara am mers fara termostat. Acum ca a venit frigu am zis ca este bine sa pun termostatul si sa ii fac aerisirea.

*



Si la cate grade iti statea motorul? La 60? Si ne vaitam ca saraca dacie consuma mult, etc!
cagulaa
multumesc mult de tot
daca nu ploua afara acum ma duceam sa il rezolv, dar ca sa inteleg bine il bag cu varful ala de cupru in jos, in locasul termostatului in pompa de apa.
mersi mult, raman dator

7 Nov 2008, 17:13:
de consumat nu prea imi consuma pt ca am reglat carburatorul la un baiat pe banc, dar daca vreau sa o calc trebuie sa o iau usor
qwertyro
Chiar se baga in pompa??? Chiar mi se parea tampenie sa stea pe furtun dar asa l-am gasit asa l-am pus.....smile.gif) ..super tare...
tzepesch
se pune pe furtun ca acolo se strange etans. ia zi tu meserie, cum strnagi un cat de metal pe termostat. daca se infileta in pompa acolo era alta mancare de peste. de ce crezi ca are furtunul gatuirea aia pt termostat? de economie la cauciuc?

la majoritatea se monteaza asa, dar mai sunt si cu infiletare. mi se pare insa o metoda proasta, pt ca daca corodeaza si se intepneste il mai scoti cu gura.

10 Nov 2008, 23:11:
si se monteaza cu coada in jos, ca acolo e pastila de ceara care se inmoaie de la caldura si lasa arcu sa deschida termostatul. se baga bine pe furtun pana la gatuire, se strnage cu colier si furtunul se baga pe gatul pompei si se strnage cu colier. inainte de toate pe gatul pompei pui fie banda de teflon fie silicon rosu ca sa etanseze, ca nu-ti scape antigel/traga aer.
vi_escu
La termostatul pe care il stiu eu ceara nu se inmoaie ci se dilatata iar arcul nu deschide ci inchide termostatul.

Oricum nu conteza principiul de functionare.
tzepesch
ma rog. da se dilata, corect, de la caldura.

ideea e ca arcul trebuie sa stea in jos, in pompa!
bygy007
daca nu sinteti lamuriti cum se monteaza atasez o poza cu explicatii
qwertyro
spre pompa de apa....te referi in furtun...dar am inteles ca el tre sa stea o bucata chiar in pompa....
bygy007
da motul ala
sorin1983
QUOTE(Muttley @ 7 Nov 2008, 16:27)
blink.gif

Sa MOR de stiam ca termostatul se monteaza in pompa  blink.gif  blink.gif  blink.gif
Eu il bagam pana la pragul din furtun, iar abia apoi furtunul impreuna cu termostat in pompa.
*


idem... asta ma tot chioram si eu la desen ca nu intelegeam cum vine treaba:)@bygy poza aia ce a patit? ca nu se mareste foarte mult...
bygy007
era un gif interesant cum lucreaza termostatul dar vad ca nu s-a luat bine
PH-06-BOA
Si vara se poarta termostat, pentru ca motorul sa se incalzeasca repede si la regimul normal de lucru, asta daca radiatorul este eficient.
Termostatul, se baga pe furtun, tinandu-l de codita in care se afla si materialul dilatant, ca atunci cand vei monta furtunul, codita vine in pompa, acolo unde apa e mai fierbinte, pentru a "citi " ce trebuie.In poza lui bygy, eu am numit codita, partea de culoarea cuprului . E bine ca atunci cand montezi, sa-l probezi in apa fiarta, si daca ai un termometru de 150 de grade, pune-le la fiert impreuna (nu baga termometrul rece in apa fiarta) si vei vedea si la ce temperatura deschide ( aproape de cea marcata pe termostat).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.