Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intrebare carburator galerie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristi74
Furtunul de la gpl era prins de carburator cu o piulita pe interiorul carburatorului. De la trepidatii piulita s-a desfacut si a cazut in carburator, trecand de clapeta de acceleratie in timp ce motorul mergea. Acum nu stiu unde o fi ajuns. In galerie? sau e posibil sa fi ajuns in motor? Cand a cazut am auzit un zgomot metalic (zanganeala) ca si cum s-ar fi dus pe galerie si juca acolo, in interior. Ce naiba sa fac? Sa dau galeria jos sa vad daca o gasesc acolo? sau sa o las asa si o sa ajunga pe esapament singura?
Cand am auzit zgomotul am tras pe dreapta si am lasat acolo masina, noroc ca abia plecam de acasa. Piulita este una plata, destul de mica.
ArtVandelay
mai bine ai da jos chiulasa direct

la mythbusters au bagat o moneda, a trecut de carburator si zdranganea bine-mersi in cilindru..dar era un v8 cu camera de ardere destul de mare biggrin.gif
Mr_Devil83
Clar dai galeria jos si vezi, poate ai bulan sa nu fi trecut de supape. Daca nu....demontat chiulasa, scos piulita, verificat ce distrugeri o facut pe acolo samd.
baranga
daia am pus acel batraneste spus >economizor< ca sa nu cada ceva pe galerie.sa stiti ca e chiar util in astfel de cazuri wink.gif

am vazut la un prieten ca a facut un jiclor scapat in galerie,destul de multe pagube,tinand cont ca e din bronz............ wink.gif
SSilent
bre, cum sa ajunga pe esapament? rofl1.gif coffee_spitsk.gif radmasa.gif ai zis-o p-asta, care crezi tu ca sunt sansele ca acea piuluta sa nimereasca fix pe supapa de evacuare? radmasa.gif
CriSTI68
bine ca nu a scapat o piulita in ambreiaj ca mine sad.gif
nelu_1985
Deaia cand iau electromotoru jos infund o carpa in gaura aia...
CriSTI68
ma enerveaza galeria aia ruginita si arsa, ea inca este buna, nu este mancata si nici sparta, cu ce o retusez putin ? grund ?
nelu_1985
io am frecato cu peria de sarma si i-am dat doua straturi de bronz, se gaseste la magazinele de chimicale, eu l-am luat de la bunica radmasa.gif , am vazut-o cand isi facea soba si hoarnele si am vazut ca rezista la temperaturi foarte mari, si intr-adevar tine pe galerie de 2 ani... wink.gif
mad toz
Poti sa folosesti spray de zinc ,rezista pana la 300 de grade.
CriSTI68
unde il gasesc ?
nelu_1985
decat sa dai cateva sute de mii pe un sprei de zinc, mai bine iei o sticluta de bronz cu 2,5 lei...wink.gif
CriSTI68
am fost azi sa cumpar, dar am uitat cum se numeste, asa ca am spus vanzatoarei sa imi dea "vopsea de care dadea bunica pe burlan la soba" dar nu avea icon_mrgreen.gif
nelu_1985
radmasa.gif bronz mah.... radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.