Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cati poti merge cu ea ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3
magelan_explorer
sa spunem ca V (vanzatorul) ai vinde lui C (cumparatorul) o masina. fac acte vanzare cumparare,V si-o scoate de la financiar,ai da lui C fisa de inmatriculare cu viza financiarului,cartea de identitate,talonul cu mentiunea "instrainat catre C" ,cheile,ai lasa si nr de inmatriculare,etc... C se duce la financiar,si-o ia in evidenta dar nu se duce nici la RAR la identificare nici la politie ..cat poate sa circule astfel cu masina ?
M i h a i
Parca 30 de zile?sau ma insel?
maryus_83
Pana cand expira ITP sau RCA.
magelan_explorer
QUOTE(maryus_83 @ 10 Nov 2008, 20:59)
Pana cand expira ITP sau RCA.
*



sigur ? ca ITP mai era valabil inca un an !
dar legal,cumparatorul raspunde pt orice,nu ?
maryus_83
Pai ITP mai e valabil 1 an.. dar RCA banuiesc ca nu. smile.gif Trebuie sa o inscrii pe numele tau inainte ca oricare din astea 2 sa expire.

Da, legal, cumparatorul raspunde de orice.
St
RCA se face pe numele noului proprietar in baza contractului de Vanzare-Cumparare, si din cate stiu eu nu mai e valabil cel vechi odata ce masina a fost instrainata.
maryus_83
Ba da.. este .. pana cand noul proprietar incepe formalitatile de inmatriculare.
einstein1984
Pana o radiaza si ramane fara numere.
pufgri
Pana il prinde Politia si ii face dosar penal pentru punere in circulatie de autovehicule neinmatriculate. ph34r.gif
Kruger
Eaxact. Ca si vanzator, trebuie sa te asiguri de urmatoarele lucruri:

- sa scrii pe talon numele si data intrainarii vehiculului

- sa o radiezi de la financiara

Daca ai facut astea, si ai dat actele cumparatorului, dupa aia nu te mai doare capul. Sanatate si la gara, nu mai esti raspunzator de nimic.
St
QUOTE(maryus_83 @ 11 Nov 2008, 17:18)
Ba da.. este .. pana cand noul proprietar incepe formalitatile de inmatriculare.
*



Adica pana cand vechiul proprietar scrie pe talon instrainat catre... la data... si semneaza.

QUOTE(einstein1984 @ 11 Nov 2008, 18:11)
Pana o radiaza  si ramane fara numere.
*



Ce radiere ? Nu se radiaza masina, se transcrie direct de la un proprietar la celalt. Si nici nu ramane nimeni fara numere.
magelan_explorer
V a scris pe talon :instrainat catre C la data de " ,si-a scos-o de la Financiar,intrebarea e : C cat poate sa circule asa cu ea,daca si ITP ul si RCAul sunt valabile ? (nr de inmatriculare le-a cedat V catre C ) o luna ? pana expira RCA,sau ITP ? daca trec 3-4 luni,pe urma mai poate sa o inscrie ?

11 Nov 2008, 18:26:
QUOTE(St @ 10 Nov 2008, 21:58)
RCA se face pe numele noului proprietar in baza contractului de Vanzare-Cumparare, si din cate stiu eu nu mai e valabil cel vechi odata ce masina a fost instrainata.
*



am vorbit cu cineva din asigurari si mi-a spus ca RCA ul mai este valabil fix 30 de zile la noul proprietar apoi se anuleaza,indiferent de valabilitatea acestuia,vanzatorul insa isi poate recupera banii pt perioada ramasa de la asigurator.
maryus_83
QUOTE(St @ 11 Nov 2008, 17:38)
Adica pana cand vechiul proprietar scrie pe talon instrainat catre... la data... si semneaza.


St.. nu intelegi. Daca tu cumperi o masina din Timisoara, faceti actele, vechiul prop scrie pe talon "Instrainat la data de catre..." tu cum ajungi cu ea la Bucuresti(sa zicem)? Fara RCA valabil? smile.gif RCA-ul este valabil atat cat scrie pe polita fostului proprietar sau.. pana cand incepi, tu, cumparatorul sa faci formalitatile de inmatriculare pe numele tau. O sa vrei sa mergi la Politie.. ei Politia iti va cere stampila pe fisa de inmatriculare cum ai RCA pe numele tau. Atunci RCA-ul vechiului prop isi pierde valabilitatea.

QUOTE(magelan_explorer @ 11 Nov 2008, 18:23)
V a scris pe talon :instrainat catre C la data de " ,si-a scos-o de la Financiar,intrebarea e : C cat poate sa circule asa cu ea,daca si ITP ul si RCAul sunt valabile ? (nr de inmatriculare le-a cedat V catre C ) o luna ? pana expira RCA,sau ITP ?  daca trec 3-4 luni,pe urma mai poate sa o inscrie ?


Pana expira RCA sau ITP cum am zis mai sus.

QUOTE(magelan_explorer @ 11 Nov 2008, 18:23)
<span class='edit'>11 Nov 2008, 18:26:</span>
am vorbit cu cineva din asigurari si mi-a spus ca RCA ul mai este valabil fix 30 de zile la noul proprietar apoi se anuleaza,indiferent de valabilitatea acestuia,vanzatorul insa isi poate recupera banii pt perioada ramasa de la asigurator.
*



Aberatii. Da, vechiul prop isi poate recupera banii.. dar numai atunci cand tu iti faci RCA pe numele tau. O polita emisa nu expira inainte de data scrisa pe ea chiar daca masina e vanduta.

Eu iti zic clar ca asa e... poate fi tinuta pe numele vechiului prop pana una din cele 2 expira. Fara probleme....
St
QUOTE(maryus_83 @ 11 Nov 2008, 21:02)
St.. nu intelegi. Daca tu cumperi o masina din Timisoara, faceti actele, vechiul prop scrie pe talon "Instrainat la data de catre..." tu cum ajungi cu ea la Bucuresti(sa zicem)? Fara RCA valabil? smile.gif 
*


Am trecut prin asta acum o luna..
Am cumparat masina din alt judet, si am facut RCA in momentul in care am facut si contract de Vanzare-Cumparare.
maryus_83
Asta a fost optiunea ta.. dar nu e o chestie obligatorie. Se poate merge mult si bine cu RCA-ul vechiului proprietar.
magelan_explorer
QUOTE(maryus_83 @ 11 Nov 2008, 20:02)
St.. nu intelegi. Daca tu cumperi o masina din Timisoara, faceti actele, vechiul prop scrie pe talon "Instrainat la data de catre..." tu cum ajungi cu ea la Bucuresti(sa zicem)? Fara RCA valabil? smile.gif  RCA-ul este valabil atat cat scrie pe polita fostului proprietar sau.. pana cand incepi, tu, cumparatorul sa faci formalitatile de inmatriculare pe numele tau. O sa vrei sa mergi la Politie.. ei Politia iti va cere stampila pe fisa de inmatriculare cum ai RCA pe numele tau. Atunci RCA-ul vechiului prop isi pierde valabilitatea.
Pana expira RCA sau ITP cum am zis mai sus.
Aberatii. Da, vechiul prop isi poate recupera banii.. dar numai atunci cand tu iti faci RCA pe numele tau. O polita emisa nu expira inainte de data scrisa pe ea chiar daca masina e vanduta.

Eu iti zic clar ca asa e... poate fi tinuta pe numele vechiului prop pana una din cele 2 expira. Fara probleme....
*


ok
Cumparatorul isi face o noua asig RCA in baza actului de vanz-cump
(oricum ai trebuie sa o inscrie )
poate sa faca si ITP ul masinii cand acesta se apropie de expirare
si sa mearga in continuare cu masina ? e legal ?
St
Azi am fost al brokerul de asigurare pentru polita casco si am intrebat de situatia asta si mi-a zis ca pana duci actele la politie este valabila vechea polita de asigurare.
Eu zic sa mai intrebati la vre-o societate, ca tipa nu mi s-a parut a fi foarte sigura pe ea.
micutza08
Asigurare e valabila 30 de zile de la incheiera contractului de vanzare cumparare va zic asta sigur tongue.gif Si actele tot in 30 de zile trebuie sa le faci(rar+transcriere) Am gasit cand mi-am luat eu masina da nu mai stau sa caut iar acum tongue.gif


Pt initatorul topicului, nu emrge sa iti raspund la pm, nu stiu de ce.prietenul tau se inseala, am terminat cu actele am treminat cu tot am facut si 1000 de km cu masina si nici o problema, plus de asta domnul a vorbit foarte frumos, a fost foarte dragut, ba chiar mi-a aratat toate chestiile la masina fara sa il intreb eu nimic wink.gif
CriSTI68
legal cand o scoate V de la financiar C are obligatia sa o ia in evidenta la financiar, dupa ce este declarata de catre C la financiar acesta are obligatia ca in termen de maxim 30 Zile de la data Luarii in evindenta sa o inmatriculeze
B30KDT
ok are obligatia sa o inmatriculeze dar daca nu o face si doar a luat-o in evidenta la financiar ce se intampla?
si pe talon scrie instrainat catre la data de... si de la data x cumparatorul mai merge cu masina 2 ani ce se intampla?Pt ITP si asigurare nu ai nevoie de buletin in original se rezolva si cu copie smile.gif doar traim in romania.

deci care e 'pedeapsa" pentru ca nu inmatriculezi masina si mergi cu ea asa?dar platesti impozit pt ea
bdorin
[/Eu iti zic clar ca asa e... poate fi tinuta pe numele vechiului prop pana una din cele 2 expira. Fara probleme....]

pai vechiul proprietar nu a radiat-o dupa vanzare? deci masina, legal, nu mai e pe numele lui....si daca noul cumparator nu o inmatriculeaza, nu se considera ca circula cu o masina neinmatriculata?

http://www.drpciv.mira.gov.ro/Legi/Ordin%2...013.11.2006.pdf
magelan_explorer
e clar ca nimeni nu stie exact cat se poate circula in situatia asta..
asa au zis si cei de la acte auto:ai termen 30 de zile
deci teoretic pe urma masina nu e inscrisa in circulatie,chiar daca e inscrisa la financiar

dar,sa zicem ca masina e la reconditionare,trec sa zicem 6 luni de la data instrainarii,se mai poate inscrie masina ?
Bill
Reactivez si eu topicul.
Am cumparat zilele trecute o masina de ocazie.
Toate bune si frumoase, am toate actele, am fost ieri la RAR pt autenticitate.
Azi, maine sa merg la impozite locale sa o declar.

Problema e ca am uitat sa ii zic vanzatoarei sa scrie cu manuta ei pe talon la rubrica instrainat catre..... si sa semneze.
Se ia cei de la Pipera de mine si nu o pot inmatricula pt omisiunea asta?
Sau sa o caut din nou pe fosta proprietara sa scrie pe talon?
nonic
Depinde de persoana de la inmatriculari, sunt care vor sa vada ca e scris si pe talon altii nu cer acest lucru. Poti sa treci si tu pe talon instainat catre... treci data si gata nu e nicio problema.
Sudsemnatu
QUOTE(Bill @ 6 Dec 2012, 09:18)
Reactivez si eu topicul.
Am cumparat zilele trecute o masina de ocazie.
Toate bune si frumoase, am toate actele, am fost ieri la RAR pt autenticitate.
Azi, maine sa merg la impozite locale sa o declar.

Problema e ca am uitat sa ii zic vanzatoarei sa scrie cu manuta ei pe talon la rubrica instrainat catre..... si sa semneze.
Se ia cei de la Pipera de mine si nu o pot inmatricula pt omisiunea asta?
Sau sa o caut din nou pe fosta proprietara sa scrie pe talon?
*



Eu cand am fost mi-au cerut, a facut aia urat ca nu era trecut, incepuse sa debiteze ca m-a prins, cand am plecat ii zicea unuia dupa mine ca masina e furata si de aia nu am scris ( mi-a povestit ala cand m-am intors). O nebuna!
M-am dus..a scris ala si nu au fost probleme! Dar cred ca poti sa scrii tu si gata...ca nu stiu ei al cui e scrisu!
Bill
Da, am inteles.
Nu are cum sa zica ca e furata, ca am copie dupa CI, CIV, certificat fiscal, etc.
Am sa o sun sa imi scrie ea, ca cine stie la ce mai intru, fals in acte..
Sudsemnatu
Nici nu are cum, eu am dat de o nebuna, se lua de toata lumea, cred ca se visa prin filme, wanna be FBI files smile.gif)

Da..e cel mai bine sa rogi proprietarul, te feresti de necaz smile.gif
Shush
In 90% din cazuri te trimite sa "cauti vechiul proprietar prin sala" si sa il pui sa scrie si sa semneze, nu stiu cum se face dar in cam toate cazurile fostul proprietar chiar e in sala happy.gif .
klaus
Acu' eu zic ca dovada instrainarii este contractul de vanzare cumparare, nicidecum o mentiune pe certificatul de inmatriculare (mentiune care nu e trecuta in nici o lege ca fiind obligatorie)
UXE
gaseste si tu pe cineva care sa scrie si sa semneze in locul fostului smile.gif Nu cred ca pun la lupa semnatura.
Bill
din ce am mai citit pe net, cel mai interesat sa apara acea mentiune pe talon ar fi vanzatorul.
In felul acesta cumparatorul e obligat ca in 30 de zile sa inmatriculeze vehiculul, altfel la un control acesta conduce un vehicul neinmatriculat.
argon
Nu-ti cere nimeni la politie sa fie completat acolo. Daca totusi, scrie-ti numele si data si lasa nesemnat, si chiar ca n'o sa mai comenteze nimeni,.
litza
QUOTE(klaus @ 6 Dec 2012, 11:33)
Acu' eu zic ca dovada instrainarii este contractul de vanzare cumparare, nicidecum o mentiune pe certificatul de inmatriculare (mentiune care nu e trecuta in nici o lege ca fiind obligatorie)
*



Da, intr-o tara civilizata poate. Dar pe fisa de inmatriculare e o sectiune unde vanzatorul isi da acordul ca eu (cumparator cu contract) sa inmatriculez masina pe numele meu ... cand mi-a spus aia de la inmatriculari ca lipseste semnatura aia, am facut blink.gif
-pai n-am contract ? La ce trebuie inca o semnatura a vanzatorului?
-asa trebuie
-stai sa vad ca e in sala omu ... wacko.gif

La fel la primarie. Nu a vrut sa mi-o inregistreze pana nu depune si vechiul proprietar cererea de radiere in acelasi timp.

Nu stiu cum, dar firmele de inmatriculari nu au probleme din astea.
argon
Firmele de inmatriculari nu au probleme nici unde, inclusiv cand iti face cartea la RAR, la gaze iese ce norma euro trebuie, chiar daca rabla are catalizatorul scos demult.
Merced
Asta poti sa faci si tu, nu e vreo inginerie.
Laurentziu83
Din ce citesc aici mi-a venit in minte urmatorul scenariu:
Sa zicem ca ai o masina cu un motor de cilindree mare (sa zicem 3000 centimetri cubi) si vrei sa o vinzi.
Sa zicem ca ai gasit un cetatean non-UE (moldovean de exemplu) dispus sa sa faca act de vanzare cumparare cu tine pe 1 leu. Nu se completeaza in talon data instrainarii, de fapt masina ramane la tine ca proprietar al ei, moldoveanul dispare (de ex pleaca din tara).
Cu actul de vanzare-cumparare te duci la fisc si iti radiezi masina de acolo.
INSA, pastrezi numerele pe masina, pastrezi talonul si mergi cu masina in continuare.
La ITP nu te intreaba nimeni, cand reinnoiesti RCA-ul nici atat.
La impozit nu mai ai treaba. La un control in trafic apari tu ca proprietar, apare masina cu numele tau in talon, poti sa si iesi din tara cu ea fara nici o problema, etc.
Teoretic, poti folosi masina asa pana ajunge o rabla si o dai la topitorie.

Mi se pare mie sau e o scapare in legislatie?
Merced
Ai mai bagat-o p-asta mai demult. Teoretic e o scapare, practic pana la urma daca te prind astia, intri la belele maricele cred eu. Nu merita riscul.
Laurentziu83
Stiu ca am mai intrebat, dar pana acum n-am primit nici un raspuns clar, sau un astfel de caz care s-a lasat cu probleme.
Alt_radu
S-ar putea ca daca o vinzi unui cetatean Non-UE sa trebuiasca sa radiezi masina din circulatie, fiscul refuzand sa iti scoata masina de pe rol pana ce nu faci dovada ca masina a pierdut dreptul de circulatie permanent in Romania, este doar o presupunere ...

PS. In Romania exista numere de export?
Merced
Da' si daca o vinzi unui roman care-i smecheria? Ca eu cu actu' de vanzare-cumparare ma duc si o scot de la primarie in doua minute.
espacern
Bineinteles ca exista procedura de export cu nr.eliberate la ghiseu.
Se face ca la orice inmatriculare cu mentiunea ca trebuie sa treci pe la un comisionar in vama pentru un act anume.
Pe numerele de export se trece data valabilitatii.....ca la cele SH care vin din Germania.

@+
Laurentziu83
QUOTE(Merced @ 14 Dec 2012, 21:44)
Da' si daca o vinzi unui roman care-i smecheria? Ca eu cu actu' de vanzare-cumparare ma duc si o scot de la primarie in doua minute.
*


Cand te duci sa o scoti de pe rol, te duci cu copie dupa CI-ul cumparatorului si fiscul automat o va introduce pe rolul acestuia. In cazul in care cumparatorul nu va merge sa o declare, ii va veni notificare acasa sa se deplaseze sa clarifice situatia.
Tu daca faci act de vanzare cumparare cu un prieten pe 1 leu, de exemplu, si scoti masina de pe rol, ea va aparea apoi pe rolul prietenului tau, deci n-ai rezolvat nimic.

Am un prieten care si-a cumparat o motocicleta intr-o iarna si, frig fiind, nu s-a grabit sa o inmatriculeze (neavand nevoie de ea), in consecinta, la o luna dupa, i-a venit notificare de la fisc sa clarifice situatia.
Probabil si daca faci act de vanzare-cumparare cu un cetatean UE, s-ar putea sa fie legate bazele de date si sa fie trimisa notificarea catre tara cumparatorului.
Cu tarile nonUE nu exista acest sistem, prin urmare n-au cui sa trimita notificarea iar bunul scapa astfel din sistemul fiscal.
Merced
In august am scos Pejou' de la primarie, si mai mult ca sigur in afara de actul de vanzare-cumparare n-am avut nimic. SIGUR nu era acolo copie a CI-ului cumparatorului. Si chiar si asa, eu in Pitesti, ala in baga intr-un sat la mama dracu'. Ce, sunau astia din Pitesti la aia sa le spuna ca e unu' care a cumparat o masina si nu si-a trecut-o la primarie?
Laurentziu83
Nu stiu cum e la Pitesti, dar mie la Galati in 2009 mi-au cerut copie dupa CI-ul noului proprietar. Sa zicem ca furnizam un CI fals (CNP modificat, etc), era posibil sa fiu chemat apoi din nou la fisc la intrebari.

Cat despre "sat la mama dracului", stai linistit ca stie statul sa transmita toate datele cand e vorba sa ai datorii la el, mai greu e cand ai tu nevoie de ceva de la stat.
Un exemplu ar fi ca orice politist de la rutiera care poate comunica cu dispeceratul poate afla imediat cate puncte ai la permis, intrucat baza de date e nationala, dar daca vrei sa-ti preschimbi permisul, trebuie musai sa mergi in municipiul de domiciliu.
Merced
Sa ma explic altfel. Impozitu' merge la bugetul local. Nu vad de ce i-ar durea undeva p-aia de la Pitesti ca nu-si incaseaza impozit aia din satu' de la mama dracu', atat de mult incat sa dea telefon sa le zica "Ba, a venit ma ala sa bage masina X la primarie?". Iti spun eu ca-i doare in cot.
Posibil sa fi dat si copie de CI a noului proprietar, desi nu retin. Facuse "dosaru'" un nene d-ala de la acte auto, pe banii cumparatorului.
Sudsemnatu
nu stiu de ce nu sterge cineva topicul asta, macar sa ii corecteze titlul: ma zgarie pe retina cand vad 'scri' asta
Laurentziu83
@Merced: motorul cunostintei mele fusese cumparat de la Bucuresti, cu act de vanzare-cumparare, etc si adus la Galati, unde a fost bagat intr-o magazie pana in primavara.
2-3 luni mai tarziu s-a trezit omul cu hartie de la fisc sa clarifice situatia bunului "Aprilia..." ce aparea in situatie ca fiind cumparat de el. Acum nu stiu daca ii durea pe cei de la fisc din Bucuresti daca isi incaseaza cei de la Galati impozitul (mai ales ca vorbim de un motor cu un impozit infim, probabil cateva zeci de lei anual), insa notificarea au trimis-o intr-un fel sau altul.
AMZ
Ref.la cele spuse de Laurentziu83 in post36., o poti faci atata timp cat nu te gandesti ca ai mai vinde aceea masina, asta e scaparea in codul fiscal 2006...transferul de proprietate, tot mai bine era inainte cu radiere/inmatriculare samd.
boeru_laurentiu
Am vrut sa-mi inmatriculez masina acum o luna dar nesimtitii aia de la RAR m-au programat pentru autentificare abia pe 4-01-2013 mad.gif ! Masina a fost inmatriculata in tara in 2010 si nu stiu daca proprietarul si-a recuperat banii de pe taxa ( e plecat din tara ) ...
Intrebarea mea este : cat pot sa circul cu ea asa ( nu pot , si nu vreau sa le achit acea taxa ) ?
Pe certificat nu este trecuta nici o mentiune ( instrainat catre... ) , masina este trecuta la impozit la primaria mea , dar numerele sunt pe alt judet !
espacern
Daca ai cumparat masina atunci s-a facut un contract de vanzare-cumparare cu data si semnatura.
Pe baza acestui act si altora ai fost luat in evidenta la impozit la primarie.
Daca nu scrie pe talon nimic nu inseamna ca poti sa circuli asa cat vrei.
De ce nu ai incercat sa faci programare la alta reprezentanta RAR mai putin aglomerata?

@+
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.