Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mare atentie ce antigel cumpati
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bygy007
Aul trecut am schimbat antigelul ca avea 4 ani si am luat PRELIX dintr-un hipermarket (ca era mai ieftin 7,5 sau 8 roni ) si l-am schimbat. Anul asta cind m-am uitat la el am constatat ca avea culoarea ruginei si m-am hotarit sa il schimb
Am desfacut busonul de golire de la radiator (ca sa nu mai umblu la furtunele de radiator ) am constatat ca nu curgea nimic , am desfacut dopul la radiator , tot nimic am bagat o surubelnita si a inceput sa curga , am mai gasit dop si la aerisitorul de la acel T (pata calda si pompa) m-am uitat cu o lanterna in radiator si am gasit o depunere de 3-4 cm radiatorul fiind spalat acum 2 ani temeinic
In conecinta am spalat toata instalatia de racire cu presiune de apa (inclusiv radiatorul si motorul (am desfacut surubul de golire de la blocul motor si am bagat apa pina a iesit curata)
DECI IN CONCLUZIE NU LUATI PRELIX
Mai multe detalii cum am curatat radiatoru gasiti aici
ydaniel
eu recomand antigel de la chimopar.f bun calitativ!si NU luati de la guzu!
tzepesch
si eu subscriu.

f slabe PRelix si Guzu.

la mine nu mai curgea radiatoru pe la golirea de jos nici dupa 6-7 luni de la spalarea instalatiei cu solutie si apa fiarta cu presiune.


si dupa o periaoda, cel putin guzu, isi pierde culoarea. din albatru devine transparent. ca nici nu mai stiu ce aveam instalatie, mai multa apa sau antigel. trebuia sa pun putin pe limba.


ce antigel e ala verde smarald intens? am vazut prin f multe poze cu motoae de dacii, un antigel f curat si verde?
sorin1983
eu am prelix... o sticla alb mat scris cu verde sau albastru parca:) din carrefour... are un an si e ca atunci aceeasi culoare si fara probleme peste iarna trecuta. mentionez ca am spalat instalatia cu furtunul si diverse cocktail-uri facute de mine:) nu mi se pare cel mai prost!
bygy007
Si atunci de unde acele depuneri si infundari ale radiatorului 251.gif
tarzy
QUOTE(bygy007 @ 13 Nov 2008, 01:24)
Si atunci de unde acele depuneri si infundari ale radiatorului 251.gif
*




probabil de la apa de la robinet

diluarea antigelului se face cu apa distilata
EinarN
O īntrebare de 2 lei:

De cīnd se dilueaza antigelu? rolleyes.gif
N-am auzit pīna acum īn viata mea de asa ceva. Sa diluezi antigelu cu apa ohmy.gif

Antigel-u nu se dilueaza. Se pune asa cum īl cumperi fara sa adaugi apa.

Apa se pune īn sistemul de spalare parbriz cu adaos de solutie ANTI FREES un fel de antigel ce nu permite īnghetarea apei de spalare parbriz.
argon
Dintotdeauna se dilueaza, 50:50 cu apa distilata, nu poti sa-l pui concentrat ca iti ingheaza mai repede. Daca il iei gata diluat e alta poveste, scrie pe ambalaj.
EinarN
QUOTE(argon @ 13 Nov 2008, 07:25)
Dintotdeauna se dilueaza, 50:50 cu apa distilata, nu poti sa-l  pui concentrat ca iti ingheaza  mai repede.   Daca il iei gata diluat e alta poveste, scrie pe ambalaj.
*

Pai sincer sa fiu eu nu stiu ce antigel se vinde acolo ohmy.gif

Aici cel putin nu se dilueaza nimic. Se pune asa cum īl cumperi. Noi īl primim īn butoaie de 20 de litri "ready to go" direct de la producator sigilat si ce iau de la benzinarie (ESSO de ex.) tot asa e.
Executron
Aoleo... Si eu am tot Prelix ... Si anu trecut am avut acelasi antigel si n-am avut probleme...
motanpaul
Eu pun in masina, un antigel facut in Timisoara de firma Plaschimibo. Costa 8,5 lei litru concentrat dar nicioadata nu am avut probleme.
Si lichid de frana de la ei cumpar.
Si anu trecut am pus in masina straina,merge brici.
ZTV
o intrebare banala:)..:

cat de des se schimba antigelu? Eu am avut schimbat radiatorul in decembrie anul trecut, am facut o spalare de motor si atunci am inlocuit antigenul, mai trebuie sa-l schimb si anul asta?
Muttley
Eu am pus ARAL si nu face dopuri.
motanpaul
Nu stiu la cati ani se schimba, eventual am vazut in kaufland ceva sa masori la cate grade rezista antigelu.
Era ieftin pana in 10 lei, dar nu am luat ca am pus nou in vara asta. icon_mrgreen.gif
tzepesch
de cele din benzinariile petrom ce parere aveti? sticle de plastic alb mat cu eticheta albastra...
ydaniel
antigelul se schimba de obicei la 2 ani sau 30.000km.
driverx
Ma, poate PRELIX-u' asta lu' peste ti-a facut un bine. A inceput sa dizolve rahaturile de pe peretii sistemului de racire si ti l-a facut mai eficient. radmasa.gif radmasa.gif

NU mai bagati apa de robinet, fantana, cascada sau cine stie ce va mai...mintea.
roland
QUOTE(EinarN @ 13 Nov 2008, 08:18)
O īntrebare de 2 lei:

De cīnd se dilueaza antigelu?  rolleyes.gif
N-am auzit pīna acum īn viata mea de asa ceva. Sa diluezi antigelu cu apa  ohmy.gif

Antigel-u nu se dilueaza. Se pune asa cum īl cumperi fara sa adaugi apa.

*



Exista doua modalitati de ambalare a antigelului: gata diluat sau concentrat. Scrie pe bidon. Daca e gata diluat... il pui asa cum e. Daca e concentrat, il diluezi conform instructiunilor. Daca pui ANTIGEL CONCENTRAT fara sa-l diluezi, o sa inghete la -14. Ai plesnit motorul.

QUOTE(ydaniel @ 13 Nov 2008, 09:57)
antigelul  se schimba de obicei la 2 ani sau 30.000km.
*



De fapt 4 ani sau 60,000 km. Dar probabil depinde de producatorul masinii, de perioada de garantie si de cati bani vrea sa-ti ia. De exemplu la Fiat se schimba distributia la 2 (DOI) ani, altfel pierzi garantia. La alte masini mai rasarite (ca Logan-ul de exemplu, culmea) e la 4 ani (sau 60,000 km). Fiat vrea bani, nu ca nu ar fi ok cureaua. E de fapt aceeasi curea ca la alte masini.
SSilent
recomand antigel MOTUL, se gaseste greu si e scump, dar merita.
Buyaka
"de cele din benzinariile petrom ce parere aveti? sticle de plastic alb mat cu eticheta albastra..."


Bun, facut de prista oil - Bulgaria, am avut asta iarna si n-am avut baiuri, acu' bagai prelix... si cu completat Aral.
tarzy
QUOTE(EinarN @ 13 Nov 2008, 08:18)
O īntrebare de 2 lei:

De cīnd se dilueaza antigelu?  rolleyes.gif
N-am auzit pīna acum īn viata mea de asa ceva. Sa diluezi antigelu cu apa  ohmy.gif

Antigel-u nu se dilueaza. Se pune asa cum īl cumperi fara sa adaugi apa.

Apa se pune īn sistemul de spalare parbriz cu adaos de solutie ANTI FREES un fel de antigel ce nu permite īnghetarea apei de spalare parbriz.
*



cred ca dintodeauna biggrin.gif asta daca e comercializat concentrat

la fel si cu AntiFrees-ul .... se gasesc concentrate sau gata diluate


QUOTE(tzuku @ 13 Nov 2008, 09:47)
o intrebare banala:)..:

cat de des se schimba antigelu? Eu am avut schimbat radiatorul in decembrie anul trecut, am facut o spalare de motor si atunci am inlocuit antigenul, mai trebuie sa-l schimb si anul asta?
*



La Logan se schimba o data la 4 ani sau 90.000 Km ... care dintre perioade intervine prima

dar trebuie urmarit si daca e cazul completat mai la fiecare revizie

QUOTE(ydaniel @ 13 Nov 2008, 09:57)
antigelul  se schimba de obicei la 2 ani sau 30.000km.
*



la ce masina? si tu ti-ai luat Fiat radmasa.gif
bygy007
QUOTE(tarzy @ 13 Nov 2008, 08:11)
probabil de la apa de la robinet

diluarea antigelului se face cu apa distilata
*



Crezi ca sint asa de fraier sa pun apa de la robinet oricum nu am 20 ani sa nu stiu cu ce se mainca asa ceva

si ca o completare aflati ca inainte de treaba asta am avut altceva si am mers fara probleme 3 ani

icon_mrgreen.gif si o intrebare pentru cei care cunosc de ce dupa 1 an am avut dop gelatinos la acel T a trbuit sa-l desfund cu o sirma si avea 3-4mm grosime iar in radiatoe nu curgea nimic pe la dopul de golire deci 6-7 mm
Hacker
Asta e tare.. Eu niciodata nu am apucat sa schimb antigelul la 2 ani sau la un nr de km. Tot timpul sa gasit cate ceva de facut care sa necesite eliminarea lichidului din sistemul de racire. Deci pot spune ca antigelul la mine e mereu proaspat. Dopuri nu am avut in radiator cu orice fel de antigel de cand am inceput sa il curat o data la 6 luni.
ydaniel
in manualul de la dacia 1310 asa scrie:se recomanda inlocuirea totala a lichidului de racire odata la 2 ani sau dupa parcurgerea a 30.000km.
eu va recomand sa luati antigel de firme cunoscute si nu cele la 5l care se gasesc prin metro,cora si altele.dar na,multi sunt zgarciti si cumpara ce e mai ieftin si dupa aia se mira ca le fierbe motoru,ca nu au caldura,ca s-a dus pompa de apa si tot asa.apa distilata o recomand pe cea de la arpechim.

ps:asta prelix parca e facut la mogyor nu? down.gif RO_flag.gif
nelu_1985
cu dedicatie speciala pentru ydaniel: [attachmentid=1627482636] [attachmentid=1627482634] [attachmentid=1627482635] , deci de care sa bag? ala de ardina ii 15 lei/l, wynn's ii 18 lei/l, iar azur ii 12 lei/l...... nedumerire.gif


L.E. inca ceva... [attachmentid=1627482637] [attachmentid=1627482638] si dimineata imi soseste o termocupla facet 92 - 82, iar sambata urmeaza tratamentu de iarna care include si inlocuirea radiatorului de racire cu unul mai mare (momentan am mic si curge pe la bazine). Pretul radiatorului e 180 lei, e singurul de pe piata cu soclu de termocupla, e de aluminiu si bazine de plastic si bineinteles made in Turcia, alta varianta nu exista, am sunat si la Romradiatoare Bv si nu au.
ydaniel
greu de spus-nici unul din cele 3 antigeluri nu le-am folosit/vazut.
ia wynn's totusi:) bravo ai termostat vernet-cat a fost?
stiu ce radiator iti iei,dar mai bine iau de RR bv si pun teava pt termocupla decat sa pun turcesc.parerea mea!
slaiciprian
prelix am folosit si eu si nu am avut probleme. acum am luat un nu stiu ce si cum, mi-a placut culoarea, valuri.gif e culoarea verde, al ultimului din sir. e frumooos.
mar10may
intervalul de schimb al antigelului depinde si de masina si de tipul de antigel.eu la papuc 1,9 diesel am trecut in cartea tehnica schimbarea antigelului la 60.000 de km.folosesc glaceol.si la dacie 1310 la fel.f bun.zice ca isi pastreaza calitatile mai mult timp decat celelalte mai ieftine.la 22 ron 1l ar fi si cazul.am mai vazut in carrefour antigel texaco 25 ron 1l parca si zicea ceva de un interval indelungat de schimb.vreo 5 ani sau 250.000 de km.ala da antigel.
nelu_1985
termostatul l-am comandat la magazinul unde lucrez eu (piese auto import), pentru mine a fost 20 lei, antigelul il am deasemenea in magazin si se vinde foarte bine, o sa ma hotarasc pana sambata ce o sa pun...pana una alta ramane dilema cu radiatorul, mai mult, in seara asta mi-a adus un prieten unul mare de bv de aluminiu, dar n-are pregatire pentru elv, deci implica "imbunatatiri"...

totusi S.O.S pentru Matlei, ca stiu ca are radiator de care vreau sa-mi iau eu, cum se prezinta, are gauri filetate pentru elv, sau are macar gauri date la locul lor ca oi pune cate-o piulita, sau trebuie sa ma apuc de dat altele .... merita sa-l mai iau si pe asta nou?....ca investim in ele nu gluma...
ydaniel
pai radiatoru care vrei sa-l iei(desi nu iti recomand) are gauri,atata tot,deci trebuie surub +piulita.
nelu_1985
da, dar radiatoarele noastre originale cele cu elv din fabrica au gauri filetate pe rame...
Kruger
Io...m-am dus ca berbecu si am cerut in primu magazin antigel g12 (parcca asa ii zice). Dialogul:

vanzator: cati litri vreti ?
kruger: 10
vanzator: 10 litri de antigel concentrat ?
kruger: nu, 10 intra in masina....dati-mi sa combin sa iasa 10
vanzator: pai va dau 5 litri de antigel si 5 de apa distilata?
kruger: da
vanzatorul pune pe masa marfa, si apoi imi comunica vestea. 25 de lei litru de antigel sad.gif((((,...Aral
ydaniel
pai.. de ce nu ai vorbit cu mine:)?
iar te duci sa iei scump:)?
alucard
intreb si eu o stupizenie.cat de des completati voi cu lichid de racire?
Kruger
Eu nu completez nimic, ca nu pierde. In functie de sistemul de racire al masinii, se mia evapora din borcan. Dar la dacie, completam cam de 3 ori pe iarna. Vara nu era nevoie.
Ciolanul
Eu utilizez antigel de la Azur Timisoara de mult si sint foarte multumit, e bun.
Lde 2100
Glyco Xpert facut de Romtec a folosit cineva?Ce pare aveti?Am vazut ca este in jur de 11 ron/litrul(diluat).
dex
eu pana acum am bagat de arges. merge bine. dar pe eticheta scrie clar termen de valabilitate 2 ani
Danut 88
De vreo patru ani merg pe unul de la Car Systems facut pe undeva prin arges. Il schimb o data la doi ani ca nu apuc sa fac 30mii km. Diluat cu apa distilata si masina merge foarte bine.

27 Feb 2011, 22:40:
Apropo de elventilator, daca pun un GMV de Super Nova cu rezistenta din acea in loc de termocupla fac treaba sau e mai buna termocupla?
Andyno
eu am antigel rosu de la range rover ramas(masina firma)...nu stiu cat de bun este...dar e 60 l litru.
mihai7575
Cel mai bun antigel dupa parerea mea ptr dciile noastre este cel de policolor bucuresti,eu numai din acela folosesc de multi ani fara probleme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.