Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Indicator GPL
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bomba_11980
Am pana in momentul de fata 2 plinuri pe GPL si cred ca intrerupatorul/indicatorul - Benzina/GPL - cred ca are o problema -

Fac plinul toate becurile sunt verzi - dupa aprox. 80-90 km se stinge un bec si tot asa pana ajung pe la 300-320 km cand se sting toate si sta aprins doar cel rosu (pe GPL) - si cu rosu mai fac vreo 200 - 250 km (depinde urban - extraurban)

Pentru cei care au GPL - este corect ca intrerupatorul sa imi afiseze asa ?
Buyaka
Indicatorul ala ca de altfel orice indicator de pe dacie e orientativ, se poate regla insa trebuie sa dai multivalva jos (bineinteles cu butelia GOALA), lasa-l asa, nu putea tocmai asta sa iasa din tipar, nu?
bomba_11980
Corect ca nu este o problema majora pentru mine. (ma gandeam ca e defect indicatorul) biggrin.gif Doar ca dupa 300 Km e pe rosu si iti da senzatia ca acusi se termina gazul si trebuie sa alimentezi radmasa.gif

O sa il las asa - ca oricum la fiecare plin dau kilometrajul inapoi sa ii vad consumul - si orientativ cam stiu valorile maxime cu o butelie plina... icon_mrgreen.gif
adrianne
sorry de off-topic, dar sunt curios:
80-90 km + 300-320 km + 200 - 250 km =580-660 km (depinde urban - extraurban)
butelia are 45 litri, consum ar fi 7.75-6.81?
bomba_11980
adrianne - """80-90 km + 300-320 km + 200 - 250 km =580-660 km""" ???? de unde iti ies tie calculele astea wacko.gif


Am zis ca la 80-90 km se stinge primul bec iar pana la 300 - 320 se sting toate verzi si mai ramane cel rosu. cool.gif

Apoi mai fac 200 - 250 Km cu restul de gaz deci ar fi - 500 - 570 (urban - extra) - butelia mea e de 60 L si 80% = 48 L

Adik - urban - 9.6 la suta iar extra 8.4 la suta (o cam calc -) - dar astea sunt valori aproximative - acum se termina al doilea plin si am doar consum urban - si am pe bord 505 Km -

Mai citeste o data blush.gif :

"" Fac plinul toate becurile sunt verzi - dupa aprox. 80-90 km se stinge un bec si tot asa pana ajung pe la 300-320 km cand se sting toate si sta aprins doar cel rosu (pe GPL) - si cu rosu mai fac vreo 200 - 250 km (depinde urban - extraurban) ""
mitu2002
dar indicatorul din porbagaj de pe butelie ce zice? si ala tot asa se manifesta
la mine face cam asa ---fac plinu ambele indicatoare la max iar pe masura ce merg scde indicatia pe amindoaua dar dupa vro 400km se stinge al doilea si ramin doar cu un bec verde iar pe butelie arata 1/4 plin iar dupa inca vro 90-100km se stinge si ala si ramine cel rosu si merge asa cam inca 50 km max 70km iar indicatia pe butelie intra pe zona rosie
bomba_11980
Pe butelie nu se manifesta la fel - indicatorul de acolo este OK - si nu arata la fel ca cel cu leduri - doar cand este plina butelia (ma rog 80%).
Buyaka
Uitai ieri... indicatorul ala mic de pe butelie care transmite semnal la ala cu leduri din masina se poate roti...
Incearca sa-l rotesti in sensul acelor de ceas, atat cat merge, iti va indica ceva mai bine.

Numai bine!
PS. EU cu un plin de gaz ~50l fac in jur de 650-700km... si asta pe probate! Adevarat ca nu ma dau Schumi smile.gif
bomba_11980
QUOTE(Buyaka @ 14 Nov 2008, 11:47)
Uitai ieri... indicatorul ala mic de pe butelie care transmite semnal la ala cu leduri din masina se poate roti...
Incearca sa-l rotesti in sensul acelor de ceas, atat cat merge, iti va indica ceva mai bine.

Numai bine!
PS. EU cu un plin de gaz ~50l fac in jur de 650-700km... si asta pe probate! Adevarat ca nu ma dau Schumi smile.gif
*




WAW - daca ai consumul asta pe GAZ (sa inteleg ca extraurban - ca urban e imposibil) - atunci zii sar'mana - ca e un consum excelent

Faza cu indicatorul de pe butelie...am sa vad - dar asta cand am timp si pe lumina...ca ajung doar seara acasa.
Buyaka
Pot sa zic ca e chiar mixt consumul cca 35 km drum european si 35 localitati si Bucuresti...nu centru, nu stopuri, nu blocaje.

Pentru a umbla la indicatorul de pe butelie... mai zi, dar poate stii si tu... trebuie dat jos capacul de plastic, desfacute holzsuruburile partial cu o surubelnita stea "+", invartit, strans.
mar10may
am avut si eu probleme de genul asta cand aveam gpl pe masina.indicatoarele cu leduri depind si de pozitia buteliei.aceasta se poate invarti in suporti si se modifica si afisajul ledurilor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.