Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutati-ma si pe mine
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
snak
ce facemmm???lukoilul a scos de pe piata benzina cu plumb 95 premium???ce bag in locul acesteia exista aditvi??
Mr_Devil83
Iti duci trabantul la remat?
EinarN
Exista CONCENTRAT de plumb în sticlutze de 0.33 ca aditiv la benzinarie. Trebuie sa aibe. Bagi o sticluta la un plin. În Germania îi zice BLEIERSATZ.
mishujkl
eu zic sa facem greva radmasa.gif
Din ce am citit pe forum benzina fara plumb nu mai este de prin '91.
Ce sa facem? Punem fara plumb.
A si inca ceva cum sa te ajutam? am niste plumb acasa daca te ajuta cu ceva... smile.gif
Sunt rau...stiu.
sorin1983
aaa...stai sa ma gandesc....hmmm.....paiiii.....ce sa zic??? uffff greuu
BAGI FARA PLUMB????
motanpaul
Strambatura mea merge de un timp numa: Rompetrol Efix 95 fara plumb euro 4, si cateodata Petrom 99+.Pana acum nu are nimic, chiar mi se pare ca aia de 99+ e mai buna.Dar si efixu e parfum.
In cartea masini dacia 1300 e recomandata benzina CO 98, cine ma lamureste?
tzepesch
parfumul parfumului de 99 sau 100 cu aditivPb.

Incercat. Minunat.
Mr_Devil83
premium 95 sau cum ii zice la aia de 3,23lei de la petrom cu motorul incalzit bine si ceva benzina furata de 98 de la omv pe gratis. Parfum de parfum.
brigada_diverse
benzina premium fara pb de cand am pus eu mana pe ea..adica de vreo 5000km.....

n-are nici pe naiba...
neajiji
QUOTE(Mr_Devil83 @ 15 Nov 2008, 03:34)
premium 95 sau cum ii zice la aia de 3,23lei de la petrom cu motorul incalzit bine si ceva benzina furata de 98 de la omv pe gratis. Parfum de parfum.
*



Da da, omv are benzina CO98 siiiiiigur. mellow.gif
ydaniel
benzina cu plumb nu se mai comercializeaza din noiembrie 2004.
la petrom se gaseste aditiv pt a compensa lipsa plumbului.costa cam 8lei-300ml.ajunge pt 250l.
brigada_diverse
pentru? sa mai poluezi un pic atmosfera?
nu merge fara?
tzepesch
la motoarele tip mai vechi cica face bine Pb. arderea e mai "umeda". protejeaza supapele. cica.
klausy78
De trei ani de cand am dacia ,nu stiu daca i-am bagat o data cu "plumbi",restul de la rompetrol -efix 95 ,am bagat de cateva ori de la omv (carrera 98 ) si mi-a fiert motoru', omu' care a inceput topicu' e un pic cam incepator asa ca sa nu aruncam cu bolovani in el.
CriSTI68
dacia merge cu benzina cu plumb ???
sorin1983
a ta in afara de apa plata nu merge pe orice???
CriSTI68
doar cu lamaie
tzepesch
si zahar, sa fie drumetia dulce.
PH-06-BOA
Baga-i gazolina, benzina de extractie, petrol lampant (asta doar in amestec) si o sa-ti iasa plumbul din cap. La Dacie te vaiti tu?
Ardere umeda!
Ce umezeala poate fi la 2-3000 de grade?
slaiciprian
pune linistit fara plumb, oricum din ianuarie nu o sa mai gasesti nicaieri cu plumb. benzina cu plumb oricum e fara plumb de cativa ani, plumbul a fost inlocuit cu alti aditivi.

George Bacovia - Plumb
Dormeau adânc sicriele de plumb,
Si flori de plumb si funerar vestmint --
Stam singur în cavou... si era vint...
Si scirtiiau coroanele de plumb.

Dormea întors amorul meu de plumb
Pe flori de plumb, si-am inceput sa-l strig --
Stam singur lânga mort... si era frig...
Si-i atirnau aripile de plumb.
HIV
QUOTE(ydaniel @ 15 Nov 2008, 20:48)
benzina cu plumb nu se mai comercializeaza din noiembrie 2004.

*



Hai ma , ca iarna trecuta inca gaseam la toate statiile . Prin primavara au scos-o daca bine imi amintesc .
ydaniel
unde ai vazut tu cu plumb?
argon
bai astia, spre mirarea voastra nu mai exista benzina cu plumb de 5-6 ani...voi chiar credeti ca ati bagat cu plumb in timpul asta? bagati de oricare ca merge, nu trebuie nici un aditiv.
ionut.tanase
Topicul asta e la misto?
einstein1984
Nu, dar pun pariu pe o lada de ebre ca initiatorul nu a dat search inainte de a-l posta.
brigada_diverse
bai oamenilor
ce ardere umeda aberati voi?
sunt 3 stari de agregare solid, lichid si gazos si plasma..adica focul....

nici gazul nu are ardere uscata nici benzina nu are ardere umeda

acolo ajung vapori de benzina(sau vapori de gpl).....cand ia foc nu mai e nimic umed ...si sanatate....
ionut.tanase
aplauze.gif
argon
nu trebuie sa luati totul cuvant cu cuvant, e vorba de proprietatile de ungere a carburantului, la diesel conteaza mai mult, la benzina mai putin.
Hacker
Teoretic in general motoarele pe carburatie merg cu benzina cu plumb sau aditivata.
Practic merg si cu benzina fara plumb, gazlina, etc. Uni chiar si motorina au pus smile.gif) .
brigada_diverse
explica si de ce, daca tot sustii asta.....

la motorina da, are si proprietati de unege...la benzina mai putin..deci nu are relevanta arderea asta uscata sau umeda(care e aceeasi ardere)

Teoretic in general motoarele pe carburatie merg cu benzina cu plumb sau aditivata.

Cifra octanica CO caracterizeaza rezistenta la autoaprindere a combustibilului , reprezentand sensibilitatea benzinei la detonatie. Imbunatatirea cifrei octanice in rafinarii se obtine prin amestecarea benzinei cu anumite substante dintre care cel mai folosit este tetraetilul de plumb...de aici tot frecati voi plumbul de v-ati intoxicat

ce am mai auzit eu...la daciile mai vechi protejeaza supapele....dar nu stiu daca asa o fi

oricum, s-a scos tetraetilul de plumb si se baga alti aditivi...asa ca nu aveti de ce sa va mai bateti capul....
dacia a fost facuta pentru CO 98....acum...merg saracele si cu 95 si cu mai putin si cu gazolina si cu de toate.....
stiu masini care au 100 000km cu gazolina si inca isi fac treaba f bine....

apropo..cei cu gazolina...de unde se ia gazolina si cat e un litru?
craciun.mihai
QUOTE(cristitranca @ 17 Nov 2008, 15:03)
sunt 3 stari de agregare solid, lichid si gazos si plasma..adica focul....
*


Pai tu ai enumerat 4 tongue.gif

P.S.: Plasma nu e tot aia cu "focul", mai degraba e gaz puternic ionizat
Muratu
Dacia merge cu ce-i dai, de la gaz de butelie la ulei de incalzit serele pana la benzina de curse de 110 Octane, asa ca nu mai pune-ti intrebarea "ce benzina sa pun in Dacie?", atata timp cat e curata si nu infunda carburatorul, e buna!
djasu82
merge si cu hidrogen biggrin.gif mai nou ! sau cu apa dupa principiul lui rusetel... cine a vazut motor de dacie modificat.

17 Nov 2008, 20:39:
QUOTE(cristitranca @ 17 Nov 2008, 17:07)
explica si de ce, daca tot sustii asta.....

la motorina da, are si proprietati de unege...la benzina mai putin..deci nu are relevanta arderea asta uscata sau umeda(care e aceeasi ardere)

Teoretic in general motoarele pe carburatie merg cu benzina cu plumb sau aditivata.

Cifra octanica CO caracterizeaza rezistenta la autoaprindere a combustibilului , reprezentand sensibilitatea benzinei la detonatie. Imbunatatirea cifrei octanice in rafinarii se obtine prin amestecarea benzinei cu anumite substante dintre care cel mai folosit este tetraetilul de plumb...de aici tot frecati voi plumbul de v-ati intoxicat

ce am mai auzit eu...la daciile mai vechi protejeaza supapele....dar nu stiu daca asa o fi

oricum, s-a scos tetraetilul de plumb si se baga alti aditivi...asa ca nu aveti de ce sa va mai bateti capul....
dacia a fost facuta pentru CO 98....acum...merg saracele si cu 95 si cu mai putin si cu gazolina si cu de toate.....
stiu masini care au 100 000km cu gazolina si inca isi fac treaba f bine....

apropo..cei cu gazolina...de unde se ia gazolina si cat e un litru?
*


biggrin.gif sa te vad cum opresti tu motorul de dacie cand torni gazolina mai ales cand s-a incins ... poti scoate fisele bobina de inductie bateria si tot functioneaza biggrin.gif Doar in frana de motor mai opresti motorul. Daca sti cat sa-i dozezi din carburator evident jicloare modficate supape la fel si pistone modificat parca erau cu gauri in centru ai sa vezi ce frumos toarce. Prin zona oltrului si a ploestiului sefolosea si cica se mai foloseste:P
PH-06-BOA
Aditivul care inlocuieste de mult (cum spuneti voi) tetraetilul se numeste, dupa cum am auzit ( desi lucrez in rafinarie, dar nu in domeniu) MTBE. Gazolina are cifra octanica putin peste 60. Timp de 15 ani masina mi-a mers in proportie de 95% cu gazolina. Totu e sa sti ce sa-i ceri, nu mai mult de cat poate, sau ar trebui sa poata. Reduci putin avansul, pentru a mari camera de ardere in timpul exploziei si totul e bine, iar vara pe arsita, pentru a nu face autoaprindere, oprirea motorului se face in viteza, concomitent cu luarea contactului.
giani.cosmin
Eu sunt un tampit, ca asa ma consider, eu la jumate de tanc de benzina de 99 bag aproape o sticluta de aditiv plus doua capacele de diluant, si fuge de imi raman cauciucurile pe asfalt sa nu mai vorbesc de demaraj tip "liniuta" de la semafor, sunt primul.
Si cu toate astea cama am noroc ca nu e ambreajul reglat cum trebuie ca m-as trezi urcat pe al din fata mea.
Ce turbat sunt! radmasa.gif

19 Nov 2008, 15:36:
Ce ziceti? o idee de om idiot! icon_mrgreen.gif

NU INTRECETI CONCENTRATIILE excl.gif ca se poate produce auto-aprindere si de presurizate a tancului !!!
brigada_diverse
de la doua capacele de diluant?
giani.cosmin
mai demult am pus cam 200 ml de spirt medicinal si tot asa facea, si acum ii pun diluant dar nu da ala slab, ceva scos din uzina ( pe shusta ) taci.gif
Minel
QUOTE(giani.cosmin @ 19 Nov 2008, 15:31)
m-as trezi urcat pe al din fata mea.
Ce turbat sunt! radmasa.gif

*




Deci tu erai Shumii ala prin oras care dadea fum la astia pe la semafoare laugh.gif
giani.cosmin
Pai "jarpa" mea pentru mine trebe sa merga ca de aceea fac combinatii letale de carburanti si asta din multumita celor de la benzinarii ca daca nu ar baga si apa in combustibil nu m-as risca sa mai bag diluanti si aditivi as merge si eu ca omul.



20 Nov 2008, 12:33:
Si la o cutie in 4 trepte , grup de fuga am ceva pretentii, si chestia asta o fac cam intentionat ca sa am motiv sa imi iau alta ( ceva strainez)
Ford_V6
QUOTE
sunt 3 stari de agregare solid, lichid si gazos si plasma..adica focul....


Eu stiam ca focul nu este o stare de agregare ... ci este o reactie exoterma de oxidare ce are drept catalizator caldura ....
bygy007
adica 4 stari de agregare laugh.gif dar focul este este altceva
Minel
QUOTE(giani.cosmin @ 20 Nov 2008, 12:30)
asta din multumita celor de la benzinarii ca daca nu ar baga si apa in combustibil nu m-as risca sa mai bag diluanti si aditivi as merge si eu ca omul.
*




Mai ,daca ai probleme cu benzina , recomand cu caldura statia Petrom de pe Caransebesului (prima statie ) bag de acolo de 2 ani aproape si nu am avut treaba vreodata , pompa verde '95 !!! excl.gif
ZTV
masina mea de cand e la mine nu a vazut benzina cu plumb doar odata, eu alimentez de 1 an de la lukoil '98, in afara ca miroasa putin nu am ce reprosa, fuge bine, odata am fost la socru in botosani, amm gasit benzina cu plumb am pus vreo 10 litri sa vad cum merge, doamne, am crezut ca merg cu caruta, fara demaraj, urca greu in viteza. Asta a fost undeva prin 2007. De atunci fara plumb rules cu brio. Chiar ma bate gandul sa vad cum se comporta cu Carerra 100, a incercat cineva la dacia pe carburatie ?
adrianne
QUOTE(tzuku @ 23 Nov 2008, 13:07)
Chiar ma bate gandul sa vad cum se comporta cu Carerra 100, a incercat cineva la dacia pe carburatie ?
*



De regula merg pe GPL sau Carrera 95. De curiozitate am bagat un plin de C100 si pot spune ca:
-motor mai galagios (pe GPL e cel mai linistit din cele 3)
-urca mai repede in ture
-viteza maxima e cam aceeasi cu oricare dintre ele.

Desi e mult mai sprintena cu C100, prefer motor linistit. Nu stiu nimic de consum pe Carrera100. Nu vreau "liniute" si cuzineti uzati mai rapid.
djasu82
vezi ca arderea e diferita intre gpl si benzina de aici se deduce ca trebuie sa reglezi avansul ca sa impaci si capra si varza... Pe injectie se modifica automat.
ZTV
QUOTE(adrianne @ 23 Nov 2008, 16:53)
De regula merg pe GPL sau Carrera 95. De curiozitate am bagat un plin de C100 si pot spune ca:
-motor mai galagios (pe GPL e cel mai linistit din cele 3)
-urca mai repede in ture
-viteza maxima e cam aceeasi cu oricare dintre ele.

Desi e mult mai sprintena cu C100, prefer motor linistit. Nu stiu nimic de consum pe Carrera100. Nu vreau "liniute" si cuzineti uzati mai rapid.
*





Un vecin de al meu are o dacie din '95 si zicea ca cea mai buna benzina este carerra 100. Zice ac daca ia de la petrom de 95 ajunge cu vai si chinuri la 100-110 km/h, cu carerra 100 zboara lejer cu 120 km/h, eu sunt multumit de luk 98, dar cred ca merita o incercare, numai e cam scump....Aici in Timisoara luk 98 e 3,62 ron iar carerra 100 este 3,94. Este cam scump in conditie in care la luk cea mai ieftina benzina e 3,19 ron ( euroluk 95 )
nelu_1985
hmmmmmmmmm, la mine euroluku de 95 ii 3,22 lei...............nu ca ar fi deferenta enorma, dar ii mad.gif
ZTV
stai sa zic ca am patit in iasi undeva in mai 2008, in centrul orasului era 4,01 ron, in periferie era 3,88 ron, iar la iesire din oras era undeva la 4,07 ron. Chiar am zis ca e bataie de joc ce logica au, in centru in care majoritatea alimenteaza au un pret maricel, pe drumul european care este f circulat au pret f mare iar la periferie au pret minim, e un marketing ciudat si nesimtit
Hacker
Pai hai sa iti spun cum sta treaba. In centru e scump pentru ca este zona ( CENTRU ), si platesti locatia.
In periferie sta omul de rand, care cauta o pompa ieftina. Si acolo concurenta e mare, ai sa vezi ca sunt mai multe benzinarie in periferie.
La iesire din localitate merg pe premiza : Toata lumea alimenteaza la plecare, anume la iesire din localitate. Nu ai observat ca benzinariile respective sunt mereu aglomerate ? Si de aici si pretul. A... sa nu mai zic de cei care uita sa bage benzina, si se trezesc ca ies din localitate cu galbenul aprins.
ZTV
si se trezesc ca ies din localitate cu galbenul aprins.




La mine de cateva zile nu mai arde galbenul, adica indicatorul arata dar ledul nu se mai aprinde:))
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.