Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inchidere centralizata pe VAN
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
ripper2005
In primul rand vreau sa-mi cer scuze daca raspunsul la problema mea se afla ingropat undeva in forum dar am cautat vreo 4 ore fara succes sad.gif

In al doilea rand sa va explic problema mea: am un Logan Van an 2007, model de baza, fara nicio dotare. Bineinteles ca a venit si fara inchidere centralizata din fabrica dar am montat eu actuatoarele (toate cu cate 2 pini) pe toate cele 5 usi, cu cablurile aferente.

Intrebarea mea este cum conectez contactele de la actuatoare la butonul de inchidere/deschidere din bord (care am inteles ca da numai comanda) si la UCH (care actioneaza propriu-zis actuatoarele, din cate am inteles eu?) ?

Din cate mi-am dat eu seama butonul de comanda pentru inchidere are urmatorii pini:

1. Comanda deschidere
2. Masa
3. Plus permanent
4. Plus pentru iluminarea butonului
5. Comanda inchidere

In momentul actionarii butonului pentru comanda deschidere se face contact intre pinii 3 si 1, iar la inchidere intre 3 si 5. Din cate imi dau seama 2 si 4 sunt strict pentru iluminarea butonului.

Va multumesc anticipat pentru orice ajutor mi-ati putea acorda!

EDIT: De mentionat ca nu am cumparat vreun kit de inchidere ci doar actuatoarele si cablul necesar.
einstein1984
Vezi sa nu-ti invalidezi garantia facnd conexiunile de unul singur. Un UCH e destul de scump daca-l prajesti.
ripper2005
Garantia inca nu am invalidat-o deoarece nu am afectat in niciun fel partea electrica a masinii (dezizolari de cabluri, taieri/mufari/remufari etc...). Pur si simplu am adaugat firele... In schimb am fost nevoit sa dau gauri in portiere ca sa fixez actuatoarele pe pozitie asa ca am pierdut garantia respectiva. smile.gif

Multumesc oricum pentru sfat.
bobo77
Poti sa-ti montezi o alarma care sa faca ce spui tu.
ripper2005
Actuatoarele le-am pus in ideea ca voi monta si o alarma dar credeam ca trebuie sa fie neaparat cablate la instalatia masinii. Nu stiam ca si alarma poate sa faca asta independent.

EDIT: Cumva daca optez pentru varianta cu alarma mai pot comanda inchiderea si din interiorul masinii, din buton sau doar din telecomanda alarmei ?

17 Nov 2008, 02:35:
Am reusit sa gasesc urmatoarea schema in manualul de service pentru Logan.

Indicative folosite in schema (scoase tot din cartea de service):

Racordari:
R2 - racordare plansa de bord/spate stanga (undeva sub mocheta laterala fata stanga, mufa cu 8 pini)

Legaturi:
20A - comanda + temporizator inchidere blocare electrica usi
20B - comanda + temporizator deschidere blocare electrica usi
20C - comanda + deschidere blocare electrica usi
20D - comanda + inchidere blocare electrica usi
MA - masa electrica fata dreapta
MAM - masa electronica traversa plansa de bord stanga
LPG - lumina de pozitie stanga protejat

Organe:
123 - comanda blocare electrica usi
138 - blocare electrica usa spate dreapta
139 - blocare electrica usa spate stanga
140 - blocare electrica usa sofer
141 - blocare electrica usa pasager
645 - unitate de control electrica habitaclu
1016 - cutie sigurante habitaclu

Sigurante:
F18 - comanda de blocare electrica usi


Din ce imi dau eu seama ar trebui facute urmatoarele conexiuni pe buton:
pin 1 buton -> pin 8 uch
pin 2 buton -> masa electronica ?
pin 3 buton -> nu stiu ce vrea sa insemne (probabil legatura la masa impreuna cu pinul 2)?
pin 4 buton -> siguranta F18
pin 5 buton -> pin 17 uch

Si din UCH:
pin 2 uch -> pin intrare 9 r2
pin 4 uch -> pin intrare 8 r2

Iar din R2:
pin iesire 9 r2 -> pin 3 actuatoare fata
pin iesire 8 r2 -> pin 1 actuatoare fata

Din R2 banuiesc ca isi citeste informatiile legate de viteza masinii folosita pentru temporizarea inchiderii.
Gresesc cumva daca spun ca pinii 8 si 9 din R2 s-ar duce la actuatoarele din portierele fata iar cele din portierele din spate pleaca direct din UCH ?
De asemenea nu stiu ce vrea sa reprezinte MASA ELECTRONICA (si nici unde se conecteaza), E20D-32, E20C-32, ELPG-A si EMAM-A.

V-as ruga sa aruncati un ochi asupra schemei si asupra concluziilor mele si sa-mi spuneti daca am interpretat corect schema ca sa ma pot apuca de conectarea inchiderii smile.gif
doctorasul
ripper2005,pot sa-ti montez uch care are si partea de radiofrecventa+doua chei cu telecomanda si nu se ia nimeni de tine la garantie.Te costa 250.
ripper2005
Nu prea ma intereseaza garantia asa ca daca o pierd nu e o problema... Radiofrecventa va avea si alarma pe care vreau s-o conectez si prefer sa folosesc o singura telecomanda (a alarmei) in loc de doua. Multumesc oricum pentru oferta! Ai putea totusi sa-mi raspunzi prin mesaj privat daca imi prajesc sau nu uch-ul in cazul in care fac conexiunile asa ?
klaus
QUOTE(einstein1984 @ 16 Nov 2008, 00:21)
Vezi sa nu-ti invalidezi garantia facnd conexiunile de unul singur. Un UCH e destul de scump daca-l prajesti.
*


E scum de cca. 50 ron prin targ duminica ...
ripper2005
Vreau sa conectez maine inchiderea (sper sa am si timp smile.gif) la UCH cu mentiunea ca:

Butonul de inchidere:
pin 1 (comanda deschidere) --> pin 8 UCH
pin 2 (masa electronica)
pin 3 (masa electronica de la pin 2)
pin 4 (plus de la siguranta f18)
pin 5 (comanda inchidere) --> pin 17 UCH

UCH:
pin 2 --> pin 1 actuator
pin 4 --> pin 3 actuator

Revin aici cu rezultat si modific postul 1 cu toate detaliile necesare unui cablaj de genul asta, in caz ca am realizat "operatiunea" cu succes biggrin.gif

20 Nov 2008, 19:37:
Am incercat sa conectez astazi inchiderea la UCH-ul masinii dar, spre surprinderea mea, pe pinii de iesire din UCH (2 si 4) nu iesea absolut niciun voltaj.

Exista posibilitatea ca UCH-urile sa vina in configuratii diferite in functie de dotarile masinii (de ex daca eu am luat masina fara inchidere, este posibil ca din UCH sa lipseasca micro-releele necesare inchiderii) ?

De asemenea as vrea sa stiu ce fel de releu as putea monta la inchidere pentru a o putea folosi independent de UCH (banuiesc ca unul cu 6 contacte - cate 3 pentru fiecare fir din actuatoare iar la actionarea releului sa le schimbe polaritatea)?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.