Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sa fie planetara ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gimsys
Buna

Cand ridic pe cric si e bagata in viteza masina , roata are un joc de vreo 30-40 de grade blink.gif

e de la palnetara sau cutie de viteze ? mentionez ca la cutia de viteze schimbatorul are joc destul de mare si se gasesc greu vitezele , si i-am frecat zimti de la masalier de cateva ori
vi_escu
Cred ca trebuie verificata distanta conica. Jocul admis al danturii la coroana este de 0,12-0,25mm.
Cat priveste cv verifica intai timoneria de comanda si patina.
gimsys
cand am schimbat ambreiajul m-am uitat la planetare , e de la planetare , am schimbat cu un drum si timoneria de comanda si patina , parca am masina noua smile.gif

De la jocul acela sper ca nu se strica ceva
PH-06-BOA
Jocul ala ajuta la accentuarea uzurii planetarei. Unde joaca? La axul pinionului planetar( axul care iese din cutie), in tripoda ,cau la oala de la roata. Mai e posibil sa joace si in fuzeta, daca nu a fost bine stransa piulita. Toate la un loc, ajung la cele 40 de grade. Vezi sa nu te friga.
Cu cat creste jocul, cu atat se uzeaza mai rapid, si o sa inceapa sa bata, mai intai la curbe. Incearca sa turtesti o sarma, batand cu ciocanul de la 1 cm. Cat timp iti va trebui? Bate aceeasi sarma, ridicand la 50 cm. Din trei lovituri, ai starcit-o. E? Cam asa-i si la planetara. Fa ce e de tine, si restul, ca si cu frana, daca vrei mai mult, afli.

10 May 2009, 15:42:
Ceva , despre planetare
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.