Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Memorarea pozitiei oglinzilor electrice
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Mythica
O imbunatatire utila pentru cei care impart masina cu alte persoane si trebuie sa regleze tot timpul oglinzile. Montajul memoreaza 2 pozitii ale oglinzilor si modifica pozitia acestora la apasarea unui buton. Schema este urmatoarea (lipsesc 3 butoane de la microcontroller: memorie, pozitia 1 si pozitia 2): [attachmentid=1627483307] si [attachmentid=1627483305], iar principiul de functionare e urmatorul: de la joystickul oglinzilor prin optocuploare ajunge la microcontroller informatia despre modul cum se modifica pozitia oglinzilor. Pentru memorarea pozitiei curente se apasa butonul de memorare si apoi cel corespunzator pozitiei (1 sau 2). La apasarea butonului pozitiei, oglinzile sunt comandate de microcontroller prin relee pana la pozitia anterior memorata.
O sa revin si cu poze si filmulete in zilele urmatoare.
IRONICK
nice...felicitari bre ca te-ai gandit la asta
alexis
coolspeak.gif Ceva productie de mica serie? Sa-ncep sa pandesc bursa?
Mythica
Nu o sa apara la bursa, toate informatiile vor fi aici, deci vei putea construi singur montajul.
alexis
Problema mea e ca sunt "afon" in ale electronicii. Tranzistorul imi ridica probleme, daramite microcontrollere...
liviu2004
Nu pricep cum e cu memoria. In oglinda sunt 2 motorase da? Cum memorezi pozitia lor, adica cand treci de la pozitia 1 la 2 cum faci?
Mythica
Sunt 2 motorase pentru fiecare oglinda. Microcontrollerul memoreaza starea orizontal si vertical pentru ficare pozitie intr-un registru, iar la apasarea butonului corespunzator pozitiei, microcontrollerul actioeaza releele pana la starea memorata initial.
liviu2004
Motorase in cc, pas cu pas? In ce se traduce starea orizontal, vertical? In curent, timpi? Ce te faci cand oglinda e blocata de gheata, va ramane comanda activa mereu? Macar de la comanda actuala pot intrerupe curentul si nu ard motorasele.
Mythica
Se memoreaza timpul dintre pozitia curenta si cea memorata. Daca oglinda e blocata de gheata va fi actionata (se poate adauga si limitarea in functie de curent intr-o versiune viitoare).
mariuscond
De ce este nevoie de 10 relee? Nu sint suficiente 8 ?
Mythica
Sunt 4 motorase si un fir comun pentru toate. 5 relee sunt conectate la plus si 5 la minus si se comuta 2 (1 de la plus si 1 de la minus) in functie de actionarea care se doreste.
liviu2004
Sunt curios pe ce principiu merg cele "de firma". O alta posibila problema ar fi pierderea tensiunii si stergerea setarilor. Ai vreun EEPROM in calcul?
mariuscond
QUOTE(Mythica @ 17 Nov 2008, 23:20)
...si un fir comun pentru toate...
Pai plus-ul nu merge "pe direct" +12v contact? De ce il mai "treci" prin relee daca e comun?
Mythica
Pe firul comun poate fi ori 12V sau masa in functie de sensul de rotire al motoraselor.

initial prevazusem un eeprom pentru memorarea starilor dar am folosit un 16f73 asa ca alimentez microcontrollerul pe plus permanent. In cazul deconectarii bateriei, asa cum trebuie setat din nou ceasul din bord, se pot memora si pozitiile oglinzilor.
OldMan
ce folosesti ca referinta pentru pozitia initiala?
De cand uita setarile din eeprom 16F73 daca il scoti de sub tensiune?.... eu stiu ca atat programarea in flash cat si cea in eeprom se face cu ajutorul lui MCRL. Ceasul din bord dupa cat stiu eu nu memoreaza ora nicaieri, daca ii tai oscilatorul se duce naibi ora.....
....poate daca postezi si legarea PIC-ului ne facem o idee...altfel discutam pe steril.

ca mi-am adus aminte...tu folosesti optocuploare in tensine continua....ca pe mufa aia de la oglinzi nu ai PWM.
Mythica
Pentru pozitia initiala nu folosesc nici-o referinta anume, o pozitie de mijloc (sa nu fie intr-unul din capete).
16f73 nu are eeprom asa ca memorez pozitia intr-un registru care se sterge (de fapt se modifica la valoarea default din program) daca se opreste alimentarea. Ceasul din bord era un exemplu ca nu este foarte deranjant sa mai memorezi odata pozitiile daca scoti modulul de sub tensiune.
Din optocuploare se duce in portul C iar iesirea e pe portul B. Butoanele de memorare si pozitie pe portul A, active high.
Am folosit optocuploare pentru a transforma comenzile date de buton catre motorasele oglinzilor in "1" logic pentru microcontroller.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.