Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se aude mai prost radio!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
costelish
Am schimbat casetofonul de pe logan cu un mp3 player LG, si radio se prinde mult mai prost, adica simt vizibil diferenta, chiar si in oras unde FM ar trebui sa se prinda foarte bine. E pusa mufa de la antena bine, deci nu de aici e problema. Stie careva daca poate sa fie ceva din setarile de la mp3 sau mai stiu eu cum pot sa imbunatatesc semnalul!!
Pls help, ca imi vine sa bag inapoi vechiul cas!
bolovan_ro
a) ii foarte probabil ca selectorul de canale din mp3 sa nu fie foarte stralucit (asta am obserrvat si eu pe un VDO)
cool.gif Te uita in cartea tehnica de la iempetrei...s ivezi daca are ceva specificatii mai deosebite pentru antena (poate trebuie sa schimbi antena)
costelish
Nu are nimic deosebit referitor la antena. Singurul lucru este cablul ala de la Power antena care cica se conecteaza doar daca ai antena din aia cu motoras.
Ma gandeam ca poate sunt ceva setari legate de PA, TA...... Care nu prea stiu ce inseamna.
bolovan_ro
Nep...nu-s setari. Prin urmare...asa merge radio. Eventual cauti sa schimbi antena cu ceva mai bun (deh...nu cred ca au pus o antena de top pe o masina de low cost)
sorin1983
pai daca antena de logan e low cost lg-ul de cand e high end? biggrin.gif trebuia sa iei un player mai in firea lui si nu aveai probleme.
costelish
Uai, pai daca nici Lg nu mai poti considera mai in firea lui atunci Loganul chiar ca e caruta!
zanga
Nu stiu ce model de LG ai tu dar eu am LAC M6600 si nu am probleme cu semnalul.
ionut.tanase
1) LG-urile sunt recunoscute pentru cat de proaste sunt in principal pe receptia radio;
2) Antena de la LOGAN nu are nici o legatura cu receptia proasta a playerului tau; poti sa pui si antena de la Maybach ...
3) Poti sa pui si pe mama amplificatoarelor de putere la antena ca tot prost o sa mearga;
4) Ai luat plasa cu playerul asta; incearca sa mergi la magazin si sa dai diferenta sa iei altul (asta daca sunt cuminti cei de acolo).

zanga
QUOTE(ionut.tanase @ 17 Nov 2008, 14:39)
1) LG-urile sunt recunoscute pentru cat de proaste sunt in principal pe receptia radio;
*



Recunoscute de cine?
bolovan_ro
1) am vazut LG-uri care aveau receptia exceptionala - adevarat...am testat doar unul
2) Nu are legatura antea cu receptia radio? Pai atunci ce legatura are motorul cu deplasarea masinii? Hai sa fim seriosi...o antena buna poate dubla puterea de receptie (mai citeste si matale)
3) Daca pui amplificator...cel putin in orase o sa ai semnal radio bun...dar vezi ce amplifactor iti pui...si ce spune producatorul (risti sa-i bulesti selectorul...etajul de intrare etc)
4) Ii si asta o idee...
ionut.tanase
QUOTE(zanga @ 17 Nov 2008, 14:40)
Recunoscute de cine?
*



... de cei care au cunostinte in domeniu si care au testat mai multe modele si marci.
Nu are rost sa te conving pentru ca nu asta mi-am propus.


QUOTE(bolovan_ro @ 17 Nov 2008, 14:43)
1) am vazut LG-uri care aveau receptia exceptionala - adevarat...am testat doar unul

RASPUNS: LG-urile sunt printre cele mai slabe calitativ pe segmentul de pret pe care il reprezinta.

2) Nu are legatura antea cu receptia radio? Pai atunci ce legatura are motorul cu deplasarea masinii? Hai sa fim seriosi...o antena buna poate dubla puterea de receptie (mai citeste si matale)

RASPUNS: ce legatura are coada vacii cu stampila primarie? cam asa se traduce alaturarea facuta de tine intre motor/deplasarea masinii si antena Logan/player.
Pai hai sa iti explic: antena de la logan ca si cea de la alte masini este o simpla sarma conectata la player printr-un cablu ecranat. Daca matale crezi ca acea sarma este de vina de receptia radio a playerului ... ei bine, citeste primul post al initiatorului unde spune clar ca celalalt player se auzea bine cu aceeasi antena.


3) Daca pui amplificator...cel putin in orase o sa ai semnal radio bun...dar vezi ce amplifactor iti pui...si ce spune producatorul (risti sa-i bulesti selectorul...etajul de intrare etc).

RASPUNS: este posibil sa se schimbe ceva in bine la calitatea radio dar daca el este prost din fabrica perfect nu se va auzi niciodata.
4) Ii si asta o idee...
*




In completare, am avut acum 2 ani un player LG la care ascultam radio din joi in Paste. Stiti cat a mers radio la el? Fix 2 luni dupa care s-a defectat. Am mers la garantie cu el si i-au schimbat tot etajul radio. La o luna a cedat si asta.
Sa nu mai zic ca butonul de volum (rotativ) mergea cand vroia el.
Si produsul era nou ...

Playerele LG = rasnite!
zanga
Daca nu mi-ai adus un argument care sa ma convinga de ce te-ai mai obosit sa imi raspunzi?
Si daca tu ai avut probleme inseamna ca toate playerele LG produse se vor defecta garantat.
Afla ca la mine functioneaza fara probleme de peste 2 ani si nu da nici un semn de oboseala(nici macar butonul rotativ care ar fi cel mai folosit).
Tind sa cred ca la tine a fost o problema de exploatare.
klaus
Sa nu fie cumva semnalul de intrare in radio prea ... mare, si sa intre modulul de receptie in saturatie.
bolovan_ro
klaus...sigur nu prea ai treaba cu electronica?
ionut.tanase
1) Exista o statistica facuta? Vrem si noi un link (vreau si eu sa schimb casetofonul...si sincer...nu's ce sa iau)
2) Imi pare rau ca te dezamagesc (aproape ca ma inec in lacrimi)...dar nu ii doar o simpla sirma...ii caculata bine...are un raport intre sirma...cablul care transmite semnalul la radio si grosimea lui. Etc...se fac intregi doctorate pe tema asta.
3) Are dreptate klaus...etajul intra in saturatie...etajul final de amplificare ...mai mult...incepe sa se incalzeasca...si intra in autoamplificare...se face pleosc (acum depinde cum ii facut etajul final). P.S. TOATE (DAR TOATE) receptoare de semnal radio/TV...au aplificatoare de semnal (de fapt, radio pe frecventa AM...ii un amplificator de semnal...punct. cele pe FM ii un aplificator+demodulator+amplificator de semnal)
ionut.tanase
Mai aruncati un ochi si pe site-uri de pasionati in domeniul sound auto si dupa aia veniti cu teorii abracadabrante.
In lumea pasionatilor nici nu exista firma LG si asta spune multe despre aceasta firma in domeniul auto. Pentru cultura generala a multora nici macar Pioneer nu este tocmai un etalon pe partea de radio daramite LG ...
Nimeni nu se oboseste cu statistici in domeniul asta pentru ca nu sunt relevante.
Ca o observatie urmare citirii mai multor posturi pe site-uri dedicate, singurele marci de playere carora nu prea ai ce sa le reprosezi sunt Clarion, Alpine si Pioneer (in ordinea enuntata). SONY nici macar nu este pomenita ca marca in topul pasionatilor. Ce sa mai vorbim de LG ...

Referitor la antena ... cred ca ai glumit in postul de mai sus intrucat chiar seamana a gluma; mai ales partea cu doctoratul m-a distrat cel mai tare. Sarma aia ... pentru ca este chiar o banala sarma otelita nu necesita studii aprofundate asa cum sustii tu ... ea poate fi inlocuita cu orice alta sarma de orice diametru si receptia radio va fi la fel. Daca nu crezi, fa un test.

Mai departe nici nu are sens sa mai continui ca deja va pierdeti in basme cu saturatii, incalziri si alte preamplificari.
Deja, o sa ajungeti la concluzia ca de vina probabil este masina omului si nu prapaditul ala de LG.
Giurisici Fabian
dupa cateva playere care nu mi-au dat sadisfactie deloc cum receptionau radioul (LG ,Kenwood ,Scott)in sfarsit am gasit ceva super si la pret acceptabil Blaupunkt St.Louis mp 56 care il recomand .Mi se pare ca ofera cu mult peste alte firme gen Sony,Pioneer ,etc.
http://www.daciaclub.ro/galerie/displayima...up-21520-3.html
si de unde l-am achizitionat.
http://www.domo.ro/Audio-Video/Echipamente...t_St_Louis_MP56
klaus
QUOTE(ionut.tanase @ 17 Nov 2008, 19:31)
Mai departe nici nu are sens sa mai continui ca deja va pierdeti in basme cu saturatii, incalziri si alte preamplificari.
Deja, o sa ajungeti la concluzia ca de vina probabil este masina omului si nu prapaditul ala de LG.
*

Posibil sa ma pierd in basme, insa ca realitate palpabila am un amic care merge cu un LG FARA antena, pentru ca daca ii pune antena se aude... prost.
As ramane indatorat de o explicatie a acestui fenomen.
ionut.tanase
Felicitari pentru alegerea facuta. Intra-adevar Blaupunkt sunt buni pe sound-ul auto.

LE: Klauss, te-ai gandit ca amicul tau poate are o problema la cablul de antena? Poate este in scurt sau intrerupt; eu personal am patit o experienta similara cu un player caruia cand ii bagam cablul de antena se pierdea receptia radio. Dupa inlocuirea, atentie, doar a cablului totul a revenit la normal.
klaus
pai doar cu cablu ii merge bine. Cand pune antena pe filet se strica treaba.
costelish
Pai aratati-mi si mie ma, site-urile alea cu pasionatii sa vad si eu topurile de care tot vorbiti, ca doar din vorbe nu cred nimic.
bolovan_ro
klaus. Prima chestie:
Receptia se poate face asa: se introduce un semnal de o anumita frecventa (ex: 100 MHz)...peste asta se suprapune semnalul radio (electro-magnetic)...care moduleaza frecventa respectiva. Daca antena nu ii calibrata calumea...poate aparea fenomenul de atenuare a semnalului (de ex: semnalul modulator se suprapune peste purtatoare). Parca asa tin minte din bruma de electronist

eventual mai citeste aici: http://www.thinkdigit.com/forum/showthread.php?t=60460

ionut.tanase rau ii sa semnalizezi...ia citeste si matale...
bygy007
1 treaba cu receptia proasta si cu amestecul semnalelor este din partea de receptie (tuner) a radioului ori unul din posturi este prea puternic ori nu face bine separarea semnalelor

2 la cel care merge cu antena scoasa decit cu ea bagata peoblema este ca semnalul receprionat este prea putenic sau partea de amplificare la intrare este prea mare
mai multe detalii gasiti aici
ionut.tanase
Bolovan, incearca ironii din astea ieftine cu apropiatii tai foarte apropiati, ok? Si apropo, cumpara-ti LG si cu asta basta. Eu raman la parerea ca LG-urile sunt printre cele mai proaste la receptia radio!
moshu_59

Orice s-ar spune, tunerul din receptorul din dotarea standard a Loganului, este de o calitate destul de buna. Are o antena cu o impedanta standard , un cablu de conectare standard (la care au aderat majoritatea constructorilor de receptoare radio auto), deci nici un motiv sa nu mearga, la aceeasi calitate un alt tip de radio, daca este construit la o calitate comparabila ce cel din dotarea Loganului.
Faptul ca merge prost LG-ul ar putea avea cateva cauze principale:
- dinamica RAA slaba (RAA - regajul automat al amplificarii, amplificarea etajului de intrare este variabila cu nivelul semnalului, cu cat plaja de reglaj este mai larga cu atat performantele, in conditii de semnal foarte puternic / foarte slab, vor fi mai bune. De obicei etajul RAA este plasat in cadrul blocului de FI (frecventa intermediara - 10,7 Mhz cel mai adesea folosita, la modulatie de frecventa)).
- amplificare slaba a tunerului sau / si a blocului de FI
- selectivitate slaba, vinovat principal blocul FI, nereusind o separare neta a posturilor cu diferenta mare de nivel, in special a celor cu frecventa apropiata. Se ajunge la un deranj reciproc intre posturi, manifestat prin tot felul de sfaraituri, fluieraturi, caderi de nivel, saltul pe alt post (etajul CAF - control automat al frecventei deranjat de interferente), etc.
- cablaj imprimat proiectat defectuos, ecranari deficitare intre etajele de amplificare sau intre acestea si oscilatorul local, alinieri ale etajelor FI necorespunzatoare, decuplari ale sursei de alimentare nepotrivite, sau in locuri nepotrivite, etc.
Lista ar putea continua, insa am mentionat doar cauzele principale ale unei receptii necorespunzatoare. Oricare din motivele mentionate, fie ca e singurul fie ca sunt mai multe, acuza in mod indubitabil, calitatea receptorului.
costelish
Mare lucru nu am inteles din ce mi-ai spus ca nu ma prea pricep la electrotehnica!
Dar, am probat astazi si am scos cablul de la antena de la masina si am pus o sarma obisnuita de vreo 30 cm si prindea radio foarte bine. Bieinteles ca nu am mers cu masina sa vad daca sunt schimbari, caci acolo apar la mine problemele. La fel se prinde foarte bine si cu antena standard de la masina daca sunt prin oras si stau pe loc!

Intrebare:

Daca pun la masina o antena mai scurta se poate sa mearga mai bine?

Adica cu a zis klaus "Sa nu fie cumva semnalul de intrare in radio prea ... mare, si sa intre modulul de receptie in saturatie. "
bygy007
eu zic sa nu tai antena ci sa folosesti asa ceva [attachmentid=1627483878] este 5 roni merita incercat totusi verifica legaturile de la antena la radio poate e vre-un fir desfacut
costelish
Adica sa caut atenuator variabil 20 dB , 5-1000 Mhz?
Asa se chiama?
ador13
Costelish - de ce nu conectezi tu playerul respectiv la unul sau doi prieteni de-ai tai sa vezi daca se intampla la fel sau nu? Si dupa aia poti trage o concluzie.

Ionut.tanase - buna logica. Am vazut si eu un Passat nou care sta numai prin service; deci toate Passaturile sunt praf, nu?
Generalizezi. Daca ti s-a stricat tie un LG nu inseamna ca sunt toate varza. Ca idee generala -> all made in Taiwan, vorba rusului din Armageddon. Asa ca...


ionut.tanase
Nu vreau sa va conving ca LG-urile sunt slabe ... cumparati si o sa va convingeti singuri.
moshu_59
QUOTE(costelish @ 19 Nov 2008, 12:40)
Mare lucru nu am inteles din ce mi-ai spus ca nu ma prea pricep la electrotehnica!
Dar, am probat astazi si am scos cablul de la antena de la masina si am pus o sarma obisnuita de vreo 30 cm si prindea radio foarte bine. Bieinteles ca nu am mers cu masina sa vad daca sunt schimbari, caci acolo apar la mine problemele. La fel se prinde foarte bine si cu antena standard de la masina daca sunt  prin oras si stau pe loc!

Intrebare:

Daca pun la masina o antena mai scurta se poate sa mearga mai bine?

Adica cu a zis klaus "Sa nu fie cumva semnalul de intrare in radio prea ... mare, si sa intre modulul de receptie in saturatie. "
*




Da ar putea sa mearga mai bine, ar confirma faptul ca receptorul are o dinamica RAA slaba. Altfel spus, pentru un semnal mare de intrare, tunerul nu poate sa-si reduca amplificarea la un nivel sufiient de mic, nivel care ar asigura o receptie de calitate. De aceea, o antena mai scurta, sau lipsa antenei, ar suplini menirea etajului RAA, in sensul ca neputand sa-si reduca el amplificarea, ii ofer eu un semnal mai mic. Solutia aceasta e acceptabila doar la receptia statica, dar ce te faci cand circuli cu masina si te indepartezi de statia de emisie, sau ce te faci cand, cu aceeasi antena improvizata, iti vene sa asculti o statie cu cativa km mai indepartata, lungesti antena, scurtezi antena ? Oare nar fi util un topic cu inrautatiri Logan?
klaus
In mod evident comportamentul acelui radio e defectuos.
Insa, parerea mea, inainte de a face ceva ar trebui identificata cauza: fie e prea "sensibil", fie e prea "putin sensibil". Si in baza acestei constatari sa se intreprinda masurile corespunzatoare (pfui, ce limba de lemn am...)
nicu022003
Eu am LG pe logan si sunt multumit de receptia pe care o are, doar la radio ZU am vazut ca are probleme.
brigada_diverse
ce model de lg ai?
am si eu unu si nu am probleme....
costelish
lac 3800R
adrianne
@klaus: poate fi si de la lipsa legaturii de masa a cablului, caz in care insasi cablul se comporta ca o antena, iar montarea antenei standard duce la "lungirea antenei". As verifica daca acel cablu "da la masa".
Xsander
Logan Kiss FM ce am avut instalat pe ea la capitolul audio:
1.Blaunkput din fabrica :absolut nici o problema cu receptia radio doar ca se auzeau slab melodiile de pe cd sau la radio(calitatile sunetului lasau de dorit)
2.Sony Xplod st nu mai stiu cum....:receptie radio impecabila + sunet destul de bun (unnalte si joase).Pe asta mi l-au sutit baietii de cartier...

Precizez ca nu am avut absolut niciodata de cand am masina ( un an a facut luna trecuta) nici un fel de problema cu receptia radio sau incidente care sa afecteze antena sau alt circuit.

Acum cateva zile am cumparat un LG Lac5800R.Treaba sta in felul urmator:
Semnalul radio este excelent DAR,din CAND IN CAND ,si subliniez, mi se intampla ca sa se auda putin cu purici( ca si cum as trece sa zicem printr-o zona in care semnalul este bruiat si dupa aceea sa-si revina, am si un indicator de putere a semnalului care in acel moment oscileaa cateodata mai mult sau mai putin).Ideea e ca am facut conexiunile ca la carte le-am verificat de 5 ori si STIU ca nu e problema de acolo.Am citit manualul am lasat toate functiile active ta/af si altele care se presupune ca imbunatatesc semnalul slab.Odata cu aceste schimbari calitatea s-a imbunatatit simtitor dar nu a disparut.Nu stiu ce sa mai fac sincer pentru ca nu mi s-a mai intamplat cu celelalte.Ma gandeam sa cumpar un amplificator pentru semnal ,care se monteaza intre player si antena, dar mi-e teama sa nu stric ceva.Daca cineva ma poate lamuri....Multam.
C@talin
vreau totusi sa precizez ca receptia radio de la casu original nu se compara cu cea a unui casetofon pus porma ,toate se aud prost fata de original,si cred ca e normal biggrin.gif ca am vazut asa ceva la mai toate masinile.
IRONICK
pionerul meu nu a avut probleme de receptie
b34uen
in general in bucuresti semnalul radio este destul de putenic la toate radourile (pentru un aparat de radio decent), asa ca nu vad de ce trebuie un amplificator de antena. In cazul in care receptia este de calitate proasta parerea mea este ca receptorul este de calitate proasta.
Semnal radio prea puternic????...... Scuze klaus dar asa ceva nu exista, altfel daca ai trece pe langa sediul radio kiss de exemplu nu ai putea sa receptionezi acest post de radio, sau ca si cum ai spune ca la priza din casa sunt 15 A si nu poti sa bagi televizorul in priza ca se arde...
si inca ceva: in parte sunt de acord cu ionut tanase in privinta LG (parca se numea si goldstar inaine si nu mai pare atat de firma), dar mai putin vehement decat el, cum de altfel sunt convins ca pe piata cel putin 30% sunt falsuri
klaus
Sa inteleg ca exista etaj de RAA pe alimentarea televizorului?
Eu am vazut la viata mea televizoare care mergeau prost ca aveau semnal RF prea mare la intrare. Principial nu inteleg de ce nu s-ar putea si la radio.
Daca cineva mi-ar putea explica, as ramane indatorat.

Si LG = Lucky Goldstar (a rezultat in urma unirii celor 2 firme coreene)
IRONICK
Alea vechi stiau doar sa nu mai amplifice, nu si sa atenueze. Orice receptor fm are asa ceva si isi trage nivelul din intermediara.
b34uen
esti rautacios pentru ca ai inteles comparatia: exact ca in cazul intensitatii curentului la alimentare si din semnalul radio ia atat cat trebuie, iar nivelul de amplificare este variabil astfel ca nu iti taie din varfurile semnalului (imi pare rau dar nu stau sa adaug scheme si desene cu sinusoide din motive de lene)
iar denumirea de goldstar nu cred ca ar mai atrage pe cineva in ziua de astazi (chiar suna chinezesc rau) de aceea am amintit de ea, in schimb toti privesc marca LG ca fiind extraordinara
craciun fericit si un an nou foarte bun la toata lumea
klaus
Din cate stiu eu, semnalul radio de Fm este un semnal cu variatie in frecventa, nu in aplitudine. Tradus in tensiuni si curenti de alimentare, ar insemna tensiune standard de 220V cu variatie de frecventa (10hz-40 z-100hz-50 hz etc).
Ori daca tu ai la intrare o amplitudine de 330 V s-o arde alimentarea aparatului?

Dar daca etajul de amplificare automata face tot semnalul de peste 80% sa fie la iesirea din etaj 100%, ce se intampla cu cei 20%? Nu se pierd ca informatie? Cum s-ar traduce aceasta pierdere de informatie? Cumva in sunet de proasta calitate?

Insa repet, eu nu spun ca aia e cauza. Eu spun ca poate fi una din cauzele posibile. Care poate ar trebui vazuta daca e sa nu, si se face foarte usor aceasta verificare.
ionut.tanase
Vorbiti in continuare de tensiuni si curenti de alimentare, etaje de amplificare si procente dar nu vreti sa luati in considerare un aspect evident: LG-urile sunt cam slabute pe partea de receptie radio. Nu o luati in nume de rau dar chiar sunt slabe. In oras nu ai voie sa nu se auda radio perfect. Eu am un Pioneer care i-a luat locul unui Panasonic. Nici unul dintre ele nu a avut nici cea mai mica problema cu receptia radio. Ca idee, printre etaloanele in receptia radio se innumara urmatorul player:
http://www.alpine.ro/home/products/headuni...its/cda-9812rb/

De fapt, eu ma declar un fan al celor de la Alpine si Clarion care sunt de departe cei mai buni in materie de sound auto.

klaus
QUOTE(ionut.tanase @ 23 Dec 2008, 19:29)
nu vreti sa luati in considerare un aspect evident: LG-urile sunt cam slabute pe partea de receptie radio.
*

No, da cine a negat pe aici acest lucru?
ionut.tanase
Nu mai conteaza ... poate m-a luat valul dar cand aud de pocnitorile de la LG ma iau nervii in rafale. Oricum, atentie pe ce dati banii pentru ca la aceeasi bani (relativ) isi poate lua omul altceva mai bun.
Or fi fost buni cei de la GoldStar pe vremuri dar acum piata a evoluat iar ei au cam ramas in urma de cand se numesc LG. Oricum, pe partea de HiFi auto ei nu prea conteaza, sunt "prea" mediocri ... practic sunt de NEluat in seama.
Parerea mea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.