Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cauza vandalism la CASCO
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
procurorus
Ce intra si ce nu intra la aceasta clauza de vandalism, care vad ca se plateste separat la multe tipuri de asigurari CASCO?
Spre exemplu spargerea unui geam din motive necunoscute intra la vandalisme sau nu?
adip
Sectiunea de asigurari si daune: http://www.reno.ro/Asigurari-si-Daune-Auto-f88.html
ionutctn
QUOTE(procurorus @ 19 Nov 2008, 13:43)
Ce intra si ce nu intra la aceasta clauza de vandalism, care vad ca se plateste separat la multe tipuri de asigurari CASCO?
Spre exemplu spargerea unui geam din motive necunoscute intra la vandalisme sau nu?
*


Spargerea unui geam din motive necunoscute nu intra la vandalisme. Vandalism este cand spre exemplu iti gasesti masina zgariata tandari cu un cui sau altceva facuta numai cerculete pe o suprafat mare. Aia se cheama vandalism.
procurorus
Adica daca imi fac CASCO fara vandalisme nu platesc din buzunar daca gasesc luneta sparta sau oglinda rupta?
Ryk
daca gasesti oglinda rupta nu trebuie sa te duci neaparat la sectia de care apartii si te duci la accidente si avarii si acolo zici ca asa ai gasit-o in parcare, faci pe o schita ca masina era parcata intr-un fel in care putea sa treaca cineva sa iti agate oglinda si sa o rupa si gata. iar legat de geam, te duci la sectia de care apartii si zici ca ti-a spart masina si gata. Vandalism intra zgariata toata, vopsita cu spray, cauciucuri taiate cu cutiul si am impresia ca intra si incendiere intentionata.
Andy_ACS
Eu am clauza de vandalism la polita casco (BCR Asig). Mi s-a explicat ca orice se despagubeste (zgariat, spart, indoit, patat, pete de acid, etc etc) MAI PUTIN taiat cauciucurile. Asa e la mine.

Bafta!
procurorus
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Ryk
si la mine este tot inclusiv taiat cauciuri smile.gif si eu daca le tai mi le schimba.
Tudor
Ryk, ce asigurator e? Ai citit la excluderi, nu cumva anvelopele sunt trecute acolo? (te intreb pentru ca multi agenti promit vrute si nevrute, fara ca promisiunile lor sa fie acoperite de contract)
Executron
La mine la FATA exclud orice daune asupra cauciucurilor (exceptie face in cadrul unui accident, evident) SI NICI actiunea acizilor (mentionata expres).
Mihai San
Stie Cineva ASIROM ul asigura si daunele provocate de vandalism?
19vik
QUOTE(procurorus @ 19 Nov 2008, 13:43)
Ce intra si ce nu intra la aceasta clauza de vandalism, care vad ca se plateste separat la multe tipuri de asigurari CASCO?
Spre exemplu spargerea unui geam din motive necunoscute intra la vandalisme sau nu?
*




QUOTE(procurorus @ 19 Nov 2008, 15:14)
Adica daca imi fac CASCO fara vandalisme nu platesc din buzunar daca gasesc luneta sparta sau oglinda rupta?
*


S-ar putea sa platesti din buzunar si daca iti faci CASCO cu vandalism inclus.
Nu te lua dupa ce iti balmajeste agentul ca sa iti incheie polita, citeste cu atentie clauzele din contract inainte sa-l inchei si mergi la firme mari, cunoscute, chiar daca sunt ceva mai scumpe, ca asiguratori sunt pe toate drumurile bla bla bla.gif . Citeste si din experienta altora, vizavi de parbriz spart sau oglinda rupta, de aici pana la postul #93.
Ryk
@Tudor&co: da, aveti dreptate, orice contract care se semneaza se citeste inainte cel putin in mare ca sa stii despre ce e vorba. Dar iti dai seama ca acum nu faci casco la nu stiu ce firma ca aia iti da cauciucuri daca le tai sau nu, sa fim seriosi, eu unul nu am mers pe ideea asta, adica nu ma apuc acum sa-mi reintregesc asigurarea doar ca-mi schimb cauciucurile taiate, prea multa birocratie si prefer sa ma duc la magazin si sa le cumpar de la mine, la fel ca si restul interventiilor care nu depasesc 100eu. Si la mine daca nu se respecta am pe cine sa trag de urechi pt. asta si tot imi recuperez intr-un fel sau altul ce mi se cuvine wink.gif
Si asiguratorul meu este BCR.
kosfunny
QUOTE(Ryk @ 19 Nov 2008, 18:48)
si la mine este tot inclusiv taiat cauciuri smile.gif si eu daca le tai mi le schimba.
*


Nu te bucura prea tare!Anvelope noi nu o sa primesti decat daca cele de pe masina au fost tot noi!
Vei fi despagubit in functie de gradul de uzura.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.