Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Indica turatie prea mare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alin_xyk
Nu stiu care ar putea fi problema. Am testat turatia cu 2 turometre, si la ambele imi indica cu vreo 200 rot/min mai mult. Am venit cu alta dacie si le-am adus la aceeasi turatie, dupa ureche, si apoi am masurat turatia la a mea. Tot asa, carata mai mult. Care sa fie cauza?
nelu_1985
da ce etalon ai folosit sa sti ca e mai mult cu 200 ture?, nu te lua dupa turometrele de dacie ca toate au o marja +/-...pune un taster pe ea si vezi ce turatie are motorul, sau la o statie ITP, dupa ureche nu poti calibra turometru...
Ov
daca desfaci ceasurile, o sa gasesti un potentiometru la turometru de unde il poti regla wink.gif
nelu_1985
da nu dupa ureche... wink.gif
alin_xyk
ideea e ca posesorul celelaltei masini are un turometru electronic, iar la mine la ralanti arata 1000 ture, iar la el 800. Nu de alta, ma gand sa nu am cumva probleme pe la partea electrica. Vreun scurt pe undeva poate influenta asta?
Ov
nu. S-a decalibrat turometrul (al tau sau al lui wink.gif)
alin_xyk
Multumesc Ov.
PH-06-BOA
Cel mai simplu, trebuie sa sti ca, la o anumita viteza si treapta, trebuie sa ai atatea ture...
S-au mai prezentat mai ia urma exemple concrete. Se regleaza.
alin_xyk
Se pare ca am rezolvat. Mi-am pus aprindere tranzistoriala Gotronic si imi arata 850-900 rot/min acum.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.