Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Albirea dintilor
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
bz_26_zzz
Buna seara. Vreu sa cer parerea acelora care au incercat un tratament de albire a dintilor. Planuiesc sa imi fac si eu un astfel de tratament, si nu stiu la cine sa apelez sau ce metoda sa aleg. wacko.gif


Astept parerile sau sfaturile voastre. multam icon_mrgreen.gif
koldun
Dupa ce o sa incerci tot ceea ce crezi ca iti va folosi, vei vedea ca nu ai rezolvat nimic. sleep.gif

Succese!
Merced
Fumezi, nu?
bz_26_zzz
Nu fumez, nu beau cafea. Sunt anul II la Stomatologie si cred ca am devenit "obsedat" de dintii mei si al celorlalti. blush.gif Ca sa iti dai seama, fac o comparatie. Daca vorbesc cu o fata "face to face" si are un decolteu mare, intai raman cu privirea pe dintii ei, si apoi pe decolteu icon_mrgreen.gif

Eu am gasit cateva solutii, oferte, dar nu vreau sa le incerc pana nu vad la altcineva. Sunt un fel de toma necredinciosu`.
cristio_79
Pai daca esti la Stomatologie nu ar fi trebuit sa stii tu mai bine unde se fac astfel de tratamente si care ar fi mai eficiente?
bz_26_zzz
intreb in stanga in dreapta...nimeni nu stie. ori le e rusine sa spuna ca si-au facut albire. deasta am si spus ca stiu cateva metode prin care ii pot albi, dar nu am vazut rezultatul pe nimeni wink.gif inca mai astept.... poate poate
daniM
Dintii nu se pot albi mai mult decat e culoarea lor naturala.Fa rost de o cheie de culori de la portelanul VITA, si dupa un detartraj si un periaj o sa-ti descoperi culoarea.Toate pastele si cremele alea de la teleshoping sant vrajeli.Intretinerea dintilor se face cu pasta de dinti si periuta ,plus controlul regulat la dentist.Daca vrei sa obtii mai mult,si vrei sa ai dinti de Hollywood,si daca te tine buzunarul,scoti toti dintii si iti faci implanturi,atunci intr-adevar o sa ai dinti foarte albi si frumosi biggrin.gif
ArtVandelay
QUOTE(daniM @ 21 Nov 2008, 23:52)
Dintii nu se pot albi mai mult decat e culoarea lor naturala.Fa rost de o cheie de culori de la portelanul VITA, si dupa un detartraj si un periaj o sa-ti descoperi culoarea.Toate pastele si cremele alea de la teleshoping sant vrajeli.Intretinerea dintilor se face cu pasta de dinti si periuta ,plus controlul regulat la dentist.Daca vrei sa obtii mai mult,si vrei sa ai dinti de Hollywood,si daca te tine buzunarul,scoti toti dintii si iti faci implanturi,atunci intr-adevar o sa ai dinti foarte albi si frumosi biggrin.gif
*



ceeeee? 173.gif
daniM
Tu cum crezi ca au actorii de la Hollywood astfel de danturi perfecte?Asta e o practica destul de implementata si la noi.Doar ca e o operatie cam de durata si doar daca in urma testelor organismul iti accepta implantul si nu il trateaza ca pe un corp strain,cu toate ca sunt facute din titan.Bun ,sa zicem ca nu toti actorii isi scot dintii defintiv,dar o buna parte.Restul isi pilesc dintii si ii imbraca ,chiar daca nu au carii,si sunt intr-o stare buna,doar pentru simplul fapt ca nu arata perfect.Am vazut si pe la noi astfel de cazuri,mai ales cei care vin de afara,doar ca dentistii cu care lucrez eu nu accepta sa distruga dintii naturali pentru niste fite.SI BINE FAC!!Totusi de putin timp a aparut o noua tehnica,care practic salveaza dintele in totalitate,si consta in fabricarea unor fatete foarte fine de portelan si lipirea acestora direct pe dintele natural.Am aflat de la un prieten dentist care lucreaza in Londra si are pacienti destul de renumiti ca Pink,Amy Winehouse,David Tennant,Jude Law.Costul unei astfel de fatete e in jur de 500 de lire sterline.
Alexu7
freaca-i cu bicarbonat icon_mrgreen.gif
fiderzen
http://www.studentie.ro/ALBIREA_DINTILOR_C...0-10188471.html

nu stiu daca am dat linkul care trebuia....dar de albirea cu ajutorul laserului ati auzit?? smile.gif)..sincer este o metoda care chiar functioneaza, inainte de tratament,medicul stomatolog iti face un detartaj...si apoi incepe tratamentul smile.gif
nu ai voie sa bei cola,pepsi,cafea,sa fumezi(aici e discutabila treaba,ca multi sunteti mai dependenti decat credeti:)) )cateva zile
eu nu am facut tratamentul, insa am multi prieteni care au facut si se cunoaste o maaare diferenta:)
Pe bune! tongue.gif smile.gif)
daniM
Astea sunt culorile naturale ale dintilor unui om.DACA,din intamplare,ai culoarea din nastere alea ultimele din dreapta,poa' sa vina si Obi-Wan Kenobi cu laserul,ca nu are cum sa ti-i albeasca!Prietenilor tai doar le-a curatat dintii...
koldun
Sa nu zic cu banat, da' tare mi-e ca tratamentul cu laserul slabeste duritatea smaltului.

Succese!
driverx
Trimite-i un mail la Richard Hammond. Nu cred ca nu se va obosi sa iti raspunda. Ca de stiut, stie sigur.
koldun
Poate-i raspunde despre inverzirea dintilor lu' Clarkson... happy.gif
Iulikk
Lasand caterinca la o parte... Asta am folosit eu (de 2-3 ori pe zi) si a dat rezultate. (acum numai folosesc pentru ca femeia care facea comanda nu este in localitate)

Nu ma intrebati de unde am luat-o ca nu stiu. A adus-o mama cica a facut comanda pentru ea. Costa aprox 30 de lei.
Se numeste "Glister", de la Armway si scria pe tub ca e "Made in USA" smile.gif
http://foryourbodyandyourhome.com/wp-conte...stertooth-1.jpg
Alexu7
ambalajul mi se pare cunoscut, in real am vazut parca, alaturi de alte solutii magice !


da cu bicarbonat chiar n-a incercat nimeni? icon_mrgreen.gif
Iulikk
Eu am incercat da' cu ceva timp in urma. Numai tin minte sa fi dat rezultate smile.gif
koldun
QUOTE(Iulikk @ 22 Nov 2008, 13:43)
Lasand caterinca la o parte... Asta am folosit eu (de 2-3 ori pe zi) si a dat rezultate. (acum numai folosesc pentru ca femeia care facea comanda nu este in localitate)..
*


Adica a dat rezultate numai atat timp cat ai folosit trebusoara respectiva iar acu', nemaiavand acces la sursa, sa inteleg ca s-a revenit la starea initiala? Altfel de ce ti-ar mai trebui din nou...?! mellow.gif

Succese!
bz_26_zzz
QUOTE(Iulikk @ 22 Nov 2008, 13:43)
Lasand caterinca la o parte... Asta am folosit eu (de 2-3 ori pe zi) si a dat rezultate. (acum numai folosesc pentru ca femeia care facea comanda nu este in localitate)

Nu ma intrebati de unde am luat-o ca nu stiu. A adus-o mama cica a facut comanda pentru ea. Costa aprox 30 de lei.
Se numeste "Glister", de la Armway si scria pe tub ca e "Made in USA" smile.gif
http://foryourbodyandyourhome.com/wp-conte...stertooth-1.jpg
*




Am folosit si eu pasta din aceea. Intradevar, e foarte buna si se punea pe periuta aproximativ cat un bob de mazare. Majoritatea produselor de la "Amway" sunt de o calitate superioara.
bolidu
Am incercat eu cu bicarbonat si a dat rezultate dar nu prea mari dar diferenta se cunostea, am mai incercat si cu sare mare si tot asa...
cristio_79
Produsele Amway,din cate stiu eu,nu se gasesc prin magazine.Au distribuitorii lor,care la randul lor recruteaza pe altcineva si tot asa.Fac prezentari la domiciliu,se intrunesc la tot felul de adunari.DIstribuitorii care fac comenzi mari la firma primesc tot felul de bonusuri.In fine,nu acesta este subiectul topicului.

Eu folosesc o pasta de dinti numita Parodontax si pe care mi-a recomandat-o medicul dentist.Contine bicarbonat si extracte din multe plante si chiar ma ajuta in problema pe care o am.Inainte de a incepe sa folosesc aceasta pasta,am facut si un detartraj.Acesta se recomanda a se face la 6 luni.
Iulikk
QUOTE(koldun @ 22 Nov 2008, 12:58)
Adica a dat rezultate numai atat timp cat ai folosit trebusoara respectiva iar acu', nemaiavand acces la sursa, sa inteleg ca s-a revenit la starea initiala? Altfel de ce ti-ar mai trebui din nou...?! mellow.gif

Succese!
*



Nu chiar. Dintii s-au albit si asa au ramas (mai albi). Recomand pasta aceea.
Corbu'
Domnule student la Medicina Dentara (parca asa ii zice mai nou la Stomatologie), in anul 1 se face Histologie nu? Daca da atunci trebuia sa cunosti deja, daca nu o sa ai ocazia sa vezi o poza de microscop cu smalt dentar sanatos si daca esti cuminte poate o sa ti se arata si una cu smalt dentar dupa albire. Ai sa fi surprins de ce gasesti !
Pana cum cam toti producatorii de sisteme de albire se feresc sa dea poze la microscop cu smaltul before/after, de obicei prezentatorii sunt reticenti, incerca sa o dau la cotit. Tine minte vorba unui mare profesor, in timp dupa cativa ani de practica o sa iti dai seama cat de mare dreptate avea:"Cel mai frumos dinte este cel natural". Cuvantul "frumos" are insa mai multe intelesuri ...
koldun
aplauze.gif Eu am zis-o mai pe ocolite.
george_slz
Hei terminati mai cu kitt-urile alea de albit dintii de la teleshopping(domeniu in care am lucrat si am vazut cum se da jos rugina de pe metal cu smirghel, nu cu Dura Lube spray cum ar fi vrut ei sa credeti ). Mergeti mai oameni buni la stomatologi (evitati totusi pe aia batrani, ca n-au auzit de noile tehnologii si nici capabili nu sunt) si veti vedea ca au solutii bune pentru problemele voastre legate de colorarea dintilor. Sunt foarte multi fabricanti de kitt-uri de albire a dintilor. Eu stiu de la prietena mea, care este medic stomatolog, ca folosea un kitt de la Opalescence, kitt care are 2(doua) truse de albit, nu una cum asa cum spun unii din bransa, ca sa mareasca profitul. Acum ce va mai trebuie de la stomatolog(pentru ca nu e un simplu reseller), este fabricarea unor gutiere(suporti pentru solutia de albit, care se fac luand mulajul dintilor, acestea vor fi purtate pe timpul noptii, cand dormiti, si pot fi folosite atata timp cat dintii sunt in aceiasi "configuratie") si instructiunile de utilizare ale kitt-urilor, explicate pe intelesul tuturor.
Cei care vreti info suplimentare, am sa ma interesez, daca imi dati un pm cu intrebarile.
xcss
QUOTE(Corbu' @ 23 Nov 2008, 00:28)
Domnule student la Medicina Dentara (parca asa ii zice mai nou la Stomatologie),  in anul 1 se face Histologie nu?
*


Da, se face... ph34r.gif
Corbu'
Opalescence este cel mai promovat kit de albire de pe la noi si din cate imi aduc aminte vine cam in 6 variante. Procesul nu consta doar in aplicarea gelului in gutiera si gata, este nevoie de un test de reactivitate/complianta a tesuturilor, o gutiera facuta cum trebuie si in functie de ce am scris mai sus, igiena dentara a pacientului, fumator sau nu, bautor de cafea/ceai, etc, se alege varianta care trebuie. Pacientul trebuie sa inteleaga totusi anumite lucruri si in primul rand NU are voie sa fumeze / bea bauturi colorate pe durata tratamentului ce poate sa dureze mai multe sedinte / zile. Daca nu vrea sa se conformeze este raspunzator pentru toate relele ce i se pot intampla....si se pot intampla.

Atentie la cei ce aveti obturatii pe dinti frontali > daca acestea sunt relativ inobservabile inainte de albire, posbil sa apara deranjante dupa tratament. Motivul > gelul albeste tesutul dentar dar nu si materialul obturatiei, el isi pastreaza culoarea. In principiu trebuie refacute toate obturatiile cu noua culoare a dintelui. Alti bani, alta distractie. Credeati ca e simplu nu?

Personal imi place Opalescence doar prin prisma kitului de Endo, mai da o sansa dintilor colorati dupa tratament endodontic, multi recurg direct la coroane/fatetari fara sa incerce metoda albirii. La unii merge, la altii nu, dar etic este ca pacientul sa stie toate variantele si el sa aleaga, nu medicul in functie de castigul financiar (coroana vs albire).
daniM
Albirea dintilor e cam acelasi lucru cu vopsirea parului.Daca totusi exista un kit care ii albeste(vopseste)nu este un lucru permanent,adica bani aruncati.Am spus-o si o mai repet-nimeni nu iti poate face alta culoare la dinti decat e cea naturala cu care te-ai nascut.Sincer nu am incercat si nu o sa incerc niciodata o astfel de tehnologie,intretinerea dintilor e mult mai sigura si mai SANATOASA.Calea cea mai simpla e si cea mai corecta!
george_slz
Pai albirea dintilor prin metaoda cu gel pare sa fie un fel de curatare, nu modificare de nuanta. Daca ai culoarea naturala A2, dupa tratament tot A2 ai, numai ca dintii sunt ca la bebelusii cu dentitia nou aparuta(e o cumparatie de necunoscator). E ca o polishare de vopsea la masina personala! radmasa.gif
daniM
Daca totusi optati pentru asftel de tratamente va dau niste sfaturi:nu incercati firmele care anul asta scot un produs ,iar la anul altul,si nu incercati un produs nou aparut imediat,interesati-va prima oara,si,da,George,incurajez orice produs care CURATA dintii,si nu face o albire artificiala a acestora!
Corbu'
QUOTE(george_slz @ 23 Nov 2008, 12:46)
Pai albirea dintilor prin metaoda cu gel pare sa fie un fel de curatare, nu modificare de nuanta. Daca ai culoarea naturala A2, dupa tratament tot A2 ai, numai ca dintii sunt ca la bebelusii cu dentitia nou aparuta(e o cumparatie de necunoscator). E ca o polishare de vopsea la masina personala!  radmasa.gif
*



Albirea nu este ca o curatare. Ce zici tu acolo este ce se intampla dupa un detartraj si periaj profesional. Ala este 100% sanatos si recomandat la 6 luni-maxim 1 an. Albirea este insa CHIMICA.l
Alexu7
eu prestez de 4-5 ori periaj pe zi, cand mai apuc trag cate o liniuta de bicarbonat si sunt multumit happy.gif
sorin1983
pe nas?? si cum ajunge la dinti? biggrin.gif
1.6
O sa fiu cat mai scurt si clar.
Exista pacienti cu dinti naturali care au pete galbene, maro sau portocalii sau care au dintii patati ca urmare a fumatului, a inaintarii in varsta sau a altor cauze extrinseci.
Acestia ar fi candidatii ideali unei albiri dentare.
In restul cazurilor, doar de moft, eu unul nu recomand albirea dentara. Este o metoda chimica asa cum bine spunea Corbu', se mai spune ca materialele noi(Opalescence de exemplu) nu ataca structura smaltului. In principiu se produce o usoara demineralizare a acestuia. Deci o slabire e rezistentei lui. Parerile sunt impartite dar un lucru este clar. Exista riscuri.
Riscurile sunt: predispozitia la carie, colorare si hipersensibilitate.
La 6 luni se recomanda chiar de catre producator un consult care de obicei se transforma intr-o noua albire.
Domnule daniM. Ati spus mai multe ineptii pe aici ceea ce-mi permite sa-mi fac o idee privind gradul de pregatire(daca exista desigur) si va rog sa va documentati bine inainte de a va da cu parerea si sa aveti in vedere ca, desi va aflati "doar" pe un forum, puteti avea o influenta asupra unor membrii de pe-aici.
Domnule Corbu' pentru a nu induce o idee gresita, detartrajul nu are o periodicitate a refacerii ci este impus de necesitatea efectuarii lui. Adica poti face la cateva luni sau il poti reface dupa ani buni.
george_slz
Propun infiintarea unui topic permanent(poate subforum la cafenea) despre probleme si sfaturi stomatologice(din motiv ca toata lumea va avea, la un moment dat, probleme cu dintii), care poate fi moderat de stomatologii de pe forum, care se simt mai bine aici decat pe eugenol.ro biggrin.gif .
Corbu'
QUOTE(george_slz @ 28 Nov 2008, 18:43)
care poate fi moderat de stomatologii de pe forum, care se simt mai bine aici decat pe eugenol.ro  biggrin.gif .
*



Unde era "cartita". cool.gif
daniM
QUOTE(1.6 @ 28 Nov 2008, 02:41)
O sa fiu cat mai scurt si clar.
Exista pacienti cu dinti naturali care au pete galbene, maro sau portocalii sau care au dintii patati ca urmare a fumatului, a inaintarii in varsta sau a altor cauze extrinseci.
Acestia ar fi candidatii ideali unei albiri dentare.
In restul cazurilor, doar de moft, eu unul nu recomand albirea dentara. Este o metoda chimica asa cum bine spunea Corbu', se mai spune ca materialele noi(Opalescence de exemplu) nu ataca structura smaltului. In principiu se produce o usoara demineralizare a acestuia. Deci o slabire e rezistentei lui. Parerile sunt impartite dar un lucru este clar. Exista riscuri.
Riscurile sunt: predispozitia la carie, colorare si hipersensibilitate.
La 6 luni se recomanda chiar de catre producator un consult care de obicei se transforma intr-o noua albire.
Domnule daniM. Ati spus mai multe ineptii pe aici ceea ce-mi permite sa-mi fac o idee privind gradul de pregatire(daca exista desigur) si va rog sa va documentati bine inainte de a va da cu parerea si sa aveti in vedere ca, desi va aflati "doar" pe un forum, puteti avea o influenta asupra unor membrii de pe-aici.
Domnule Corbu' pentru a nu induce o idee gresita, detartrajul nu are o periodicitate a refacerii ci este impus de necesitatea efectuarii lui. Adica poti face la cateva luni sau il poti reface dupa ani buni.
*


Nu esti tu in stare sa-mi judeci gradul de pregatire!Ineptii?Probabil ai vreo porcarie de aia de vanzare,si te-a deranjat discutia...
ady85btz
decat sa cauti tratamente mai bine te speli pe ei
1.6
@daniM daca aveam o "porcarie de-aia de vanzare"(tin sa-ti admir pe aceasta cale vocabularul elevat) poate promovam un produs, nu crezi?
Te rog daca tot te dai cunoscator si nu esti de acord cu afirmatia mea ca debitezi ineptii la greu sa ne spui si noua care este gradul tau de pregatire. Daca nu, te rog sa te abtii de la alte comentarii de cunoscator pentru ca astea nu sunt sfaturi auto ci tin de sanatate.
bulan
Eu cred ca o persoana care nu se va spala pe dinti niciodata nu i se vor strica totii dintii si maselele.Iar o alta persoana indiferent cat de mult s-ar spala pe dinti la un moment dat tot va avea ceva probleme cu dantura.Si mai cred ca pana la urma spalatul pe dinti este o chestiune de igiena nu neaparat de pastrare a danturii sanatoase.
Corbu'
Domnule bulan crezi prost. Sa zicem ca nu te speli, sa zicem ca nu faci carii, dar tartru sigur vei avea si cu el sigur vei ajunge la o parodontoza. In final sa zicem ca scapi fara carii, dar ai mari sanse sa "pice singuri" dintii.
Sanatatea dentara/bucala nu include doar lipsa cariilor.
bulan
Eu am pus problema ca un versus!Chiar daca cineva nu se va spala niciodata nu i se va distruge toata dantura cum daca cineva se va spala pe dinti excesiv de mult tot va avea ceva probleme.Mai importanta este mostenirea genetica de la parinti.Eu personal am avut probleme cu carii dentare pe la varsta de 14 ani cu cateva masele pe care le-am rezolvat la dentist.Atunci de ce la un acelasi periaj zilnic unele masele s-au stricat si altele nu???
Corbu'
Pentru ca poate nu te speli cum trebuie, ar fi o teorie. Majoritatea habar nu au cum sa se spele pe dinti corect si din pacate nici medicii nu le spun din comoditate, sictir, repede ca urmeaza urmatorul pacient si sala de asteptare este plina, etc. E greu sa facem aici teoria chibritului la igiena dentara, dar cert este ca spalatul corect CONTEAZA. Si conteaza apoi si folosirea unei ape de gura ce previne recolonizarea suprafetelor dentare cu bacterii si "ganganii", conteaza si folosirea atei interdentare pentru a curata spatiile unde nu ajung perii periutei de dinti, conteaza si folosirea unei periute electrice pentru a curata zonele mai greu accesibile / zonele unde se declanseaza senzatia de voma, etc.
E mult de spus si mai ales este mai mult de explicat ca sa se tot omul. Din pacate la noi igiena/preventia este undeva spre 0 deoarece se scot cica putin bani din asta. Motivul > oamenii sunt delasatori, majoritatea nu vin la controale periodice si vin decat cand e prea tarziu, nu sunt de acord sa plateasca pentru o consultatie in care medicul ii vorbeste doar despre igiena dentara si ii explica ce si cum. Daca ii zici la final ca il costa 50 RON se uita lung la tine de parca l-ai injurat. Mai avem pana intelege romanul ca preventia e mama tratamentelor....

P.S. Ca o paranteza, studenti la Medicina Dentara dintr-o tara Europeana nordica au venit in Romania pentru a invata sa faca proteze dentare totale (popular a se citi "placa"). Motivul > la ei pacientii ce au nevoie de asa ceva sunt foarte rari si nu au cazuistica sa invete studentul. Oare de ce? Preventia cumva ?
bulan
Domnu Corbu!La varsta de 14 ani mi s-au cariat 4 masele brusc!Pana sa ma dumiresc eu copil fiind pe doua le-am pierdut si doua au fost tratate si le am si in ziua de azi.Maselele alea 4 le aveam in gura doar de 7 ani si indiferent de cat de mult/putin m-am spalat doar cele 4 s-au stricat iar restul danturii este in bune conditii si azi.Asta nu poate sa insemne decat ca ceva s-a intamplat cu cele 4 masele indifernt de cat de mult/putin,bine/prost ma spalam eu pe dinti.Asta vreau eu sa scot in evidenta!
Corbu'
Molarii ce i-ai avut cariati erau molarii de 6 ani si erup evident in jurul varstei de 6 ani. Desi erup la 6 ani si sunt dinti permanenti, coroana se formeaza efectiv intrauterin. Pe romaneste, procesul de formare al dintelui respectiv este in burta mamei. Pana la 6 ani ramane cuminte in osul maxilar/mandibular, iar la varsta de 6 ani isi incepe eruptia si apoi formarea completa a radacinii. Daca zici ca s-au cariat brusc, asta poate sa indice o carenta de Ca sau flor in viata intrauterina, carenta ce provine din alimentatia defectuoasa/saraca a mamei. Rezultatul a fost dezvoltarea defectuoasa/insuficienta a structurilor dure din componenta lui, ce l-a facut susceptibil cariilor (asa pe scurt). Daca ti s-a administrat flor sistemic dupa nastere (si ti s-a administrat) + Calciu, asta a influentat dezvoltarea dintilor permanenti ce au erupt uletrior, dar pentru cei 4 molari de 4 ani a fost prea tarziu. Legat de sanatatea molarilor de 6 ani poate fi facuta paralela cu dentitia de lapte; sunt interconectati ca status general.

Cum am zis mai sus, spalatul, determinanti genetici, factori sociali & obiceiuri vicioase (tutun, alcool, droguri), flora bacteriana bucala, status imunologic, etc; este o intreaga polologhie si nici unul din factori nu sunt determinanti, toti sunt favorizanti si merg mana in mana, se aduna unul la altul. Pe unii nu ii putem controla (cum s-a hranit mama cand ne avea in burta), dar pe unii ii putem. Spalatul tine de noi si nu ne cad unghiile daca folosim periuta si pasta de dinti; si culmea, spalatul/igiena este un factor favorizant ce atarna greu.

P.S. ALBITUL dintilor cu toata chimia albirii este si el un factor FAVORIZANT in aparitia unei afectiuni bucale indiferent care este ea. Poate trece neobservat, dar poate fi picatura ce umple paharul inainte sa inceapa calvarul. Numai medicul este in masura sa aprecieze daca merita sau nu o albire, el este singurul capabil sa judece si sa aprecieze toti factorii implicati.
bulan
Domnu Corbu eu am 48 de ani si in 1960 cand m-am nascut eu mama mea i-a vazut pe ceilalti bebelusi din maternitate cum plangeau in urma unui vaccin obligatoriu.Ei bine contra unui plocon am fost scutit de vaccinul obligatoriu de catre cadrele medicale.Ulterior la gradinita,scoala generala,liceu si armata nu mai am facut nici un vaccin pentru ca nu le aveam pe precedentele.De imbolnavit nu m-am imbolnavit de nimic in viata mea si am o sanatate perfecta doar cu dentistul am avut treaba o singura data si motivul pare sa fie cel expus de Dumneavoastra si nu faptul ca nu m-am spalat pe dinti mult si bine.Parerea mea!
Corbu'
Nu ma mai lua cu Domnul Corbu si Dumneavoastra ca sunt mult mai tanar decat ...... Dumneavoastra tongue.gif. Eu am zis mai sus Domnu Bulan pentru ca dadea bine cu poza din avatar tongue.gif .

P.S. Nu te-ai imbolnavit pentru ca ai avut MARE noroc, in perioada aia inca bantuiau boli grave, intre timp unele au fost eradicate (cica).
bulan
QUOTE(Corbu' @ 29 Nov 2008, 18:53)
P.S. Ca o paranteza, studenti la Medicina Dentara dintr-o tara Europeana nordica au venit in Romania pentru a invata sa faca proteze dentare totale (popular a se citi "placa"). Motivul > la ei pacientii ce au nevoie de asa ceva sunt foarte rari si nu au cazuistica sa invete studentul. Oare de ce? Preventia cumva ?
*


Cand eram copil toti mosnegii aveau cate un briceag cu care taiau tot ce mancau pentru ca pe vremea aia si placa era un lux.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.