Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema frane
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
rammstein
Sal all.
Am o Dacia 1310 '91. Pana luna trecuta franele au mers destul de bine, iar apoi au inceput sa faca probleme, in sensul ca nu mai tinea cum trebuie si pierdea putin lichid. Am schimbat la pompa veche de 2 ori garniturile, am aerisit... nici eu nu mai stiu de cate ori... A fost un moment in care n-am mai avut frana deloc si am lovit pe altul, asta dupa prima schimbare a garniturilor.
Intr-un final am schimbat pompa de frana, dar acum, dupa cam 2 saptamani, iar nu mai tine cum trebuie (am aerisit dupa schimbare de 2 ori) - tine bine de la a doua pedala. Si a mai fost nevoie de completare cu putin lichid de 2 ori. Si pompa veche si cea noua sunt facute la Iasi - Asam parca. Ce trebuie facut? Mecanicul spune ca pe la etrieri nu curge...
thx
motanpaul
Ia pompa de frana de Autonova Satu mare.Nu iti mai pune viata in pericol cu Asamu.Fac numa lucruri de 2 lei. Numa ne punem viata in pericol cu Conex, Asam.
Te rog sa citesti la Piese Dacia Clasic, e un topic Asam.Daca il vei citi nu vei mai cumpara piese de Asam.
Bafta
nad
pentru cine stie franceza poate e de ajutor:

"METHODE 5 Pompe a vélo (Méthode Recommandée)

L'idée est de créer une pression d'air dans le bocal au moyen d'une simple pompe à vélo. L’air comprimé
pousse le liquide de frein qui s'écoule alors rapidement et sûrement par la vis de purge.
Pour pouvoir "gonfler" un bocal on modifie son couvercle en alu de la façon suivante:


9 Déposer le joint plat (JP) et le cône de protection en alu.

9 Agrandir le trou de mise à l'air libre jusqu'au diamètre d'une valve de chambre à air de vélo (6mm).

9 Fabriquer 2 rondelles joint (J) avec un morceau de chambre à air.

9 Enfiler les rondelles sur le corps de valve, de part et d'autre du bouchon en alu.

9 Serrer l'ensemble avec la rondelle ® et l'écrou (E) du corps de valve (CV).Ne PAS remonter le
cône en alu.

9 Reposer le joint plat à l’intérieur du couvercle et serrer celui-ci sur le bocal bien rempli de liquide.

9 Connecter le raccord de pompe et gonfler quelque coups (pas trop car sinon on risque de chasser
le caoutchouc du fond du bocal !) .

9 Equiper un étrier d'un tuyau transparent et desserrer la vis de purge.

On voit le liquide s'écouler et on resserre la vis de purge lorsqu'il n'y a plus de bulles.
Le bocal étant toujours sous pression, purger l'autre étrier.
Dans les cas rebels, terminer par un peu de pompage à la pédale.
Appuyer sur la valve pour laisser partir l'air et passer le bouchon équipé sur l'autre bocal.
En fin de purge remonter le cône en alu sur le bouchon et laisser la valve en position ouverte pour la mise à
l'air libre.


Nota :

Quand on refait à neuf le maître cylindre et les étriers, on peut opter pour le liquide SILICONE.
Celui ci a deux avantages : il n’est pas hygroscopique(ne se charge pas en eau) et il n ‘attaque pas la peinture.
ATTENTION il faut changer tous les joints et coupelles, sinon il y a risque de gonflement du caoutchouc.
A mon avis ce n’est pas un bon choix pour nos Alpines car en cas de panne du circuit de freinage loin de son
garage, il sera difficile de se procurer le liquide Silicone (Accessoirement, il coûte environ 5 fois le prix du
liquide classique) "
rammstein
Stiam ca sunt proaste. Dar chiar nu am gasit altceva in tot orasul. De Satu Mare am cautat, ca asa mi-a zis si mecanicul, dar numai d-asta am gasit.... Deci sa inteleg ca altceva in afara de pompa nu are ce sa fie.... Daca ii pun cu simplu circuit are ceva (in afara de faptul ca e ilegal)? Adica, e mai bine?
vallyyy
Nu prea ma pricep la servo ,insa iti pot spune ca am cu simplu circuit si imi pare mai fiabila ,adica e simplista ........pot spune ca am de ASAM pe masina si-si face treaba foarte bine(nu pun la indoiala vorbele coforumistilor ,cred ca sunt eu norocos si am nimerit o pompa chiar OK )..........nu cred ca are ceva , e "ilegal" la ITP in rest nu cred ca ai vreo treaba
rammstein
Si in trafic daca te opresc la control cei de la rar impreuna cu politia, iti ia certificatul. Nu ramane decat sa schimb mecanicul (mi se pare ca o aeriseste prea repede, adica putine pedale....) si eventual si pompa cu una de Autonova
motanpaul
Dupa ce o aerisesc iara, daca tot nu am frana calumea.Ma duc la dezmembrari si iau o pompa de frana simplu circuit si sanatate.Desi am pusa noua, este de Autospeed.
La itp mi-a cerut dublucircuit. Dar acum am itp pana in 2010.
rammstein
Dupa cate probleme am avut, regret ca am renuntat la Oltcit. Macar ala avea frane smile.gif Apropo, ce sanse exista sa se potriveasca pe Dacie pompa de Oltcit? sau de alta masina mai reusita...
ydaniel
din ce oras esti? daca nu gasesti de autonova trimitem prin posta rezolvam cumva.
G I M
Cu franele nu-i de joaca ...dar de unde sa gasim piese bune? Mie imi curge lichid de frana pe la cilindrii de pe spate ,am schimbat 3 seturi de garnituri (firme diferite) ,cilindrii receptori cu totul (de ASAM) si tot imi curge .Am intrebat de garnituri de fartec brasov si nu am gasit pe nicaieri.
Am si eu o intrebare: garniturile care vin in interiorul cilindrului receptor trebuiesc sa fie cat mai moi sau cat mai tari ,cu "buza" cat mai groasa sau mai subtire? Am expus problema mea mai peste tot in speranta ca voi gasi o rezolvare ,poate a mai trecut cineva prin asa ceva mellow.gif
ydaniel
pai din ce oras esti?trebuie sa cauti piese bune...astia de pe la magazine aduc numai asam si gigi srl....
G I M
Eu sunt din Sinaia, am cautat in tot orasul, am intrebat si la un magazin in Bucuresti (care cica ar aduce numai piese de origine) si mi-a dat unele la care nici nu m-am uitat...Nu pot sa inteleg cum ASAM a primit autorizatie RAR cand face numai rebuturi 022.gif
motanpaul
Simplu-Autorizatie luata cu mita
ydaniel
pai are autorizatie:))?
@neagu ionut-tu ce ai avea nevoie?
G I M
Pe cutia de la cilindrii scrie produs certificat rar...o prostie
Eu am nevoie de garniturile de la etriere si de la cilindrii receptori dar sa fie de fartec brasov.Nu am gasit pe nicaieri si tot pierd lichid de frana, prind aer pe instalatie ,frana nu tine,zapada a venit peste mine biggrin.gif ...In seara asta am dat peste un set de garnituri complete fata/spate intr-o punga sunt mult mai moi decat cele cumparate de mine iar garnitura care vine la etrier ,este mai mare decat cea pe care am cumparat-o acum (cele noi aproape ca intra in interiorul celor vechi,atat este diferenta de mare),si ma mai intreb de ce curge... deci m-am lamurit de tot de piesele astea de srl excl.gif
P.S. Eu am nova
rammstein
QUOTE
din ce oras esti? daca nu gasesti de autonova trimitem prin posta rezolvam cumva.


Eu sunt din Tg Jiu. Astia din magazine ziceau ca Satu Mare nu mai face pompe - probabil ziceau asta ca sa-mi vanda rebuturile de la Asam....
Azi am fost din nou la mec sa aeriseasca si-mi zise ca pierde putin lichid pe la cilindrul din spate. E posibil sa prinda si aer din cauza asta?
Minel
QUOTE(rammstein @ 23 Nov 2008, 11:20)
zise ca pierde putin lichid pe la cilindrul din spate. E posibil sa prinda si aer din cauza asta?
*



NORMAL , ca pe unde iese lichidul ,intra aerul

Doar tu dupa ce apesi pedala de frana (iese lichidul ) cand lasi piciorul de pe pedala , ea revine in pozitia de repaus ( intra aer )
ciush
si eu am probleme cu franele, prinde abia la a2 -a pedala!
nu pierde lichid!
am aerisit de 3 ori la 3 "meseriasi" diferiti si degeaba!
o fi pompa? Am pompa dublu circuit!
ydaniel
e...fac pompe.da nu e rentabil sa vinda una de 120lei in loc de 20 de 60 lei:))
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.