Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pompa de frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
lexu123456
buna am o dacia 1310 si mi-am schimbat pompa de frana cu dublu circuit am servo am aerisit-o si prinde frana tare greu ce sa ii mai fac cum sa o mai aerisesc?.. nu mai pot de nervi ce ii am va astp rasp
gimsys
unde ai aerisit ? la pompa sau la roti , garniturile is bune ?
lexu123456
gata am rezolvato smile.gif ms oricum scapa lichid pe la tzava mai am inca o intrebare ce sa fac sa prinda pedala mai sus am incercat sa mai desfac tija de la servo si dupa un km se infraneaza rotile ji am pedala fff tare ce sa fac sa nu se mai blocheze franele cand ii tija mai lunga o ideie plz plz va astp rasp
diaconuliviu
Search, am explicat de nenumarate ori reglajul pompei/servo-ului.
Si nu numai eu. In plus e explicat si reglajul manual al "autoreglajului" sabotilor.
lexu123456
imi curge lichid pe la rezervor am pompa dublu circuit 3 tevi ce sa fac garniturile is noi ce sa faccc??sad.gif
diaconuliviu
Pui o cirpa mare sub pompa, scoti rezervorul si-i astupi repete stuturile, golesti lichidul, pui banda din teflon pe stuturi si remontezi. Garniturile sint din cauciuc indoielnic, la frig nu-si mai fac treaba.
Minel
Posibil sa iti faca si presiune in rezervorul de lichid , si asta poate sa fie o cauza a curgerilor pe langa acele garnituri
Incearca sa faci o gaura cu un ac in capacul rezervorului ,si vezi daca mai ai vreo scurgere !
lexu123456
banda de teflon unde se gaseste???plz
ydaniel
la magazine de instalatii sanitare.
neajiji
Iei un set de garnituri mai tari care sustin rezervorul cu lichid de frana, aceeasi problema am avut-o si eu cu toate ca pompa de frana era noua. Conteaza ca noile garnituri sa fie foarte tari si sa intre greu rezervorul in ele astfel nu-ti va mai curge.

PS: nu incerca improvizatii pt ca lichidul de frana e destul de coroziv si va manca materialul folosit pt carpeala
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.