Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Piese SuperNova
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
saftonel
SO...cum ma dau banii afara din casa...o sa incerc inca odata sa scap de troncaneala de pe spate...

Daca e cineva care are idee ...sa`mi spuna si mie, il rog ce ,ce piese pot cumpara si schimba(in service dar tre sa ma duc eu cu piesele) cu denumirea lor exacta (sa inteleaga vanzatorul ce`i cer)...sambata ma duc in targ si doresc sa le cumpar pe toate.

PS:daca nu am postat unde trebuie ...imi cer scuze..
dee_dee_al
din cate am auzit de scartaiala si troncaneala de la haion nu scapi decat daca il sudezi.asta a fost solutia finala adoptata de un prieten dupa multe chedere schimbate, care mai de care mai scump si mai smecher.tot troncanea...asa ca ... a bagat sudoru la treaba...si ca sa vezi, NU MAI TRONCANE smile.gif))))))
cristio_79
Daca sapati nitel p-acilea dadeati de asta:http://www.daciaclub.ro/Zgomote-Spate-Sole...nova-t5875.html
saftonel
10x cristio_79 ...dar crede`ma ca l`am citit de ceva vreme si nu am gasit de schimbat decat amortizoarele in acel topic ..eu ma gandeam sa schimb mai tot ce se poate schimba..sa merg linistit ,fara troncaneli cand trec peste "denivelarile din intersectii ",macar 1 sapt ...e tot ce`mi doresc
dadu221
urci la masina , vii laploiesti si iti prezint eu o supernova fara scartaieli .. te ajut sa o faci si pe a ta wink.gif Implica bani de cheder de solenza , montat cui de solenza , reglat tampoane cauciuc si o lecuta de pasla (aka fonominu` lu peste prajit), aplicare leucoplaste pe sistemuld e prindere al banchetelor spate si pe "umerii" policioarei spate. Sau mai ai rabdare pana ajung eu in bucuresti s afac revizia la gaz .. sf.februarie -martie. nu-ti bate capul , da-i foc si scuteste-te de necazuri. Dupa trei ani de posesie sunt resemnat , apatic si cu mare chef de a schimba masina . Plus ca injur de rup la volan .. deh , frustrarile.
djasu82
cum de va troncane haionul ? la mine nici nu se aude doar plasticile pe care sta polita si la aia o sa-i vin de hac cat de curand si la majoritatea plasticelor .... fiindca sunt prinse plastic pe plastic plus pe tabla si uite asa apare zgomotul nu exista amortizare locala si asta o sa fac eu cu siguranta voi reusi.
Maskatu
La mine singura troncaneala care a mai ramas e de la amortizor. Haionul sta etans pentru ca am schimbat chederul si am dat cuiul maxim jos. Si probabil ca se mai misca si polita aia idioata. Ma gandeam sa pun o bara in spate intre amortizoare, poate poate mai rigidizez sasiul.... la primavara.
djasu82
ti-am spus ce sa-i faci la polita .
SYL
Ce ? unsure.gif
djasu82
cauta si tu tongue.gif
Relu_GTT
Ce metoda aveti voi pt polita ?
djasu82
doar v-am spus se prinde 2 magneti de o parte si de alta a suportilor politei iar pe polita se prinde doua bucati de fier sau tabla ... asa se elimina sa vibreze aiurea . La suporti de plastic care mentin polita si difuzoarele se pot intercala fasi de cauciuc pentru amortizarea vibratiilor.
saftonel
hohoho...so...am facut tot ce se putea face...schimbat chedere,banda izoler la bancheta ,cui solenz ,am facut o bara metalica de care este prinsa polita direct de portbagaj ..tot bate si troncane...so ..resemnat nu pot sa fiu ..e ambitie personala sa merg cu ea macar odata fara muzica smile.gif)
Maskatu
Saftonel iti troncane pentru ca nu e de la polita/bancheta. Ai incercat sa scoti polita de tot si sa scoti bancheta din cuie si sa o lasi pe fata? Eu am constat ca zgomotele care au mai ramas nu sunt de la bancheta sau polita ci de la idiotul ala de amortizor care e facut de niste idioti de ingineri (e cel "original" biggrin.gif ca mi-e si rusine sa ii zic original). Tu ai schimbat amortizorul? Am citit topicul lui klaus legat de troncaneli si el spune ca trebuie inlocuite amortizoarele cu unele Monroe pe ulei (oare cat costa 2 bucati?) Daca am face asta si am baga si niste pasla la oale + insonorizare conserva care se intituleaza "hayon" si tot mai troncane... eu imi dau demisia blink.gif

Eu am schimbat si chederul din spate, am dat si cu vaselina, si cu banda izolira pe cuiele de la bancheta, am mai pus vaselina si pe tablitele care tin bancheta "de jos" mai exact care o fixeaza de podea, am pus si silicon, si burete la polita si tot troncane, dupaia am scos polita si facea la fel... radmasa.gif deci nu e de la polita icon_mrgreen.gif

Masina asta e cea mai tare, nu te plictisesti niciodata biggrin.gif laugh.gif
saftonel
am mers si cu polita/fara /haion ridicat si toate variantele...mereu alte sunete...am fost in service ...si mecanicu a spus ca nu trebuie schimbate telescoapele...
djasu82
trebuie imbalsamate platicurile =)) biggrin.gif cea ce v-am spus si eu nu e de la nici un amortizor sau cel putin la mine ... Am pus pe un amic sa preseze plasticurile pe bancheta din spate si fenomen a tacut troncaneala. Asadar ramane sa amortizam bucatile de plastic.
Ca amortizoare ar fi cele cu magneti dar cred ca nu da nici unu 1500 de euro tongue.gif
Maskatu
Dublam valoarea masinii radmasa.gif
djasu82
se anunta mariri de preturi la carburanti cred ca e nevoie pentru modificat consumul si la super nova tongue.gif solutia am propuso.
Maskatu
Cat costa un far in targ? Sau in alta parte.... ce preturi sunt?
turturel
Eu la polita am facut in felul urmator: am luat un profil T de fier..gen cornier, am dat 5 gauri in el si in polita si leam prins cu surubele..in prealabil am indoit profilul opus fata de curbura politei...dupa ce am facut treaba asta nu mai troncabea..dar scartaia..asa ca am pus niste cheder de geamuri pe bucata de cauciuc.(burete cu adeziv pe verso..gasiti la magazine)..acum scartaie suportii politelor..unul e rupt...pe care ii dau jos si bag pe acolo..vad eu..tot cheder de geamuri.Eu nu am nici cui de solenza..sper sal montez cand o sa am timp. Asta e dracia supernoava!
saftonel
acelasi profil l`am facut si eu ...si nu are nici o treaba smile.gif) cel putin la mine ..cu tot cu cui joaca haionu si se freaca de "banoul de cauciuc" de la polita ..deh...
KoStY125
Buna seara ! Am avut si eu un nefericit mic accident cu dsn'ul meu sad.gif am avariat aripa stanga din fata si oglinda din stanga. aveti idee cam cat e o aripa la dezmembrari auto si eventual si o oglinda ? Problema e urmatoarea: eu trebuia sa merg la rar ca sa imi faca indentificarea masinii si sa imi treaca masina pe numele meu si talonul...se va putea face identificarea daca nu ii repar tabla ? sau va trebui sa remediez problema inainte de a merge la identificare ? blink.gif help tongue.gif
saftonel
vezi pe forum e cineva care dezmebreaza una ...poate ai noroc si e si aceeasi culoare
KoStY125
In legatura cu identificarea masinii..credeti ca ma primeste cu masina avariata ? sau va trebui sa o repar inainte de a merge la rar ?
Michael_Jr
pentru a merge la rar trebuie sa le repari (asa stiam, acum astept si alte pareri) si in legatura cu postul despre far, un far e in jur de 135 lei cel original
mx_ady
Fratilor eu am sudat suportul de jos am luat jos tanpoanele de cauciuc am lasat din suruburi balamaua fixa pana am vazut ca strange pe cheder dupa care am lipit banda scoci pe haion unde se vedea ca freaca chederul si n-o sa credeti nici un zgomot sau scartait.
miki1964
sal. stie cineva unde se poate gasi un ax volan de supernova, partea de la caseta de directie pina la axul volan-bord, cel cu crucea cardanica, si cit costa
dariusz
QUOTE(marcykone @ 2 Mar 2009, 10:48)
Ax volan=250 Ron de origine,Giurgiu,cred k si in Vitan e cam la fel,am fost nevoit sa-l iau din Gr,insa am sunat pe cineva din targ,i-am cerut parerea daca sa-l iau sau nu,ma gandeam k-l scot mai ieftin din targ,si mi-a zis sa-l IAU!Asa ca....cam scumpute supermasinile astea DACIA!
*



iote!
emil_t
eu zic verifica-ti prima data amortizoarele, la mine 60% din zgomot era de la un amortizor.

parca cuiul de solenza era recomandat prin forum
Davala23
120 ron ax inferior volan acum doua saptamani.
twinky
Am schimbat cheder-ul de SRN cu unul de SLZ, cuiul era deja de SLZ si liniste ... pentru 2 zile ca acum a inceput sa scartie bordul ....
M-am saturat cum repar ceva apare altceva .... masina asta devine o sugativa de bani .... incepe sa nu mai renteze (nu ca pana acuma ar fi rentat)
ady 2111
eu am 2 saptamani de cand am luato si pana acum nu bate si nu scartaie nimic pe ea la haion iam pus cheder de solenza si iam bagat 2 saibe distantiere ca nu se mai inchidea acum se ionchide perfect in rest e bine pana acum biggrin.gif bine bordul cerd ca e o problema mai la toata lumea ca suna a plastice ieftine
Maskatu
Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva cu "mitul" filtrelor de benzina? Am luat un filtru acum 2 saptamani (15 lei) si la montaj nu prea se "potrivea", si a trebuit sa fie ajustate cu cutterul marginile filtrului ca sa intre teava de rezervor in el. Ieri a sarit teava de la rezervor catre filtru, din filtru si s-a scurs din benzina care era pe instalatie. Am pus la loc furtunul si a iesit din nou dupa 1 km din cauza presiunii pompei de benzina.

Am inteles ca ar fii 3 modele de filtre de benzina pentru super nova. Problema e ca am aruncat cel original care il avea inainte deh... nu ma gandeam ca o sa faca figuri , si nu mai stiu ce model sa iau ca sa intre "fix pe fix". Masina este din 2001. Poate daca as stii luna ar ajuta mai mult dar habar nu am cum sa aflu........

Deci ce model se potriveste si chiar sunt mai multe modele? Acum solutia de moment a fost prinderea celor 2 tevi, cea care vine de la rezervor si cea care pleaca spre motor, cu soricei, ca sa nu mai scape... Tevile formeaza un "U" impreuna cu filtru de benzina si soriceii au fos prinsi ca sa tina tevile legate una de alta. Nu cred ca mai scapa decat cu flexu pe soricei, dar....... parca mai bine un filtru bun.
stephanie
filtrul de benzina de DSN de origine are codul 6001543138 .
eu am pus filtru de origine la revizie si nu am avut probleme
Maskatu
Sa inteleg ca modelele difera in functie de srl... original fiind unul singur... eu cel care l-am luat a costat 15 lei si ma indoiesc ca era original. Am cautat pe forum si am gasit un pret de 30 roni pentru unul de origine... unde gasesc?
saftonel
gasesti in militari langa autogara sau ce e aia...dar nu mai stiu cat am dat pe el
Reckno
bai dc vreti piese mai ieftine de origine...dati-mi pm si va aduc direct de la dacia...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.