Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
azraell
Salutare.
Am si eu o intrebare la voi: am achizitionat de curand o dacia 1310 Li din 2003. Toae bune si frumoase pana in momentul cand am plecat spre voluntari sa fac autentificarea. In momentul in care am bagat in treapta a5a a inceput sa vajaie ( sau sa caraie, sa faca un zgomot ciudat ). Toata lumea pe care am intrebat-o a inceput sa rada si a zis ca asta e o problema a cutiilor de dupa 2000.
Aveti idee daca se poate scapa de aceasta problema? Prin desfacerea cutiei si schimbarea pinionului 5 se rezolva ceva? Am inteles ca se poate pune pinion de cutie de supernova?si astfel scade turatia motorului?
Inca o chestie: In treapta a5a levierul de schimbare a vitezelor vibreaza destul de tare si provoaca un scartait destul de deranjant la drum lung
Mjeefo
Eu am un model de dacia din 2000 injectie si nu am problema asta, merge normal fara zgomot, deci nu trai cu gandul ca asta e o optiune din fabrica.
YRX
Poate are ulei prea putin. Pinionul de a-5-a este primul care ramane pe uscat.
deceneu32
Exact,baga-i ulei!
Ov
toate daciile de dupa 2000 cu care am mers au avut cutiile PARFUM (cum se faceau pana in '80).

baga ulei !
mar10may
eu am dacie din 2002 cu pinionul de la treapta a 5 a schimbat.fara sa faca zgomot ciudat in treapta a 5 a.nu este asta o problema care se poate generaliza.merge destul de bine cu pinionul schimbat.viteza in treapta a 5 a este de 100-110 km/h fara sa fie motorul turat.verifica nivelul uleiului din cutia de viteze.sigur este sub nivel.mai degraba se poate generaliza faptul ca la dacii se obisnuieste sa se mai piarda ulei din cutia de viteze prin diferite locuri,dar nu neaparat in cantitati semnificative.daca obisnuiesti sa verifici periodic nivelul uleiului din cutie nu vei avea probleme.si inca ceva .nu sunt multi care fac acest lucru.uleiul din cutie se mai si schimba.20.000 de km sau 2 ani este intervalul dat de producator pentru uleiul din cv,in cazul daciei 1310
azraell
am inteles...
merci frumos baieti
maine am programare la "doctor" cu ea... o sa verific si uleiul
deceneu32
Si schimba-i si simeringurile:de la planetare si de la cautator.
azraell
uleiul l-am verificat... e la nivel
ramane sa o dau jos si sa fie desfacuta, dar va mai dura ceva timp pana la operatiunea asta
PH-06-BOA
Repet si eu ideea, dar numai un scrantit la minte poate , care a ajuns din intamplare p-acolo, da diagnostice "din burta" . Cutia a fost facuta si garantata un milion de Km. Ca nu-i pui ulei ( eu nu l-am schimbat niciodata in 10 ani - peste suta de mii), ca ai pinioane cine stie de unde, e altceva. Pinioanele de Nova (nu stiu cat e de real, daca se potrivesc)nu se gasesc, dar pentru Dacia, sunt doua rapoarte, unul care e pe masina ( parca raport de 0,80 si ceva) si altul de 0,76, care la fel nu se gaseste, decat unul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.